Zambijci českou pomoc velmi oceňují

Vydání: 2010/23 Svobodné volby, 1.6.2010

Pro mnoho Čechů je Zambie jen jednou z mnoha afrických zemí, tamní obyvatelé ale mají k našemu národu většinou vřelý vztah. Dary z České republiky jim totiž v poslední době pomáhají v mnoha oblastech života, především místní církvi. Starají se o to Papežská misijní díla (PMD), pro něž je Zambie jednou z hlavních zemí, kam vybrané peníze putují na nejrůznější projekty.

Rozsah pomoci v konkrétní zemi závisí podle českého ředitele PMD P. Jiřího Šlégra do velké míry na tom, jaká je spolupráce s tamější církví. „V Zambii je velmi dobrá, P. Ber- nard Zulu, můj zambijský protějšek, je výjimečně otevřeným člověkem, skvěle se s ním spolupracuje,“ pochvaluje si P. Šlégr. Jeho slova dokládá i třítýdenní návštěva v Zambii, kterou před časem podnikl. „Když jsem projížděl Zambií, ukazovali mi, co vše bylo díky pomoci Papežských misijních děl postaveno. Uvědomil jsem si, že bez naší pomoci by zde mohli fungovat mnohem hůře,“ vysvětluje P. Jiří Šlégr. Minulý týden zase pro změnu P. Bernard Zulu přijel poprvé do České republiky. V Zambii sice působí více humanitárních organizací, ale podle P. Šlégra se církvi většinou příliš nevěnují a už vůbec nepodporují stavby budov, které církev potřebuje ke svému životu: kostely, kláštery, domovy pro kněze, semináře aj. „Máme ale i projekty, které se věnují konkrétním lidem, podporujeme katechisty či děti nemocné AIDS,“ upřesňuje P. Šlégr. Katechisté jsou zambijským specifikem – jde o lidi, kteří se většinou s celou rodinou dva roky vzdělávají ve speciálním centru a pak se naplno věnují práci pro církev. Za svoji práci ale nedostávají plat, a proto potřebují podporu zvenčí. „V rámci jednoho projektu jsme jim například nakoupili šicí stroje. Látky už si sehnali sami – a teď jsou schopni šít šaty pro sebe a zároveň i nějaké prodávat a tím si na sebe vydělat,“ potvrzuje P. Šlégr.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay