Zadlužujeme se často zbytečně

Vydání: 2007/47 Zadlužené domácnosti. Co s tím?, 20.11.2007, Autor: Gabriela Plačková

Lákavé reklamy nabízející finanční půjčku za naprosto bezkonkurenčních podmínek nás provází téměř na každém kroku. Běžně se stává, že karta s nabídkou okamžité možnosti výběru hotovosti dorazí přímo do vaší poštovní schránky. A jak vypovídají statistiky, je mezi námi mnoho těch, kteří těmto nabídkám neodolají.

„Lidé se často zadlužují kvůli vánočním dárkům a nebo jednoduše zatouží po něčem, co je posune výš na žebříčku životní úrovně. Nezřídka jde o nesmyslné zadlužení,“ říká Veronika Kuchyňová z jihlavské Občanské poradny. V rámci projektu o zadlužování byli pracovníci poradny zaškoleni, aby uměli zadluženým lidem v jejich situaci pomoci. Podle zprávy České národní banky totiž vzrostla zadluženost českých domácností oproti srpnu minulého roku o zhruba 157 miliard korun. Útěchou nám může být, že celé dvě třetiny této sumy tvoří hypotéky.
V souvislosti se zadlužováním nelze opomenout statistiky o počtu exekucí. Oproti roku 2004 stoupl loni jejich počet takřka o sto procent. „Do poraden většinou přicházejí lidé pozdě – v okamžiku, kdy už mají exekuci nařízenou. Nám pak zbývá jen začít vyjednávat s exekutory a žádat je, aby byli mírnější. Vyjednávání však bývají velmi náročná,“ uvádí pracovnice poradny, jejíž služby jsou bezplatné a anonymní.
Často se totiž stává, že se lidé v úvěrech neorientují a snáze se nechají nachytat na půjčku, která je v závěru stojí nesmyslně moc. I v důsledku špatně přečtené smlouvy mnohdy zaplatí více, než sami předpokládali. Vedle spotřebitelských úvěrů nabízených bankou můžeme využít služeb rozličných nebankovních institucí. U těch bývá vyřízení úvěru zpravidla rychlejší, ale také dražší. Asociace občanských poraden upozorňuje na klamavé reklamy, z nichž se lze dozvědět pouze část informací o tom, na kolik nás půjčka skutečně přijde. Poradny řeší řadu případů zejména starších klientů, kteří koupili na splátky zboží při různých předváděcích akcích. „Přišla k nám osmdesátiletá paní, která se zúčastnila předváděcí akce nějakého nádobí. Firma na ni psychologicky působila, a tak přímo na akci podepsala smlouvu. Když však přišlo vyúčtování první splátky, zjistila, že je příliš vysoká a zaplatit ji nemůže,“ uvádí Veronika Kuchyňová. Klientka přišla až v okamžiku, kdy již nebylo možné od smlouvy odstoupit. Poradně se naštěstí podařilo spojit s exekutorem a vyjednat s ním snížení splátek.
Je nezbytně nutné si smlouvu do poslední podrobnosti prostudovat. Nejdůležitější informace bývají často napsány nejmenším písmem. Proto když je třeba, neváhejme použít lupu. Když bude poskytovatel úvěru trvat na podepsání smlouvy okamžitě a neumožní vám si ji v klidu doma před podepsáním přečíst, rovnou se s ním rozlučte a jděte žádat o půjčku jinam. Nejhorším řešením neschopnosti úvěr splácet je snažit se ho zaplatit dalším úvěrem. Lehce se tak dostaneme do kolotoče, ze kterého už nebude možné jen tak seskočit. „V poradně jsme řešili případ muže, který měl zároveň deset půjček. Již u třetí bylo jasné, že nebude schopný je splácet. Případ zaváněl úvěrovým podvodem,“ říká pracovnice poradny. Je nepravděpodobné, že by vám takovéto několikeré zadlužení banky umožnily. Ty totiž zpravidla před poskytnutím úvěru nahlížejí do registrů dlužníků. Jinak je tomu ale u nebankovních poskytovatelů úvěrů. Někteří z nich půjčí i těm, kteří jsou již zadluženi až po uši. Asociace občanských poraden se proto snaží prosadit legislativní změnu – povinnost nahlížet do registrů dlužníků.
Abychom se případným potížím se zadlužením vyhnuli, měli bychom se sami sebe zeptat, zda věc, kvůli které si chceme půjčit, skutečně ke svému životu potřebujeme.
Asociace občanských poraden, tel.: 222 780 599, více informací naleznete na: www.obcanskeporadny.cz, www.penize.cz nebo www.mesec.cz


Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 14 31. března – 6. dubna 2020

Anketa mezi kněžími: Jak se proměnila vaše služba?

Zeptali jsme se kněží, jaké cesty a způsoby doprovázení farníků volí v těchto dnech a jak se změnila pastorace v jejich farnosti.

celý článek


Zjišťujeme, že svět je křehký

To, co žijeme nyní, může být jen malá ochutnávka krize, kterou může vyvolat změna klimatu – upozorňuje lucemburský arcibiskup JEAN-CLAUDE HOLLERICH SJ, předseda Komise…

celý článek


Jak slavit v kruhu rodiny?

Velikonoce jsou svátky, které se už od svých židovských kořenů slaví částečně ve společenství Božího lidu a částečně v domácnosti, v kruhu rodiny.

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají omezit šíření nákazy koronavirem, kdy bohužel distribuce Katolického…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay