Začalo očkování nejzranitelnějších

Vydání: 2021/4 Pronásledování sílí, 19.1.2021, Autor: Tereza Zavadilová

Mezi prvními naočkovanými proti covidu-19 byli minulý týden lidé s mentálním a kombinovaným postižením z charitního Domova svaté Rodiny v Praze-Liboci, ale nejen tam. Jak probíhalo první očkování v několika charitních domech po republice?


„Bude to jen včelička, viďte?“ Snímek autorka

V rehabilitační místnosti je ticho. Dvojice lékařek a sestra z mobilního lékařského týmu Městské polikliniky Praha a Českého červeného kříže se plně soustředí na práci – plní injekční stříkačky dávkou vakcíny Pfizer, připravují si dezinfekci a náplasti. Čekáme na prvního z padesáti zájemců o očkování. „Nahoře byli všichni spokojení, nikdo se nebál,“ přibližuje nám jedna z lékařek, jak se očkovalo v jiné budově charitního Domova svaté Rodiny na pražských Petřinách, odkud tým právě přijel.

Proč v první vlně vakcinace dostávají přednost právě handicapovaní? „Tito lidé jsou skutečně nejzranitelnější, jejich běžný stav totiž doprovází další nemoci jako diabetes, vysoký krevní tlak nebo nadváha. I když je jim průměrně padesát let, jejich zdravotní stav odpovídá spíše seniorskému věku,“ vysvětluje Jarmila Lomozová, mluvčí Arcidiecézní charity Praha, jež oba domy provozuje.

Klienti zde v Liboci žijí v osmičlenných domácnostech, pracují v terapeutických dílnách a společně mohou slavit mše svaté v tamní kapli. Místní dům funguje od roku 2000, zatímco petřínské zařízení už třicet let.

Za chvíli je naočkovaný první klient, chlapec, který z nervozity potichu „vrčí“. Jeho opatrovník, který je s ním v místnosti, ho uklidňuje a ujistí se: „Je to všechno?“ Lékařka přikývne s tím, že očkovaný má ještě půl hodiny zůstat v klidu na chodbě. Vakcinace se pak rozjede jako po másle: jedna žena pomáhá klientům se svlékáním rukávů, druhá vpichuje injekci, třetí dbá o dokumentaci.

Zlehka i ve stresu

Klienty doprovází jejich asistenti, pomoc potřebují podle míry svého handicapu. Někteří jsou od pohledu mírně zmatení, ale dá se s nimi promluvit. Další jsou zde po úraze, jiní se s postižením už narodili. Vakcinaci se proto podrobují různě. Někteří přicházejí statečně a s úsměvem, cestou ještě baví lékařský tým vtipy. „Bude to jen včelička, viďte?“ ujišťuje se tmavovlasá paní a ochotně nastavuje rameno. Optimisticky působí i Miroslav Kubínek, zasloužilý dárce krve a bývalý komparzista, který všem ukazuje své plakety za celkem 35 odběrů. „Všem vám přeji hodně štěstí a zdraví!“ loučí se muž, jenž po pracovním úraze prodělal čtyři náročné operace páteře. Docela jiné je to u postižené dívky, která na poslední chvíli podlehne panice a pod rukama lékařek se divoce zmítá. „Jste úžasná!“ pochválí ji doktorka poté, co se očkování přeci jen podaří. A u jednoho z klientů nakonec tým od vakcinace upustí, protože po kontrole zdravotní dokumentace zjistí kontraindikaci s léky na epilepsii.

Libocký domov pečuje o sedm desítek klientů. Zhruba padesát z nich projevilo o očkování zájem. Od všech museli pracovníci domova získat předem informovaný souhlas. „Trochu jsem se toho obával, ale opatrovníci k očkování přistoupili velice pozitivně,“ hodnotí rychlou přípravu – včetně shánění souhlasů – ředitel domova Pavel Kopka. I když se našli i tací, kteří nepovinné očkování odmítli.

Celkem se v obou domovech nechalo naočkovat sto lidí včetně zaměstnanců. Na řadu přišli také klienti, kteří již nemoc prodělali před více než měsícem. S druhou dávkou se mobilní tým dostaví za tři týdny. Ředitel je tomu rád: „Bylo pro nás velkým usnadněním, že mohlo očkování proběhnout přímo v Domově. Odpadla tak nutnost dopravy klientů, z nichž mnozí jsou imobilní.“ Očkovací tým se minulý týden vydal také do domova pro pacienty s Alzheimerovou nemocí v pražských Hlubočepech. O termínu očkování v charitních domovech ve středních Čechách, jako je ten v Mukařově a Staré Boleslavi, které celkem pečují o více než sedm desítek seniorů, se jedná.

Očkování se rozeběhlo napříč republikou. V hospici, který na Svatém Kopečku provozuje Arcidiecézní charita Olomouc, už ho mají za sebou. „Zájem projevila zhruba polovina zaměstnanců a očkovat se dali tři pacienti, kteří jsou ještě poměrně pohybliví a sami chodí,“ shrnuje pro KT ředitelka hospice Marta Šťastná. Naočkovat je přijely sestry z olomoucké Fakultní nemocnice. „Vytvořily u toho příjemnou atmosféru a vůbec to nebolelo!“ dodává ředitelka.

V pátek se vakcína dostala také do Domova pokojného stáří Kamenná, který provozuje Diecézní charita Brno. „Usilujeme o brzké očkování seniorů z našich dalších pobytových, pečovatelských a ošetřovatelských služeb, jež denně obslouží přes tři tisíce klientů,“ ujišťuje ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

TEREZA ZAVADILOVÁ

 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, ČlánkyAktuální číslo 49 30. listopadu – 6. prosince 2021

Za svobodu vyznání

Už počtvrté se v Česku konala připomínka pronásledovaných pro víru Červená středa. 130 míst se zapojilo, červeně byl poprvé nasvícen také Mariánský sloup nebo česká…

celý článek


Synoda už běží napříč diecézemi

Synodální proces se už rozběhl v celé řadě farností. Zjišťovali jsme napříč diecézemi, kolik skupinek se již přihlásilo.

celý článek


Setkává se s námi tam, kde jsme

Adventní čas, do něhož jsme vstoupili, je spojený nejen s očekáváním, ale i s Izaiášovým motivem cesty. „Připravte cestu Páně, vyrovnejte mu stezky! Každé údolí…

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay