Začal týdenní eucharistický kongres

Vydání: 2021/37 Školy znovu přivítaly žáky, 7.9.2021, Autor: Alena Scheinostová

„Všechno mé pramení z tebe,“ zní motto 52. Mezinárodního eucharistického kongresu, který začal slavnostní mší svatou na budapešťském náměstí Hrdinů. Za „velké znamení naděje, otevřenosti a znovuzrození“ označil týdenní akci s nabitým programem její hostitel, maďarský primas kardinál Péter Erdő.


Zahajovací mši svatou celebroval na budapešťském náměstí Hrdinů papežský legát kardinál Angelo Bagnasco za účasti poutníků z Maďarska i zahraničí. Mnozí žáci církevních škol při ní přistoupili poprvé ke svatému přijímání. Snímek Profimedia

Ten pozval k účasti ve vysílání Vatikánského rozhlasu. Mezinárodní setkání se zástupci ze všech kontinentů se původně mělo konat již loni v září, vinou pandemie však muselo být odloženo.

Hymna jako posila

Do Maďarska se vrací po více než 80 letech: naposledy se zde eucharistický kongres slavil roku 1938 a jeho tehdejší hymna, která – slovy kardinála Erdőa – „dodávala zbožným maďarským katolíkům sílu během války i později v desetiletích komunismu a útlaku“, byla znovu zvolena i pro letošní ročník.

Zahajovací mši svaté předsedal jako papežský legát kardinál Angelo Bagnasco, předseda Rady evropských biskupských konferencí (kardinál Erdő byl v tomto úřadě jeho přímým předchůdcem). Liturgii pod širým nebem doprovodil zpěv tisícihlasého sboru a k prvnímu svatému přijímání přistoupily děti z maďarských katolických škol. Ve spolupráci s Maďarským národním muzeem a s programem na pomoc pronásledovaným křesťanům Hungary Helps byla též zahájena výstava o perzekuci křesťanů ve světě.

V dalších dnech se budou v areálu Hungexpo střídat modlitby a mše svaté s workshopy či přednáškami a svědectvími kardinálů a biskupů z různých zemí světa včetně Iráku, Filipín nebo Myanmaru, zazní jedinečná romská liturgie a 11. září večer se bude konat procesí se svíčkami centrem města.

„Statio orbis“ – tvoříme jedno Tělo

Program vyvrcholí pontifikální mší svatou 12. září od 11.30. Svatý otec František na kongres přiletí jako první papež od roku 2000. „Papežská bohoslužba bude takzvaným ‚statio orbis‘ – tedy mší svatou, která symbolicky shromažďuje a sjednocuje celou Kristovu církev a vyjadřuje naši jednotu,“ vysvětlil kardinál Péter Erdö. Před slavností se papež krátce setká s maďarským prezidentem a premiérem, biskupy a zástupci ekumeny či místních židovských obcí. „Katolické společenství očekává příjezd Svatého otce s velkou radostí a láskou. Modlíme se, aby jeho návštěva byla znamením naděje a nového začátku po zmírnění pandemie,“ dodal kardinál.

140 let tradice

Tradice eucharistických kongresů začala ve Francii v roce 1881 a během následujících desetiletí získala obvyklou podobu týdenního programu naplněného modlitbou a formací s mezinárodní účastí. Koná se vždy po čtyřech letech a hostitelské země se střídají. Roku 2016 kongres hostilo Cebu na Filipínách, na rok 2024 je naplánován do ekvádorského Quita.

ALENA SCHEINOSTOVÁ
 

 
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, ČlánkyAktuální číslo 39 21. – 27. září 2021

Potomek sv. Ludmily na Tetíně

Tisíce lidí v sobotu 18. září připutovaly do Tetína na Berounsku na Národní svatoludmilskou pouť. Slavnostní mši ke 1100. výročí umučení první české světice slavil…

celý článek


Ze Slovenska k celé Evropě

Čtyři dny prožili Slováci s hlavou církve – papežem Františkem. Svatý otec se vrátil do Říma ve středu 15. září po programu nabitém setkáními, společnými modlitbami…

celý článek


Podle čeho budete volit?

Osobnostem duchovního života jsme položili otázku: Podle čeho se budete rozhodovat v nadcházejících parlamentních volbách 8.–9. října?

celý článek


Na usedlosti plánují dětský hospic

Dětský lůžkový hospic vybuduje na pražské usedlosti Cibulka Nadace rodiny Vlčkových. Odkoupila ji na jaře v havarijním stavu a areál plánuje otevřít do pěti let.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay