Začal proces blahořečení P. Kajpra

Vydání: 2019/39 Tři národy ve Zlatých Horách, 24.9.2019, Autor: Jiří Prinz

Na žádost představeného české provincie jezuitů P. Josefa Stuchlého byla minulou neděli zahájena diecézní fáze procesu blahořečení jezuitského kněze P. Adolfa Kajpra.

Kardinál Dominik Duka při modlitbě u ostatkového sarkofágu P. Adolfa Kajpra. Snímek Jana Podhorská
 
Stalo se tak na závěr bohoslužby, kterou v jezuitském kostele sv. Ignáce v Praze celebroval kardinál Dominik Duka. Zároveň byly do sarkofágu, který připomíná vězeňskou mříž, kufr a truhlu, uloženy Kajprovy ostatky.

Datum pro oznámení začátku beatifikačního procesu nebylo zvoleno náhodně. Minulý týden uplynulo rovných 60 let od chvíle, kdy v komunistické věznici ve slovenském Leopoldově Adolf Kajpr zemřel. I výběr místa – kostel sv. Ignáce – byl pro zveřejnění zprávy o zahájení procesu jeho blahořečení symbolický: zde sloužil svoji primiční mši, složil čtvrtý řádový slib a působil v pastoraci. Žil v přilehlé řádové rezidenci, kde se také věnoval novinářské práci. Zde jej zatkli nacisté a po válce se sem vrátil z koncentračního tábora. Jen o málo let později ho zde zatkli i komunisté, kteří ho odvedli přímo ze zpovědnice.

Po bohoslužbě byla zveřejněna také jména znalců – členů historické komise, jež má shromáždit spisy P. Adolfa Kajpra i archivní materiál a vyjádřit úsudek o jeho osobnosti. „Tajná zůstanou jména znalců – teologických cenzorů –, kteří mají zkoumat Kajprovy spisy a ověřovat, zda v nich není nic v rozporu s vírou a dobrými mravy,“ říká vicepostulátor procesu, děkan pražské Katolické teologické fakulty Vojtěch Novotný.

Zázrak není potřeba

Vedle znalců jmenoval pražský arcibiskup také další osobnosti zodpovědné za celý proces – biskupského delegáta, notáře a promotora spravedlnosti, jenž bude dohlížet na to, aby vše proběhlo v souladu s platnými předpisy. Jejich úkolem podle vicepostulátora je převzít od znalců z historické komise veškerý shromážděný materiál a doplnit jej o výslechy svědků, kteří Adolfa Kajpra osobně znali. Protože P. Kajpr strávil válku v nacistických koncentračních táborech a celá padesátá léta v komunistických žalářích, je v beatifikačním procesu šetřen jako mučedník – a tak není k jeho blahořečení zapotřebí zázrak. „Mučedník totalitních režimů může inspirovat naši dobu důsledností své víry,“ vysvětluje Vojtěch Novotný a dodává: „Usilovně hledal cesty, jak zvěstovat Krista a jeho evangelium odkřesťanštěné společnosti. Měl za to, že kdo následuje Pána, stává se opravdověji člověkem, a tvrdil, že křesťan má dokládat pravdu Zjevení tím, že ukáže lidské a společenské dobro, k němuž život podle evangelia vede,“ uzavírá Vojtěch Novotný.

JIŘÍ PRINZ
 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, Zpravodajství



Aktuální číslo 38 19. – 25. září 2023

30 let spojují Východ se Západem

V Mnichově se sešli 12.–14. září příznivci, dárci i příjemci pomoci nadace Renovabis. Ta již 30 let podporuje křesťanské projekty ve střední a východní Evropě.…

celý článek


Slovenská mise kardinála Parolina

Státní sekretář kardinál Pietro Parolin – „druhý muž Vatikánu“ navštívil minulý týden Slovensko. Tři dny zde putoval ve stopách papeže Františka přede dvěma lety.

celý článek


Domov a přijetí budou vždy v kurzu

Diecézní centra života mládeže vznikala před třiceti lety s nadšením ze svobody. Zakladatel a první vedoucí centra Vesmír v královéhradecké diecézi Mons. PAVEL ROUSEK…

celý článek


Jak měnit čtvrť k lepšímu?

Pomalými krůčky ke změně k lepšímu, která vytrvá, by se dala charakterizovat myšlenka „komunitní práce“, která vtahuje obyvatele vyloučených lokalit do veřejného…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay