Za svatou Ludmilou už za měsíc

Vydání: 2021/33 75 let na cestě smíření, 10.8.2021, Autor: Jiří Macháně

Už jen měsíc zbývá do Národní svatoludmilské pouti, která připomene 1100 let od smrti světice. Pouť se uskuteční v Tetíně na Berounsku 17. a 18. září. Přípravy a organizaci v těchto dnech finišuje celkem šest subjektů.

„Proslýchá se, že hlavním celebrantem i kazatelem při poutní mši svaté bude v roli papežského legáta, tedy vyslance Svatého otce, vídeňský kardinál Christoph Schönborn. Oficiálně jej v této roli Vatikán potvrdí zřejmě už ve druhé polovině srpna. Těšíme se, protože pan kardinál má k naší zemi vřelý vztah, mimo jiné proto, že se u nás narodil,“ řekl KT pražský světící biskup Zdenek Wasserbauer.

Vztahy mezi generacemi

Hlavní poutní mše svatá se uskuteční v sobotu 18. září v 11 hodin na louce přímo v obci Tetín. „Kapacitně jsme nachystaní na deset tisíc účastníků. Během příprav mše svaté i dalšího programu se snažíme klást důraz na mezigenerační vztahy, které často připomíná také papež František. Vyzdvihnout chceme i církevní školství a jeho třicetileté působení u nás,“ popisuje Vojtěch Mátl, jeden z organizátorů a ceremonář kardinála Dominika Duky. Jak říká, přicestovat bude možné nejen auty, pro která bude zajištěné parkování, ale také vlakem či pěší poutí po stezkách z širšího okolí. Pro ty věřící, kteří nebudou moci na Berounsko dorazit, bude slavnostní bohoslužbu přenášet Česká televize. Po celý víkend bude přímo v obci připravena celá řada kulturních a společenských akcí.

V předvečer slavnosti doveze na Tetín čestná jednotka Hradní stráže lebku sv. Ludmily z pražské katedrály. „Bude to podobné, jako když vojáci převážejí v koloně ostatky sv. Václava do Staré Boleslavi. Tamní pouť jsme letos umenšili a větší pozornost bude tentokrát věnována právě Tetínu a výročí sv. Ludmily,“ vysvětluje Vojtěch Mátl. Lebku světice uloží v pátek v 17.45 hodin do tetínského kostela sv. Ludmily biskup Wasserbauer a následovat bude modlitba za vlast a společné nešpory českých a moravských biskupů s papežským legátem. Přímý přenos bude možné sledovat na TV Noe.

Za Ludmilou do Senátu

V Senátu byla v minulém týdnu zahájena výstava Kněžna sv. Ludmila – pro pořádající spolek Svatá Ludmila 1100 let ji sestavil historik Jakub Izdný z Univerzity Karlovy. Je už třetí větší expozicí během roku, která se světici věnuje. Výstava v Senátu představuje divákům sv. Ludmilu na dvanácti panelech především jako historickou osobnost a její životní příběh v dobových souvislostech. Návštěvníci tak získají povědomí o životě v 9. a 10. století na našem území, o příchodu křesťanství i politice a vládě prvních Přemyslovců. Jako významnou šiřitelku křesťanství sv. Ludmilu ukáže další výstava. „Během podzimu se chystá pražské arcibiskupství otevřít expozici, na níž budou svatou Ludmilu takto prezentovat umělecká díla z církevních sbírek,“ připomněl po zahájení výstavy v Senátu pražský světící biskup Mons. Zdenek Wasserbauer.

Výstava ve Valdštejnské zahradě bude volně k vidění do 31. srpna. Pokračovat bude v Mytologické chodbě Senátu ČR, kde se představí také zajímavé artefakty ze sbírek středočeských muzeí a galerií – a to až do 17. října.

Aktuální informace o pouti, doprovodných výstavách, koncertech a dalších akcích lze nalézt na www.svataludmila.cz.

JIŘÍ MACHÁNĚ

  

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, ČlánkyAktuální číslo 22 24. – 30. května 2022

Jan Graubner: Říkat Bohu ano

Arcibiskup Jan Graubner poskytl KT při příležitosti svého jmenování na pražský svatovojtěšský stolec rozhovor.

celý článek


Vojáci se v Lurdech modlili za mír

Na 10 tisíc poutníků ze 42 zemí světa se sešlo v polovině května ve francouzských Lurdech na 62. mezinárodní vojenské pouti. Po covidové odmlce opět přijeli také Češi.

celý článek


Různé pozvánky na cestu...

Jak zakoušely Boží přítomnost ve svém životě některé osobnosti, s nimiž jsem měl možnost dělat knižní rozhovory?

celý článek


Jak sladit noty na prázdniny

Známky školáci zdaleka uzavřené nemají, ale rodiče už začínají plánovat prázdniny i dovolenou. Do kempu, na chatu, na hory nebo k moři? Za kolik a kam? Vlakem, autem nebo…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay