Za svatou Ludmilou už za měsíc

Vydání: 2021/33 75 let na cestě smíření, 10.8.2021, Autor: Jiří Macháně

Už jen měsíc zbývá do Národní svatoludmilské pouti, která připomene 1100 let od smrti světice. Pouť se uskuteční v Tetíně na Berounsku 17. a 18. září. Přípravy a organizaci v těchto dnech finišuje celkem šest subjektů.

„Proslýchá se, že hlavním celebrantem i kazatelem při poutní mši svaté bude v roli papežského legáta, tedy vyslance Svatého otce, vídeňský kardinál Christoph Schönborn. Oficiálně jej v této roli Vatikán potvrdí zřejmě už ve druhé polovině srpna. Těšíme se, protože pan kardinál má k naší zemi vřelý vztah, mimo jiné proto, že se u nás narodil,“ řekl KT pražský světící biskup Zdenek Wasserbauer.

Vztahy mezi generacemi

Hlavní poutní mše svatá se uskuteční v sobotu 18. září v 11 hodin na louce přímo v obci Tetín. „Kapacitně jsme nachystaní na deset tisíc účastníků. Během příprav mše svaté i dalšího programu se snažíme klást důraz na mezigenerační vztahy, které často připomíná také papež František. Vyzdvihnout chceme i církevní školství a jeho třicetileté působení u nás,“ popisuje Vojtěch Mátl, jeden z organizátorů a ceremonář kardinála Dominika Duky. Jak říká, přicestovat bude možné nejen auty, pro která bude zajištěné parkování, ale také vlakem či pěší poutí po stezkách z širšího okolí. Pro ty věřící, kteří nebudou moci na Berounsko dorazit, bude slavnostní bohoslužbu přenášet Česká televize. Po celý víkend bude přímo v obci připravena celá řada kulturních a společenských akcí.

V předvečer slavnosti doveze na Tetín čestná jednotka Hradní stráže lebku sv. Ludmily z pražské katedrály. „Bude to podobné, jako když vojáci převážejí v koloně ostatky sv. Václava do Staré Boleslavi. Tamní pouť jsme letos umenšili a větší pozornost bude tentokrát věnována právě Tetínu a výročí sv. Ludmily,“ vysvětluje Vojtěch Mátl. Lebku světice uloží v pátek v 17.45 hodin do tetínského kostela sv. Ludmily biskup Wasserbauer a následovat bude modlitba za vlast a společné nešpory českých a moravských biskupů s papežským legátem. Přímý přenos bude možné sledovat na TV Noe.

Za Ludmilou do Senátu

V Senátu byla v minulém týdnu zahájena výstava Kněžna sv. Ludmila – pro pořádající spolek Svatá Ludmila 1100 let ji sestavil historik Jakub Izdný z Univerzity Karlovy. Je už třetí větší expozicí během roku, která se světici věnuje. Výstava v Senátu představuje divákům sv. Ludmilu na dvanácti panelech především jako historickou osobnost a její životní příběh v dobových souvislostech. Návštěvníci tak získají povědomí o životě v 9. a 10. století na našem území, o příchodu křesťanství i politice a vládě prvních Přemyslovců. Jako významnou šiřitelku křesťanství sv. Ludmilu ukáže další výstava. „Během podzimu se chystá pražské arcibiskupství otevřít expozici, na níž budou svatou Ludmilu takto prezentovat umělecká díla z církevních sbírek,“ připomněl po zahájení výstavy v Senátu pražský světící biskup Mons. Zdenek Wasserbauer.

Výstava ve Valdštejnské zahradě bude volně k vidění do 31. srpna. Pokračovat bude v Mytologické chodbě Senátu ČR, kde se představí také zajímavé artefakty ze sbírek středočeských muzeí a galerií – a to až do 17. října.

Aktuální informace o pouti, doprovodných výstavách, koncertech a dalších akcích lze nalézt na www.svataludmila.cz.

JIŘÍ MACHÁNĚ

  

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, ČlánkyAktuální číslo 40 27. září – 3. října 2022

Svatováclavská přilbice v Římě

Bohoslužba v bazilice sv. Petra a slavnostní koncert. Svatováclavské oslavy pořádají Češi v Římě každoročně, do letošní podoby se promítlo i české předsednictví…

celý článek


Santiniho chrám stojí na Zelené hoře 300 let

Kulturním i duchovním programem vyvrcholily o víkendu na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou oslavy 300 let od posvěcení chrámu sv. Jana Nepomuckého.

celý článek


Církev v době velkých změn

Jako církev máme stále hledat Vzkříšeného také za hranicemi vlastní instituce i představivosti, a tím tyto hranice neustále rozšiřovat a otevírat – zdůraznil Mons.…

celý článek


Přibývá lidí s depresí a úzkostí

Psychiku lidí poznamenala pandemie i válka na Ukrajině, stále roste počet pacientů s depresí, úzkostmi, sociální fobií i propadem sebedůvěry. Podle JAROSLAVA ŠPÁCE z…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay