Za Maxem Švabinským do Kozlova

Vydání: 2008/47 Co víme o Romech?, 18.11.2008, Autor: Ludmila Křivancová

Příloha: Doma

Dnešní výlet začneme v České Třebové, ve městě, které je známé jako velká železniční křižovatka a leží v té části královéhradecké diecéze, kde je věřících více než na západě.
Tato oblast se nazývá Českotřebovské mezihoří. Je to krajina pahorků a výlety zde konané mohou zvládnout i průměrní turisté; v zimě si přijdou na své běžkaři.
Kousek nad městem přijdeme ke kapli Panny Marie Pomocné. Kaple pochází z poloviny 19. století a kousek od ní najdeme pramen – letos na podzim byl bohužel vyschlý. K založení kaple se váže řada pověstí. Podle jedné z nich místní dřevorubec zpracovával v lese dříví a při štípání polen se mu zjevila Panna Maria. Když se zpráva o zázraku rozšířila, zavěsili věřící v oněch místech na strom obraz Bohorodičky a později zbudovali dřevěnou kapličku. Vedle stojí hostinec, kde v roce 1851 pobývala Božena Němcová. Pamětní deska upomíná na to, že zde se svými dětmi prožila radostné chvíle.
Půjdeme-li dál, brzy dojdeme na silnici, kde stojí řada starých bříz – alej Maxe Švabinského. Turisté, kteří brzy vstávají a rychle vyhladoví, jistě uvítají, že chata na Kozlovském kopci má otevřeno už od 10 hodin. Vaří zde dobře a pivečko chutná. Kozlov sám pohladí člověka na duši – upravená obydlí, krásná dřevěná kaple z 18. století a hlavně chaloupka Maxe Švabinského. Interiér chaloupky se vrací do doby, kdy zde malíř pobýval. Návštěvníci uvidí původní nábytek, reprodukce Švabinského obrazů, které zde dříve bývaly, i takzvaný Bílý pokoj, který Švabinský zachytil na známém obraze Malá rodinná podobizna.
Chaloupka nebyla přístupná veřejnosti až do roku 2006. Nyní je památkově chráněným objektem ve vlastnictví města České Třebové, které jej zrekonstruovalo. Švabinský jezdil do Kozlova za svou snoubenkou a později manželkou Elou Vejrychovou. Pak se ale rozvedli a malíř si vzal svoji švagrovou. Zdejší krajina Švabinského uchvátila a inspirovala k několika významným obrazům. Na průčelí vedlejšího statku si můžeme prohlédnout obraz Žnečky.
Pokud budete chtít jít jen na kratší vycházku, můžete se vrátit pěšky do České Třebové. Zdatní výletníci mohou jít přes Řetovou na Anderlův chlum a odtud seběhnout do Ústí nad Orlicí.


Sdílet článek na: 

Sekce: Doma, Přílohy, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 23 6. – 12. června 2023

Rekordní Noc kostelů se Santinim

Poslechnout si varhany, dotknout se baroka i gotiky, ztišit se, přečíst si pasáž z Bible, zahrát si. Ke vstupu do posvátných prostor při letošní již patnácté Noci kostelů…

celý článek


Pro zdraví, k jídlu i pro duši

Zahradnická sezona je v plném proudu a stále častěji se týká také farností nebo klášterů. Navazuje se tak na starobylou tradici, kdy právě kláštery byly průkopníky…

celý článek


Výstava připomene A. C. Stojana

Velehrad ožije 4. a 5. července cyrilometodějskými oslavami, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí. Dny lidí dobré vůle i velehradská pouť připomenou významné…

celý článek


Nečekáme, až nám děti vyrostou

Cestování s dítětem je jiné než o samotě nebo v páru. Ovšem není to o nic menší zábava.

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay