Za gotikou východních Čech

Vydání: 2020/11 Sedm let nástupcem sv. Petra, 10.3.2020, Autor: Alena Scheinostová

Příloha: Perspektivy 11

Výjimečný soubor čtyř set gotických obrazů, soch, rukopisů i předmětů denní potřeby představuje ve své nově zrekonstruované hlavní budově královéhradecké Muzeum východních Čech. Reprezentativní výstava nese název Uprostřed Koruny české.


Pannu Marii zde potkáme v mnoha vyobrazeních, od malé dívky v sousoší se sv. Annou po Pietu nebo Zesnutí. Snímek Miroslav Beneš


Kurátorům tohoto velkorysého výstavního projektu Heleně Dáňové, Markétě Pražákové a Radku Bláhovi se podařilo shromáždit erbovní i dosud málo známé artefakty ze sbírek celé řady domácích i zahraničních institucí. Nejrozsáhlejší celek zapůjčilo královéhradecké biskupství, podílejí se mnohé farnosti a řády a v neposlední řadě polské Muzeum Ziemi Kłodzkiej: právě oblast Slezska byla totiž pro umění i každodenní život východních Čech 13. až 16. století určujícím partnerem. Soubor soustředěný ve čtyřech sálech obdivované Kotěrovy budovy vypovídá o oblasti východních Čech jako o svébytném kulturním prostoru, kde se navzájem protínají a potkávají se štědrostí osvícených mecenášů české a polské vlivy i různé politické a náboženské směry.

Součástí příprav byl obsáhlý restaurátorský výzkum, který některá díla zachránil před postupující zkázou. Autoři s díky jmenují Pardubickou nemocnici, která umožnila diagnostiku památek na centrálním tomografu. Kompletní opravou poté prošel například oltářní retábl (zdobený nástavec nad oltářní stůl) z kostela sv. Kateřiny v Chrudimi nebo plastika sv. Anny Samotřetí z Nových Dvorů u Jevíčka.

Plastiky a oltářní či chrámové obrazy představují podstatnou část expozice. Autoři výstavy zvolili jednotící pozadí v odstínech modré, a celý interiér tak upomíná na mariánské téma. Avšak kromě soch Madon (řadu z nich daroval do kostelů na svém panství Ladislav Velen z Boskovic, někdejší olomoucký kanovník) či dalších ikonografických typů Panny Marie se tu v mnoha variantách setkáme se sv. Annou. Srdcem expozice je pak v hale prvního poschodí rozměrná Kalvárie z Orlického Záhoří – jedna z nejcennějších východočeských památek (kolem r. 1510).

Názornou ilustrací dobových svárů mezi kališnickým a katolickým cítěním jsou některé vystavené oltáře: kupříkladu několikametrový oltářní retábl Poslední večeře z Nového Bydžova (kolem r. 1530) nese na obou křídlech vyobrazení utrakvistických kněží Jana a Václava Horažďovských. Tyto figury však byly za rekatolizace přemalovány postavami svatých biskupů Mikuláše a Řehoře a oba kališničtí kněží byli znovu odkryti až při restaurování na sklonku 19. století. Středový panel Čáslavského oltáře se pro změnu vůbec nedochoval, patrně byl pro svou kališnickou „ideovou závadnost“ zničen.

Návštěvníci mohou obdivovat i bohatý soubor liturgických nádob, ukázky architektury či předměty denní potřeby jako nářadí nebo hračky. A dostane se i na připomínku litomyšlské tiskařské tradice (tu přetrhlo až komunistické hospodaření) či na krásu iluminovaných rukopisných kodexů. U nejcennějších exponátů, jako jsou antifonář „hradecké královny“ Elišky Rejčky či kodex litomyšlského biskupa Jana Železného, se po dobu trvání výstavy několikrát budou obracet listy, aby se starobylé stránky působením světla nepoškodily.

Uprostřed Koruny české. Gotické a raně renesanční umění východních Čech 1250–1550. Muzeum východních Čech v Hradci Králové (7. 2. – 28. 6. 2020)

ALENA SCHEINOSTOVÁ
 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Kultura, ZpravodajstvíAktuální číslo 38 19. – 25. září 2023

30 let spojují Východ se Západem

V Mnichově se sešli 12.–14. září příznivci, dárci i příjemci pomoci nadace Renovabis. Ta již 30 let podporuje křesťanské projekty ve střední a východní Evropě.…

celý článek


Slovenská mise kardinála Parolina

Státní sekretář kardinál Pietro Parolin – „druhý muž Vatikánu“ navštívil minulý týden Slovensko. Tři dny zde putoval ve stopách papeže Františka přede dvěma lety.

celý článek


Domov a přijetí budou vždy v kurzu

Diecézní centra života mládeže vznikala před třiceti lety s nadšením ze svobody. Zakladatel a první vedoucí centra Vesmír v královéhradecké diecézi Mons. PAVEL ROUSEK…

celý článek


Jak měnit čtvrť k lepšímu?

Pomalými krůčky ke změně k lepšímu, která vytrvá, by se dala charakterizovat myšlenka „komunitní práce“, která vtahuje obyvatele vyloučených lokalit do veřejného…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay