Za Cyrilem a Metodějem do Ketkovic

Vydání: 2022/27-28 Doby krizí jsou časem světců, 28.6.2022, Autor: Lenka Fojtíková

Příloha: Diecézní zpravodajství - Brněnská diecéze

O tom, že se poutě ke svatým Cyrilu a Metodějovi zdaleka nekonají jen na Velehradě, ale také v dalších chrámech, svědčí i malá obec Ketkovice. Leží mezi Zbýšovem a Kralicemi nad Oslavou.


V Ketkovicích putují za věrozvěsty ke kapličce za obcí. Snímek Pavel Polanský


Tamní obyvatelé každoročně putují k nenápadné sakrální stavbě, stojící zhruba sto metrů za cedulí obce ve směru na Rapotice. „Kapličku tu postavil můj dědeček Cyril Hudec v roce 1931 na památku svých dvou bratrů, kteří padli v první světové válce. Od té doby se tam každoročně konají při příležitosti svátku věrozvěstů poutě,“ připomíná historii Pavel Hřebíček.

„Poutě byly obnoveny po revoluci v roce 1990,“ doplňuje současný farář P. Jaromír Gargoš, do jehož správy spadají i Ketkovice. Mši svatou bude letos sloužit o svátku věrozvěstů od 8.00 hod. „Za nepříznivého počasí bude mše svatá v kostele sv. Kateřiny v Ketkovicích,“ upozorňuje kněz. Na webových stránkách farností, které má ve své zprávě, pro upřesnění farníkům píše: „Zvony mlčí, pouť je u kapličky, zvony zvoní, pouť je v kostele.“ Ke kapličce přitom putují nejen místní, ale také věřící z Čučic, Sudic, Rapotic a dalších přilehlých obcí.

„O kapličku a okolí se stará pan Hřebíček. Vyrobil do ní svícny, kříž i sochy. Obraz namaloval zase jeho švagr Jan Jemelka z Olomouce,“ říká kněz. „Součástí doprovodného programu budou v obci také kolotoče a folklorní vystoupení místního Podhoráckého souboru,“ informuje o aktivitách spojených s poutí starostka Ketkovic Šárka Matoušková

LENKA FOJTÍKOVÁ

 


 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, DiecézeAktuální číslo 33 9. – 15. srpna 2022

Tisíce mladých lidí míří do Hradce Králové

Tento týden v Hradci Králové probíhá dlouho připravované Celostátní setkání mládeže, jež se koná jednou za pět let.

celý článek


Nechat se proměnit na Mladifestu

„Na dovolenou do vlastního srdce“ pozval papež František účastníky letošního festivalu mládeže Mladifest na známém hercegovském poutním místě Medžugorji.

celý článek


Je třeba, abychom je brali vážně

V salesiánské komunitě v Brně-Žabovřeskách se P. Libor Všetula věnuje mladým lidem už deset let.

celý článek


Kam kráčíš, člověče?

Kromě toho, že jsem knězem, jsou rána, kdy kolem druhé nebo třetí vstávám a jdu řídit autobus pražské MHD. Jsem člověk jako každý jiný.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay