Za církví do ulic

Vydání: 2022/23 Pavel Konzbul v čele brněnské diecéze, 31.5.2022

Centrum německého Stuttgartu zaplnily na pět dní prezentace křesťanských děl, hudba, modlitby, přednášky i setkávání. 102. Katholikentag – festival „církve v dialogu“ – přilákal na 25 tisíc návštěvníků včetně hostů z Česka.

Hosty na stánku České biskupské konference vítal P. Vladimír Kelnar. Snímek Jiří Macháně

Motto letošního ročníku akce s tradicí od roku 1848 znělo „Leben teilen“ – tedy sdílet život. To bylo také od 25. do 29. května smyslem 1 500 koncertů, přednášek, diskusí, bohoslužeb či výstav i desítek pouličních stánků, kde jednotlivá biskupství a katolická i některá protestantská díla prezentovala svou službu nebo nabízela možnost si u dobré kávy porozprávět nejen o víře. „Není to akce, kterou by si dělali křesťané sami pro sebe. To, co se tu odehrává, je církev v dialogu, která nabízí ze svého bohatství všem,“ vystihl na tiskové konferenci biskup zdejší rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhard Fürst.

„Pokud každý dává, co může, život každého z nás bude bohatší a krásnější. To, co nám dává Bůh, nám vždy dává, abychom se o to podělili s ostatními,“ vzkázal v zaslaném poselství papež František. Připomněl také příklad sv. Martina z Tours, patrona diecéze, který se s chudákem rozdělil o vlastní plášť. Symbolický Martinův plášť dlouhý 80 metrů a sestavený z více než tisícovky kousků látky, na kterých křesťanská sdružení a spolky napříč Německem vyjádřily své reflexe sdílení života, doprovázel slavnostní okamžiky celého setkání.

„Při zahajovací bohoslužbě na hlavním stuttgartském náměstí tento plášť spustili z výšky nad pódium tak, že nad oltářním stolem vytvořil kříž. S tím pak rezonovalo kázání biskupa Fürsta na téma nanebevstoupení: Co stojíte a hledíte nahoru? Tam není. Podívejte se kolem sebe, na člověka vedle vás,“ popsala boromejka Angelika Pintířová, která se festivalu účastnila spolu s výpravou krajanského Sdružení Ackermann-Gemein-de. „A to je to, co tu načerpávám: síla křesťanství, kam patří hluboce duchovní i obyčejné věci, ze kterých se ale nikdy nevytrácí člověk,“ dodala.

A protože partnerským městem Stuttgartu je Brno, nebyla česká církev zastoupená jen společným stánkem jednotlivých tuzemských biskupství jako obvykle, ale zvlášť se prezentovala i brněnská diecéze. „Za to jsme vděční. Já osobně i proto, že jsem se tu potkala i s potomky našich někdejších německých krajanů a mohla si poslechnout jejich příběhy,“ přiblížila KT Anna Žáková z brněnského stánku.

ALENA SCHEINOSTOVÁ, JIŘÍ MACHÁNĚ, Stuttgart
 

 
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, ČlánkyAktuální číslo 26 21. – 27. června 2022

Do služby se chystá 11 novokněží

Od soboty je brněnská diecéze bohatší o tři kněze a jednoho jáhna. Tento víkend následují kněžská svěcení v Olomouci a Českých Budějovicích. Další bude 2. července…

celý článek


Rodinný poklad církve

V lednu letošního roku papež František jmenoval učitelem církve Ireneje z Lyonu. Hlavní přínos tohoto světce z 2. století podle příslušného dekretu spočíval v tom,…

celý článek


I přes bouřky zažíváme milost

Poslední květnový den si želivská kanonie premonstrátů zvolila nového opata. Stal se jím čtyřicetiletý P. TADEÁŠ RÓBERT SPIŠÁK OPraem.

celý článek


Vysoká inflace jako mor společnosti

Inflace se po dlouhé době vynořila z temnot, kam ji svět v osmdesátých a Česko v devadesátých letech zahnaly, a ztěžuje nám zase život.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay