Za církví do ulic

Vydání: 2022/23 Pavel Konzbul v čele brněnské diecéze, 31.5.2022

Centrum německého Stuttgartu zaplnily na pět dní prezentace křesťanských děl, hudba, modlitby, přednášky i setkávání. 102. Katholikentag – festival „církve v dialogu“ – přilákal na 25 tisíc návštěvníků včetně hostů z Česka.

Hosty na stánku České biskupské konference vítal P. Vladimír Kelnar. Snímek Jiří Macháně

Motto letošního ročníku akce s tradicí od roku 1848 znělo „Leben teilen“ – tedy sdílet život. To bylo také od 25. do 29. května smyslem 1 500 koncertů, přednášek, diskusí, bohoslužeb či výstav i desítek pouličních stánků, kde jednotlivá biskupství a katolická i některá protestantská díla prezentovala svou službu nebo nabízela možnost si u dobré kávy porozprávět nejen o víře. „Není to akce, kterou by si dělali křesťané sami pro sebe. To, co se tu odehrává, je církev v dialogu, která nabízí ze svého bohatství všem,“ vystihl na tiskové konferenci biskup zdejší rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhard Fürst.

„Pokud každý dává, co může, život každého z nás bude bohatší a krásnější. To, co nám dává Bůh, nám vždy dává, abychom se o to podělili s ostatními,“ vzkázal v zaslaném poselství papež František. Připomněl také příklad sv. Martina z Tours, patrona diecéze, který se s chudákem rozdělil o vlastní plášť. Symbolický Martinův plášť dlouhý 80 metrů a sestavený z více než tisícovky kousků látky, na kterých křesťanská sdružení a spolky napříč Německem vyjádřily své reflexe sdílení života, doprovázel slavnostní okamžiky celého setkání.

„Při zahajovací bohoslužbě na hlavním stuttgartském náměstí tento plášť spustili z výšky nad pódium tak, že nad oltářním stolem vytvořil kříž. S tím pak rezonovalo kázání biskupa Fürsta na téma nanebevstoupení: Co stojíte a hledíte nahoru? Tam není. Podívejte se kolem sebe, na člověka vedle vás,“ popsala boromejka Angelika Pintířová, která se festivalu účastnila spolu s výpravou krajanského Sdružení Ackermann-Gemein-de. „A to je to, co tu načerpávám: síla křesťanství, kam patří hluboce duchovní i obyčejné věci, ze kterých se ale nikdy nevytrácí člověk,“ dodala.

A protože partnerským městem Stuttgartu je Brno, nebyla česká církev zastoupená jen společným stánkem jednotlivých tuzemských biskupství jako obvykle, ale zvlášť se prezentovala i brněnská diecéze. „Za to jsme vděční. Já osobně i proto, že jsem se tu potkala i s potomky našich někdejších německých krajanů a mohla si poslechnout jejich příběhy,“ přiblížila KT Anna Žáková z brněnského stánku.

ALENA SCHEINOSTOVÁ, JIŘÍ MACHÁNĚ, Stuttgart
 

 
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, ČlánkyAktuální číslo 5 31. ledna – 6. února 2023

Co popřát novému prezidentovi

Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi ČR Petru Pavlovi se připojují i představitelé církve. „Nevidím vítězné ani poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály…

celý článek


Není čas naříkat, ale rozhlížet se

Co je církev? Říkáme, že je Kristovo Tělo – a já věřím, že Bůh jej v tomto světě nenechá zaniknout. Dosud se totiž církev dostala i přes sebevětší krize a byla…

celý článek


Proč nás volby rozdělily a co s tím

Důležitý problém kolem prezidentských voleb je „polarizace společnosti“, tedy to, že se lidé o kandidátech a jejich názorech často hádali a někdy i rozkmotřili. A…

celý článek


A stíháš dělat ještě něco?

S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay