Z promluvy vídeňského arcibiskupa kardinála Christopha Schönborna při poutní bohoslužbě v Mariazell

Vydání: 2004/22 Pouť do Mariazell, 2.9.2004, Autor: KT KT

„Putujeme k Matce milosrdenství“, zpívá se v jedné staré poutní písni. Nikdy předtím neputovalo tolik poutníků najednou sem k Matce Boží do Mariazell. Nikdy předtím se tu nesešlo tolik národů střední Evropy. A nikdy předtím mezi sebou poutníci neuvítali tolik lidí zodpovědných za církev a stát.

Písmo svaté nám dnes připomíná dvě události. Ty nám pomáhají alespoň částečně pochopit význam „Pouti národů“.

Za prvé je to svatba v Káni galilejské. I my jsme se tu sešli k velké slavnosti, ke slavení liturgie. Ježíš je mezi námi. I Maria, jeho matka. Pozorně sleduje, co potřebujeme a co nám chybí. Nám říká Matka Boží: „Co on vám říká, to čiňte!“

Za druhé je tu poselství ze Skutků apoštolů: Apoštolové, ženy, příbuzní Ježíše – ti všichni se shromáždili k modlitbě ve večeřadle. Čekali na sílu Svatého Ducha. V očekávání Letnic jsme se shromáždili i my – ženy a muži, mladí a staří, kněží i laici. Společně se modlíme za jeho pomoc pro naše země a národy. A za mír pro Evropu, která byla rozdělena za tak silných a hrozných bolestí – a která znovu srůstá živena tolika nadějemi, ale i pochybnostmi a strachy.

Statisíce, i miliony lidí v uplynulých letech poznaly, jak vysoká může být cena za tuto odvahu. Řada z vás, milé sestry a bratři, která dnes žije ve svobodě a účastní se „Pouti národů“, sama na sobě a na osudu svých rodin prožila, jaké strašné utrpení našim zemím přinesly antikřesťanské a bohapusté ideologie nacionálního socialismu a komunismu.

V těchto chvílích vzpomínáme na ty sestry a bratry, které pro svou víru a službu bližním zemřeli v táborech a věznicích. Jim všem patří náš obdiv a dík. Jako křesťané žijeme z vědomí, že u Boha se nic nezapomene: žádná slza, žádné utrpení...

Patnáct let uběhlo od doby, kdy padla železná opona. Ale některé zdi dosud stojí: zbytky starých předsudků, nedůvěry a obviňování. Sklon dívat se na ostatní shora nebo mít před sebou navzájem strach. Jako křesťané vyprošujme „sílu shora“, abychom tyto zdi přeskočili; abychom se konečně vzájemně setkávali jako sobě rovní, abychom v každém člověku, nezávisle na jeho řeči, kultuře či náboženství, viděli obraz Boží...

Cítíme obavy řady spoluobčanů, že spojená Evropa povede ke ztrátě samostatnosti a rozmanitosti kultury a tradice. Jako křesťané se modlíme za jednotu, ve které rozmanitost nerozděluje, nýbrž obohacuje. Mariazell je toho symbolem. Hlásíme se zde ke křesťanským základům Evropy – s vědomím, že právě ony jsou schopné přispět k evropskému sjednocování, ba dokonce jsou k němu nutné. V této souvislosti myslím také na muslimského bosenského básníka Dzevada Karahasana, který nás před rokem povzbuzoval k zahájení Středoevropských katolických dnů těmito slovy: „Redukovat Evropu na křesťanství by byla velká škoda. Ale zapomenout na něj by znamenalo katastrofu.“

Co je teď tedy potřeba udělat? Evropa dnes potřebuje ochranu lidského života – od jeho počátku až ke konci. Potřebuje spravedlnost a solidaritu. Potřebuje časy a prostory pro svaté. Bojujme tedy za to, aby neděle zůstala zachována jako den společenství s Bohem a lidmi. A já vás prosím: Hledejte možnosti, jak udržet otevřené kostely. Lidé hladoví po setkání s Bohem.

Vyprošujeme teď zde v Mariazell sílu Ducha Svatého. Svěřujeme nás, naše země a naše rodiny ochraně Panny Marie. Chceme odsud odjíždět posíleni ve víře a s pevnou nadějí v Krista. Abychom v této nové Evropě mohli řadě hledajících, skeptických, úzkostlivých a malomyslných ukázat: „Kristus je opravdovou nadějí Evropy!“

Kardinál Schönborn při zahajovacím programu pouti.

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay