Vzdělávání kněží je správná investice

Vydání: 2009/13 Vzdělávání kněží, 24.3.2009, Autor: Václav Štaud

O dalším studiu duchovních hovoříme s brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem, který vzdělávání kněží řadí k prioritám své pastýřské služby. Důraz při tom klade zejména na základní formační povinnosti.

Jak v brněnské diecézi probíhá formační setkávání kněží?

V naší diecézi, a asi je to podobné i v diecézích ostatních, je povinnost formačního setkávání kněží do pěti let od vysvěcení. Mám radost, že na ně chodí i velké množství kněží a jáhnů všech věkových kategorií. Setkání bývají zahájena společnou modlitbou breviáře, následuje duchovní slovo a po něm přednáška s diskusí. Přednášejícími jsou odborníci především v teologických oborech, ale také osobnosti z oblasti vědy, kultury či veřejného života. Mimo tento program probíhá každý měsíc pro nově vysvěcené kněze celodenní setkání s tzv. formátory. Ke kněžským setkáním patří rovněž missa chrismatis na Zelený čtvrtek, při níž spolu s jáhny kněží obnovují své sliby. Nedávno byl zaveden tzv. Den pro posvěcení kněží, který se koná kolem slavnosti Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Pro moravskou provincii je neméně důležité třídenní postní formační setkání kněží a jáhnů na Velehradě. Tradičně dobrou atmosféru má i letní kněžská pouť v Kostelním Vydří, kde se setkávají kněží české i moravské církevní provincie, a také velké množství lidí, kteří se za ně modlí.

Jak se postupuje při vysílání kněží na studia do ciziny?

Obecně lze říci, že ke studiu v zahraničí vysílá vždy představený. Nemohu mluvit za ostatní biskupy nebo řádové představené, ale v naprosté většině oslovuji vhodné bohoslovce nebo kněze sám. Impuls k tomuto oslovení nicméně může přijít odkudkoli. Jedná-li se o kněze, trvám na tom, aby po vysvěcení nejprve zůstal několik roků v běžné pastoraci – a až po této zkušenosti byl vyslán ke speciálnímu studiu.

Preferujete v zahraničí římské univerzity?

Mým cílem je mít vzdělané odborníky na všechny důležité obory s kontakty na zahraniční experty. A tak kněží, bohoslovci i laici, kteří se na svoji službu připravovali nějaký čas v cizině, nepobývali pouze v Římě, ale také v Německu, Rakousku, Polsku, Izraeli, Belgii, Francii, USA nebo na Slovensku. Někdy o místě rozhodovala možnost získání stipendia. Ti, kteří mají studovat například dogmatiku, jdou obvykle do Insbrucku, do frankfurtského Sankt Georgen nebo do Říma, kde je největší výběr univerzitních specializací. Studium v Římě má kromě možnosti ubytování v české koleji Nepomucenum ještě jednu velikou přednost, jíž je blízkost papeže a centrálních orgánů. Řím je zvláštním místem, kde je možné být v kontaktu s církví na celém světě, zakoušet její univerzalitu a určitým způsobem ji pak předávat dál.

Jak je to s úhradou studia a ubytování v cizině?

Studium v zahraničí je mnohem dražší než doma, kde náklady na jednoho bohoslovce za rok studia činí kolem jednoho sta tisíce korun. Pro diecézního kněze nebo bohoslovce proto není možné studovat v cizině bez přislíbeného stipendia. Se žádostí o podporu se obracím na pomáhající organizace v zahraničí, k nimž patří Kirche in Not, Renovabis nebo americká biskupská konference. Někdy hradí studijní pobyt i komunity nebo hnutí. Takto je placeno ubytování, strava, univerzitní poplatky. Případný zbytek hradí diecéze.

Je možné uvést, kolik kněží a ve kterých oborech si v brněnské diecézi za dvě svobodná desetiletí zvýšilo kvalifikaci?

Snažil jsem se to spočítat a spolu s těmi, kteří ještě studují, je to téměř šedesát kněží. Když k tomu přidám i laiky, pro něž biskupství získalo stipendia, je to mnohem víc. Vedle toho je zde i velký počet vzdělaných kněží, kteří byli k dalšímu studiu vysláni svou kongregací nebo řádem a kteří jsou též zapojeni do pastorace.

A kde mohou kněží získaných odborností využít?

Samozřejmě jako vysokoškolští učitelé. Dále mají na starosti různé oblasti péče o lidi v pastoraci, o kněze, jáhny, bohoslovce, mládež, rodiny nebo přednášejí v kurzech pořádaných biskupstvím a dalšími organizacemi. K tomu bych rád dodal přesvědčení, že prostředky investované do vzdělání kněží se mnohokrát vrátí v dokonalejší službě lidem.

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 23 6. – 12. června 2023

Rekordní Noc kostelů se Santinim

Poslechnout si varhany, dotknout se baroka i gotiky, ztišit se, přečíst si pasáž z Bible, zahrát si. Ke vstupu do posvátných prostor při letošní již patnácté Noci kostelů…

celý článek


Pro zdraví, k jídlu i pro duši

Zahradnická sezona je v plném proudu a stále častěji se týká také farností nebo klášterů. Navazuje se tak na starobylou tradici, kdy právě kláštery byly průkopníky…

celý článek


Výstava připomene A. C. Stojana

Velehrad ožije 4. a 5. července cyrilometodějskými oslavami, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí. Dny lidí dobré vůle i velehradská pouť připomenou významné…

celý článek


Nečekáme, až nám děti vyrostou

Cestování s dítětem je jiné než o samotě nebo v páru. Ovšem není to o nic menší zábava.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay