Diskuse

Re: Co se vlastně stalo.

26.1.2014 03:51 vložil Jiří Edy Zajíc

Ano, Tomáš Holub je mezi současnými představiteli katolické církve co se týče schopnosti mediálních vystoupení skutečnou hvězdou. Na nedávné konferenci pořádané Fakultou sociálních věd k tématu Církev a média jsem ho dokonce na příkladu vystupování při jedné tiskové konferenci k tématu "restituce" uváděl jako vzácný typ kněze, který působí jako normální, kompetentní chlap, který současně umí přiznat i svou chybu nebo nedostatek "své strany". Jako katastrofální protipól jsem tam ukazoval tiskovou konferenci s arcibiskupem Stanislavem Zvolenským k případu "Bezák".

Tentokrát si počínal způsobem, který z hlediska SMYSLU účasti významného představitele církve - kněze a generálního sekretáře biskupské konference - v takové debatě dobrý nebyl.
Příliš se nechal hned od počátku vyprovokovat k tomu, že zaujal konfrontační pozici, a byl to on, kdo nejčastěji druhým skákal do řeči, častokrát nereagoval na jádro toho, o čem byla řeč, ale uchyloval se k (někdy i vtipným) komunikačním figurám, které ovšem destruovaly z hlediska diváka probíhající komunikaci a měnily ji jen v překřikování. Kdybych předpokládal, že měl nějaké "mediální poradce", tak bych musel konstatovat, že mu poradili vskutku špatně, pokud ho nabádali k tomu, aby byl od počátku "ostrý muž", který si nenechá nic líbit, a sarkasmem a někdy i zjevnou agresí bude své oponenty zastrašovat. Tomáš je už tak dost chlapský, aby nemusel "tlačit na pilu"

Myslím, že je tu ale opravdu strategičtější otázka, kterou si sám Tomáš Holub klade: je to vůbec úloha, které by se měl chápat kněz? Navíc kněz v tak vysokém postavení? V debatě, kde jde - konec konců - o něco tak podružného, jako jsou peníze a majetek? (Jistě, že se dá vykládat, že jde o mnohem vážnější věci - službu ostatním atd. atd. atd. - jenomže tomu většina nevěří, takže to bere automaticky jako zastírací manévr)
On je totiž takový kněz mnohem zranitelnější. Jak se ostatně několikrát stalo, snadno mu mohou oponenti předhazovat, že vystupuje spíš jako politik, než jako kněz. A neobstojí námitka, že přece kněz není žádný ustrašený trouba, který si má nechat všechno líbit. Jeho postavení ve společnosti i očekávání spojená s jeho povoláním mu v tomto směru dost svazují ruce a vystavuje ho to přesně do té pozice, kterou Tomáš Holub nakonec sám vidí, jako problematickou.

Opravdu nevidím jediný rozumný důvod pro to, aby v podobných situacích za církev vystupoval kompetentní laik, který ovšem není politikem (protože ti mají zase jinak těžkou situaci) - ekonom, publicista, politolog, historik apod. Ten může mnohem svobodněji zacházet s případnou agresivitou. Navíc, s ohledem na svou odbornou kompetenci toho zpravidla ani nemá zapotřebí.
V tomhle bohužel za celých 24 let představitelé naší církve nepokročili a snadno se podvolují diktátu médií, která samozřejmě chce zvát "monsiňory", protože do nich se dá snadno strefovat. Správné by bylo, aby na takové pozvání dostali příslušní redaktoři odpověď: v této oblasti nás (=katolickou církev) zastupují pánové XY či XZ nebo paní AB resp. CD.
Je ovšem jasné, že by tyto odborníky schopné kompetentních mediálních vystoupení měla mít katolická církev k dispozici průběžně a také se s nimi radila při vydávání veřejných stanovisek. Měl by to být tým lidí, z nichž někteří by byli zaměstnanci církve (tým analytického oddělení na centrální úrovni a na úrovni diecézí) doplněný schopnými dobrovolníky. Tento "mozkový trust" by byl zárukou toho, že by církev byla schopná kompetentně a včas reagovat na aktuální záležitosti a měla dostatek lidí schopných mediálních vystoupení.Reagovat v této diskusi může jen registrovaný uživatel. V případě zájmu se registrujte ZDE. Pokud jste již registrován/a, můžete se přihlásit ZDE.Aktuální číslo 33 9. – 15. srpna 2022

Tisíce mladých lidí míří do Hradce Králové

Tento týden v Hradci Králové probíhá dlouho připravované Celostátní setkání mládeže, jež se koná jednou za pět let.

celý článek


Nechat se proměnit na Mladifestu

„Na dovolenou do vlastního srdce“ pozval papež František účastníky letošního festivalu mládeže Mladifest na známém hercegovském poutním místě Medžugorji.

celý článek


Je třeba, abychom je brali vážně

V salesiánské komunitě v Brně-Žabovřeskách se P. Libor Všetula věnuje mladým lidem už deset let.

celý článek


Kam kráčíš, člověče?

Kromě toho, že jsem knězem, jsou rána, kdy kolem druhé nebo třetí vstávám a jdu řídit autobus pražské MHD. Jsem člověk jako každý jiný.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay