Diskuse

Šílené vystoupení.

25.1.2014 21:23 vložil JosefVojtěch

Na pořad Máte slovo se občas dívám, takže vím, že to tam mají diskutující vždy těžké. A na začátku jsem se těšil, že T.Holub divákům ukáže jak se dá i v takovém pořadu "normálně" diskutovat. Na konci jsem musel konstatovat, že to těžce nezvládl. Překvapilo mně to, neboť jsem ho z jiných mediálních výstupů znal jako kultivovaně vystupujícího s věcnými argumenty. Tentokrát - musím zopakovat- to nezvládl (na rozdíl od zástupců nekatolických církví, byť ti nebyli u pultíku) . Myslím, že restitucím udělal T.Holub tímto vystoupením spíše "medvědí službu". Nicméně na jeho otázky v závěru svého blogu za sebe odpovídám:
- Zda bylo správné rozhodnutí se jako přestavitel církve a kněz takovéto debaty účastnit? ANO
- Jak se zachovat v budoucnosti, jestliže by náhodou přišlo nové pozvání? - PŘIJMOUT

Věřím, že pro příští pořad dokáže využít této zkušenosti a lépe se připravit. A nemyslím po argumentační stránce, tam se moc vymyslet nedalo, ale po psychické, rétorické, nonverbální. Přeji mu k tomu hojnost darů Ducha svatého.


Re: Co se vlastně stalo.

26.1.2014 03:51 vložil Jiří Edy Zajíc

Ano, Tomáš Holub je mezi současnými představiteli katolické církve co se týče schopnosti mediálních vystoupení skutečnou hvězdou. Na nedávné konferenci pořádané Fakultou sociálních věd k tématu Církev a média jsem ho dokonce na příkladu vystupování při jedné tiskové konferenci k tématu "restituce" uváděl jako vzácný typ kněze, který působí jako normální, kompetentní chlap, který současně umí přiznat i svou chybu nebo nedostatek "své strany". Jako katastrofální protipól jsem tam ukazoval tiskovou konferenci s arcibiskupem Stanislavem Zvolenským k případu "Bezák".

Tentokrát si počínal způsobem, který z hlediska SMYSLU účasti významného představitele církve - kněze a generálního sekretáře biskupské konference - v takové debatě dobrý nebyl.
Příliš se nechal hned od počátku vyprovokovat k tomu, že zaujal konfrontační pozici, a byl to on, kdo nejčastěji druhým skákal do řeči, častokrát nereagoval na jádro toho, o čem byla řeč, ale uchyloval se k (někdy i vtipným) komunikačním figurám, které ovšem destruovaly z hlediska diváka probíhající komunikaci a měnily ji jen v překřikování. Kdybych předpokládal, že měl nějaké "mediální poradce", tak bych musel konstatovat, že mu poradili vskutku špatně, pokud ho nabádali k tomu, aby byl od počátku "ostrý muž", který si nenechá nic líbit, a sarkasmem a někdy i zjevnou agresí bude své oponenty zastrašovat. Tomáš je už tak dost chlapský, aby nemusel "tlačit na pilu"

Myslím, že je tu ale opravdu strategičtější otázka, kterou si sám Tomáš Holub klade: je to vůbec úloha, které by se měl chápat kněz? Navíc kněz v tak vysokém postavení? V debatě, kde jde - konec konců - o něco tak podružného, jako jsou peníze a majetek? (Jistě, že se dá vykládat, že jde o mnohem vážnější věci - službu ostatním atd. atd. atd. - jenomže tomu většina nevěří, takže to bere automaticky jako zastírací manévr)
On je totiž takový kněz mnohem zranitelnější. Jak se ostatně několikrát stalo, snadno mu mohou oponenti předhazovat, že vystupuje spíš jako politik, než jako kněz. A neobstojí námitka, že přece kněz není žádný ustrašený trouba, který si má nechat všechno líbit. Jeho postavení ve společnosti i očekávání spojená s jeho povoláním mu v tomto směru dost svazují ruce a vystavuje ho to přesně do té pozice, kterou Tomáš Holub nakonec sám vidí, jako problematickou.

Opravdu nevidím jediný rozumný důvod pro to, aby v podobných situacích za církev vystupoval kompetentní laik, který ovšem není politikem (protože ti mají zase jinak těžkou situaci) - ekonom, publicista, politolog, historik apod. Ten může mnohem svobodněji zacházet s případnou agresivitou. Navíc, s ohledem na svou odbornou kompetenci toho zpravidla ani nemá zapotřebí.
V tomhle bohužel za celých 24 let představitelé naší církve nepokročili a snadno se podvolují diktátu médií, která samozřejmě chce zvát "monsiňory", protože do nich se dá snadno strefovat. Správné by bylo, aby na takové pozvání dostali příslušní redaktoři odpověď: v této oblasti nás (=katolickou církev) zastupují pánové XY či XZ nebo paní AB resp. CD.
Je ovšem jasné, že by tyto odborníky schopné kompetentních mediálních vystoupení měla mít katolická církev k dispozici průběžně a také se s nimi radila při vydávání veřejných stanovisek. Měl by to být tým lidí, z nichž někteří by byli zaměstnanci církve (tým analytického oddělení na centrální úrovni a na úrovni diecézí) doplněný schopnými dobrovolníky. Tento "mozkový trust" by byl zárukou toho, že by církev byla schopná kompetentně a včas reagovat na aktuální záležitosti a měla dostatek lidí schopných mediálních vystoupení.Re: Šílené vystoupení.

27.1.2014 14:06 vložil milena

Vřele s Vámi souhlasím. Mě navíc nejvíc "nadzvedlo" tvrzení pana Holuba, že do 30ti let se stát nebude umět postarat o své lidi a proto budou muset hledat útočiště u církve, která jim bude moci pomoci díky restitucím. To považuji za velmi nebezpečnou úvahu! Pana Holuba jsem poznala ještě jako vojenského kaplana - při jedné své přednášce obhajoval vojenské nasazení v Afghanistánu a nutnost boje s muslimy. Už tehdy jsem se v duchu ptala a kde je Kristus? Při postojích a výpovědích pana Holuba jsem odpověď dosud nenašla.


Reagovat v této diskusi může jen registrovaný uživatel. V případě zájmu se registrujte ZDE. Pokud jste již registrován/a, můžete se přihlásit ZDE.Aktuální číslo 33 11. – 17. srpna 2020

U sloupu Panny Marie

O slavnosti Nanebevzetí Panny Marie požehná kardinál Dominik Duka znovuvztyčený Mariánský sloup na pražském Staroměstském náměstí. Navrácená vertikála proměňuje…

celý článek


Sto let od zázraku na Visle

Polsko si v těchto dnech připomíná významnou událost své novodobé historie. Před sto lety odvrátilo nebezpečí, že po krátké době samostatné existence bude znovu vymazáno…

celý článek


Vidět les jako obraz života

Biskup Martin David, který je od června letošního roku apoštolským administrátorem ostravsko-opavské diecéze, slaví v těchto dnech padesáté narozeniny (viz KT 32/2020).…

celý článek


Na cestě s Marií

Často mluvíme o „životní pouti“. Kam vede? No přece domů. Abychom nebloudili, je dobré čas od času vykonat pouť, která pomůže správně nasměrovat naši životní…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay