Výjimeční Shirim Ashirim

Vydání: 2014/35 Čeští animátoři jsou velmi aktivní, 26.8.2014, Autor: Milan Tesař

Exotické nástroje, starozákonní texty v hebrejštině a profesionální hudební produkce. Díky kombinaci těchto prvků je první album tria Shirim Ashirim na české křesťanské scéně výjimečné. 
 
 
Zkušení hudebníci Tomáš Najbrt, Renáta Ulmannová a Daniel Matulík přicházejí s pozoruhodným albem. Snímek archiv Shirim Ashirim
 
Skutečnost, že úplně nová skupina se špatně zapamatovatelným jménem vyhrála týden po nasazení posluchačskou hitparádu Radia Proglas, pochopitelně není objektivním měřítkem kvality. Přesto doporučuji pražské trio vaší pozornosti. Shirim Ashirim vznikli před dvěma roky, ale členové skupiny mají bohaté hudební zkušenosti. Hráče na strunné i dechové nástroje (mj. brač, šalmaj, niněra) Tomáše Najbrta, sbormistra a odborníka na barokní hudbu, si mnozí pamatujeme i z jeho autorského alba svěžích a vtipných křesťanských písní Kdekdo čeká na zázraky (1996). Baskytarista Daniel Matulík prošel několika rockovými kapelami (mj. Reserve, Flattus). A zpěvačka a houslistka Renáta Ulmannová měla zkušenosti se zpěvem v hebrejštině už ve folkové skupině Simeon. 
 
Album Shirim Ashirim obsahuje deset skladeb. Téměř výhradně jde o zhudebněné úryvky ze žalmů a proroků, avšak text úvodní skladby Ne’eman va’Amiti vychází z knihy Zjevení. Díky tomuto detailu skupina přesahuje oblíbený koncept hebrejských písní coby reminiscence na židovský folklor a plně se hlásí ke křesťanské víře, nicméně pevně zakořeněné ve starozákonní tradici. S těmito kořeny souvisí volba hebrejského jazyka, který neplní jen funkci odkazu k minulosti. Kapela plně těží z jeho exotického zvuku a libozvučnosti. To vše ve spojení s přínosem producenta Aleše Hyvnara povyšuje album na jednu z nejvýraznějších současných nahrávek na české křesťanské scéně. Není bez zajímavosti, že Hyvnar stojí v čele skupiny Al-Yaman kombinující arabskou lidovou hudbu s elektronickými nástroji. Právě jeho umění nenásilně okořenit zvuk akustických nástrojů špetkou syntezátorové elektroniky a výraznou, netuctovou rytmikou posunulo hudbu tria o úroveň výš. 
 
Moderní křesťanská hudba u nás už léta trpí nedostatkem opravdu originálních projektů. Po Nových měších Jaromíra Navrátila, skupině Tehilim Jany Peřtové, po stále svěžích albech Oborohu nebo loňském objevu – skupině Melodive, je však akustické trio Shirim Ashirim dalším závanem svěžího ducha. 
 
Ukázky z alba Shirim Ashirim, které vydala Rosa, si můžete poslechnout na stránce www.shirimashirim.cz. 
 
Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Kultura

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay