Východní Moravou vedou evropské poutní stezky

Vydání: 2011/39 Bohuslav Reynek, 22.9.2011, Autor: Jiří Gračka

Na rostoucí zájem turistů v jižní a západní Evropě o moravská poutní místa zareagovali zástupci italské organizace I Cammini d’Europa, když představitelům Zlínského kraje nabídli spolupráci. A region, kde se nacházejí hned dvě významná poutní místa naší země, na jejich nabídku kývl.

Dohodu o přistoupení Zlínského kraje do sítě Evropských poutních stezek (I Cammini d’Europa) podepsal ve Zlíně hejtman Stanislav Mišák a prezident sítě Alessandro Cardinali. Zlínský kraj se stal prvním regionem v naší zemi, který byl evropskou sítí poutních stezek osloven ke spolupráci. Podle náměstka hejtmana Jindřicha Ondruše umožní členství lepší propagaci významných poutních míst regionu, především Svatého Hostýna a Velehradu. „Budeme zastoupeni na internetových stránkách, v katalozích a na veletrzích cestovního ruchu, kam běžně nejezdíme,“ uvedl hejtman Ondruš. K podpisu dohody mezi italskou sítí a krajem dochází uprostřed příprav na výročí 1 150 let od příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Moravu. „Slovanští věrozvěstové jsou spolupatrony Evropy a Velehrad je v tomto kontextu vnímán jako místo, kde se spojuje západní a východní křesťanství,“ řekl při podpisu smlouvy prezident sítě stezek Alessandro Cardinali.

Na poutních místech zavládla radost

Zapojení do evropské sítě stezek pozitivně hodnotí i správci jednotlivých poutních míst. „Velehrad nabízí návštěvníkům myšlenku dvojích plic a ti, kdo z něj putují do Říma, jdou zároveň duchovně do Byzance,“ uvedl P. Jan Peňáz, předseda Matice velehradské. Podle P. Františka Sedláčka, faráře na dalším poutním místě na hostýnsko-velehradské stezce – ve Štípě u Zlína, vyhledávají zahraniční turisté Moravu už nyní. „Například nedávno se u nás zastavily dvě Italky a velmi je potěšilo, že ve Štípě žijí řeholní sestry, s nimiž mohly mluvit ve své mateřštině,“ zavzpomínal P. Sedláček. Organizace I Cammini d’Europa si klade za cíl vytvořit a udržovat v Evropě síť poutních stezek a propagovat je na mezinárodních veletrzích. Páteřními stezkami jsou poutní cesta do Santiaga de Compostela a poutní cesta do Říma. Síť ale tvoří i více než dvacet dalších stezek, například na severu Evropy nebo do Jeruzaléma.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 23 6. – 12. června 2023

Rekordní Noc kostelů se Santinim

Poslechnout si varhany, dotknout se baroka i gotiky, ztišit se, přečíst si pasáž z Bible, zahrát si. Ke vstupu do posvátných prostor při letošní již patnácté Noci kostelů…

celý článek


Pro zdraví, k jídlu i pro duši

Zahradnická sezona je v plném proudu a stále častěji se týká také farností nebo klášterů. Navazuje se tak na starobylou tradici, kdy právě kláštery byly průkopníky…

celý článek


Výstava připomene A. C. Stojana

Velehrad ožije 4. a 5. července cyrilometodějskými oslavami, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí. Dny lidí dobré vůle i velehradská pouť připomenou významné…

celý článek


Nečekáme, až nám děti vyrostou

Cestování s dítětem je jiné než o samotě nebo v páru. Ovšem není to o nic menší zábava.

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay