Vstupujeme do postní doby

Vydání: 2023/8 Vstupujeme do postní doby, 21.2.2023, Autor: Tomáš Kutil

K dobrému prožití postní doby, kterou zahajuje Popeleční středa 22. února, může pomoci celá řada každodenních podnětů a užitečných nástrojů. Přinášíme pár tipů.


Udílení popelce je viditelným znamením začátku postní doby.Snímek Dominik Novák / Člověk a Víra

Snadno dostupné jsou postní aplikace. Diecézní katechetické centrum v Brně letos opět připravilo jako brožurku Malý průvodce postní dobou. Obsahuje citáty z Bible a každodenní krátký duchovní impuls inspirovaný výroky papeže Františka. Průvodce má tištěnou i elektronickou podobu, zdarma jde stáhnout do mobilů. Farnost Dolní Němčí nabízí zase aplikaci „Postní kapky“ s každodenními inspiracemi pro osvěžení duchovního života. Stojí za ní tamní farář P. Petr Hofírek, který se podobným aplikacím dlouhodobě věnuje (např. Audiokostelu). Tématem „kapek“ bude letos modlitba. Postní impulsy připravil i biskup Antonín Basler a také zde se setkáme s texty papeže Františka. Je možné si je nechat zasílat na e-mail (více na postnikapky.cz) či stáhnout do mobilu.

Nová čtení pro breviář

Ti, kdo se modlí breviář, mohou využít nový lekcionář druhých čtení, která připravila Liturgická komise ČBK v podobě nového Dodatku pro dobu postní. Vychází pouze elektronicky ve formátu pdf a v online aplikaci breviar.cz. Texty církevních otců a duchovních autorů jsou sestaveny tak, aby odpovídaly evangeliu v liturgii daného dne. Komise využila zčásti texty ze samizdatového překladu francouzského vydání.

Čtyřicet modlitebních úmyslů, tedy na každý den jeden, pak nabízí ve spolupráci se slovenskými saletiny diecéze ostravsko-opavská. „Chci vás v letošní postní době pozvat k velmi konkrétní modlitební výzvě,“ říká ve videu biskup Martin David a představuje ji: přečíst si evangelium na daný den, pomodlit se desátek růžence s úmyslem, který s evangelijním úryvkem souvisí, a přidat jakoukoliv modlitbu na úmysl papeže Františka. Úmysly lze najít na webu doo.cz.

Pokladničky i umělecké vstupy do chrámů

Konkrétním postním skutkem může být i podpora potřebných Postní almužnou, kterou organizuje síť Charit. „Darem pro druhé mohou být naše otevřené srdce a oči. Vnímavá a citlivá pozornost k tomu, co druzí právě potřebují,“ píšou biskup Martin David a ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské Lukáš Curylo v úvodním dopise. Papírové pokladničky na peníze za požitky, které si během postu odřekneme, lze nalézt v kostelích nebo si je stáhnout z webu postnialmuzna.cz, vytisknout a složit.

V několika farnostech se proměňují během postní doby i kostely tzv. uměleckými intervencemi, případně výstavami. Tradicí jsou už intervence v centru Prahy a Olomouce. U Nejsvětějšího Salvátora v Praze je od středy k vidění postní intervence sochaře Jana Kováříka s názvem Soustředění a doplní ji umělcova intervence Rozpínání v blízkém dominikánském klášteře. Pro olomoucký kostel Panny Marie Sněžné připravila postní intervenci kreslířka a textilní výtvarnice Dagmar Havlíčková. Do sakrálního prostoru vstupuje s rozměrnými duchovními kresbami pod názvem Modlitby.

TOMÁŠ KUTIL

 


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, ČlánkyAktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay