Vrátit se k modlitbě s papežem

Vydání: 2017/33 Olomouc žije setkáním mládeže, 15.8.2017, Autor: Alena Scheinostová

Na duchovní straně 10 každý měsíc zveřejňujeme papežské modlitební úmysly. Jak vznikají a k čemu slouží? Ptali jsme se P. FrédéricA FornosE SJ, ředitele Světové sítě modlitby s papežem Františkem, dříve nazývané Apoštolát modlitby, při jeho nedávné návštěvě v Praze.


„Nejde o věk, ale o ochotu být k dispozici,“ říká P. Frédéric Fornos. Snímek Světová síť modlitby s papežem

Co nového – kromě změny názvu – modlitba s papežem obnáší?

Světová síť modlitby s papežem dnes, po více než 170 letech trvání, působí v 98 zemích světa a zahrnuje zhruba 35 milionů katolíků. Před několika lety jsme (jezuité, pozn. red.) zahájili proces obrody této sítě modliteb na každoměsíční papežský úmysl, její nové promýšlení a její přetváření. Pustili jsme se do práce poté, co František roku 2014 schválil naše plány. Jde o to znovu vystavět tuto službu církve, navrátit se k jejímu kořeni, k jejímu původnímu smyslu. Změna je i v tom, v jakém stylu tento apoštolát oslovuje a jakou má vizuální podobu. Vznikají digitální a audiovizuální projekty, které mají pomoci zapojit mladé lidi. Dále chceme apoštolát modlitby dostat i do farností a na misie.

Proč je potřeba budovat tyto věci znovu?

V řadě zemí světa, především v evropských silně sekularizovaných společnostech, se apoštolát modlitby vytratil nebo z něj zbyly malé modlitební skupiny, které už nemají počáteční dynamiku. Hodně jsem kvůli tomu v posledních letech cestoval po světě – za poslední tři roky to bylo myslím 57 nebo 58 zemí. Setkal jsem se s národními řediteli Světové sítě modlitby s papežem, s jejich týmy, seznámil se se situací na místě a pozoroval, jak se proces přetváření sítě rozběhl a jak lze jít více do hloubky. Ne všechno lze zařídit výhradně prostřednictvím dopisů, protože tak může dojít k řadě nedorozumění. Proto je důležité se setkávat.

Dokážete porovnat, jak si stojí vůči ostatním regionům evropská církev? Ztratili jsme něco z původního apoštolského nadšení pro společnou modlitbu?

Ne. Obecně je do sítě modlitby s papežem v Evropě zapojeno hodně starších lidí a málo mladých. Je tu generační propast. To je dáno kulturní změnou v Evropě, která nabourává celou strukturu zdejší katolické církve. Proto nyní apoštolát modlitby budujeme znovu. Duch Svatý nás vede a na nás záleží poslušnost vůči jeho vedení, abychom vyšli vstříc potřebám a očekáváním dnešních lidí. V Evropě je spousta mladých dospělých, kteří touží měnit tento svět, aby byl bratrštější. Záleží jim na spravedlnosti, na míru. Světová síť modlitby je odpovědí právě na tuto touhu. V atmosféře globalizované lhostejnosti se ptáme: „Co by se dalo udělat? Nemůžeme svět nechat jen tak.“ A papež František říká: „Vždy lze něco dělat. Vždy se můžeme modlit.“ Což je rozhodně lepší než upadnout do lhostejnosti. Modlitbou se lze mobilizovat.

Lze se modlitbou s papežem mobilizovat lépe?

Věřím, že mobilizace modlitbou nás přetváří. Modlitba přináší své plody sama o sobě, ale také nás otevírá vůči ostatním, mobilizuje nás uprostřed světa s jeho výzvami. A úmysl Svatého otce není totéž jako úmysly, které pronášíme při své osobní modlitbě. Jemu jde o poslání církve. Týká se velkých světových témat, letos v březnu to bylo například téma pronásledovaných křesťanů, v červnu obchodování se zbraněmi atd. Vztahuje se na celé lidstvo, ne jen na katolíky.

Každý měsíc teď produkujeme videa, ve kterých papež František představuje své modlitební úmysly (thepopevideo.org). V červnovém poselství se papež tázal, zda nám při mírových jednáních skutečně jde o mír a zda náhodou není rozpor v tom, když se podepíše mírová smlouva a zároveň s ní smlouva o prodeji zbraní. Nakolik jsou války vedeny z ekonomických pohnutek. V této době se totiž objevilo mnoho zbrojních kontraktů. Pak se můžeme ptát, nakolik přispívají ke generování dalších válek. Proto jsme na papežově červnovém videu viděli smluvní partnery, jak si potřásají rukama a po těch jim stéká krev.

Více v rozhovoru, který lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.


ALENA SCHEINOSTOVÁ Překlad Pavel Bartůšek


Rodilý Katalánec P. FRÉDÉRIC FORNOS SJ (*1968) je mezinárodním ředitelem Světové sítě modliteb s papežem Františkem – služby, kterou v církvi šíří Tovaryšstvo Ježíšovo. Působil jako dobrovolník na jezuitské misii v Bolívii, kde vyučoval domorodé obyvatele v jejich jazyce mojo. Poté se v roce 1994 stal členem Tovaryšstva a působil na více vysokých školách jako učitel a kaplan. Od roku 2007 ve Francii pracoval na obrodě tamního Apoštolátu modlitby, v roce 2014 byl povolán do Říma, aby pracoval pro celosvětovou síť. Loni papež František P. Fornose oficiálně postavil do čela této sítě, která roku 2019 oslaví 175 let své existence.
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, RozhovoryAktuální číslo 32 2. – 8. srpna 2022

Papež na cestách uzdravení a smíření

Přání, „aby se zasévala naděje pro domorodé i nedomorodé obyvatelstvo, které chce žít v bratrství“, vyslovil papež při návratu z Kanady. Při své 37. zahraniční…

celý článek


Poutníci na jedné lodi s biskupem

Společnou plavbu po Baťově kanálu absolvovali minulou středu účastníci 16. ročníku Pouti za umělce.

celý článek


Pár vteřin, které zachrání pokoj v rodině

Taková trpělivost! Znamená to něčí utrpení, nebo kopec klidu a míru? A můžeme si uhlídat, aby její míra nepřetekla? Hovořili jsme o tom s vedoucí Křesťanského terapeutického…

celý článek


Podezřívali nás, že jsme špioni

Útěk před komunisty, vojenská služba v USA, kněžství, profesorská kariéra, duchovní služba americkým vojákům a její zakládání v jedenácti postkomunistických zemích.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay