Víra mi stanovuje hranice

Vydání: 2014/24 Polští lékaři hájí svobodu svědomí, 10.6.2014, Autor: Michaela Famfulíková

ALFONZ JUCK je novinářem a manažerem atletických mítinků, z nichž asi nejznámější je Zlatá tretra Ostrava. Zároveň je moderátorem křesťanské TV Lux.

Muže vpravo zná celý svět. S nejrychlejším mužem planety Usainem Boltem sedí Alfonz Juck. Snímky archiv A. Jucka

 

Pamatujete si, jakým způsobem proběhlo vaše první setkání s atletikou?  

Ano, samozřejmě. Roku 1972 jsem jako desetiletý chlapec sledoval olympijské soutěže v Mnichově. Tam to všechno začalo. Hrozně mi vadilo, že američtí sprinteři na 100 m zaspali meziběhy a Valerij Borzov vyhrál oba sprinty. Ještě že se ve štafetě těšily USA…

Co vás posléze přivedlo k práci sportovního funkcionáře?

Prakticky ve stejném čase jsem si začal dělat atletické tabulky a taky trénovat atletiku. V žákovském a dorosteneckém věku jsem dosahoval solidních výkonů coby sprinter a později běžec na 400 m překážek, ale nebyl jsem velký talent, a tak mě to začalo více táhnout k práci novináře, organizátora a hlasatele na závodech.

Vaše první funkcionářská zkušenost byla v osmdesátých letech na prestižním mezinárodním mítinku Pravda-Televízia-Slovnaft v Bratislavě. Jak na toto angažmá vzpomínáte?

Úžasný zážitek! Organizátoři o mně věděli, že jsem statistik a mám přehled o výkonech a jménech, tudíž mě pozvali, zda bych jim nepomohl při nasazování závodníků do startovní listiny. V roce 1981 jsem měřil vítr jako rozhodčí a již o dva roky později mě potkala první hlasatelská zkušenost, a to u technických disciplín. Odmoderoval jsem dva světové rekordy ve skoku o tyči Sergeje Bubky ze SSSR z let 1984 a 1988 (585 a 605 cm) před více než dvoutisícovou kulisou. Později moje angažovanost narůstala, pomáhal jsem při získávání atletů na závody a stále více se seznamoval s organizací velkého mítinku. V devadesátých letech jsem už prakticky měl na starosti startovní listinu, program i kontakty se zahraničím. A samozřejmě jsem mítink moderoval.

V současnosti jste především znám coby manažer Zlaté tretry Ostrava. Jak jste se dostal k této funkci?

V pozitivním slova smyslu byl na vině Jan Železný, světový rekordman v hodu oštěpem, který navrhl moje jméno právě se rodícímu managementu Zlaté tretry na přelomu let 2001/2002. Působení na Zlaté tretře je naplněním mých snů a představ při organizaci mítinků.

Co pro vás osobně Tretra znamená?

Už kdysi, když jsme coby bratislavští organizátoři spolupracovali s Tretrou, mi Ostrava přirostla k srdci. Mám to město rád, bylo vždy příjemné se tam vracet, je pro mě druhým domovem. Cítím, že lidé mají tento podnik rádi. Nikdy nezapomenu na rok 2005, kdy pršelo, a nekryté tribuny byly plné. Fantastické bylo, že diváci neodešli, ale zůstali pod deštníky a pláštěnkami.

Má Zlatá tretra do budoucna šanci dostat se do série nejprestižnějších závodů světa, tedy Diamantové ligy?   

Určitě ano, otázkou je, zda bude Diamantová liga pokračovat po roce 2014 v současné podobě. V tomto období se o tom diskutuje, ale ať už bude model uspořádání jednodenních mítinků jakýkoli, Zlatá tretra může hrdě aspirovat na začlenění do nejvyšší kategorie.

Můžete prozradit svůj největší sportovní zážitek, u nějž jste mohl být?

Je jich strašně moc a jsem za to vděčný. Byl jsem komentátorem atletických soutěží na posledních pěti olympijských hrách pro Slovenskou televizi a byly to úžasné okamžiky. Mohl jsem zprostředkovat milionům diváků, co mě nejvíc baví. Od rekordu Michaela Johnsona na 200 m v Atlantě přes triumf Australanky Cathy Freemanové na 400 m na domácí půdě v Sydney, Šebrleho zlatou desetibojařskou medaili na OH 2004 v Aténách nebo výsledky jamajského sprintera Usaina Bolta v Pekingu a Londýně. Naplňovala mě organizace akcí v Ostravě, Bratislavě, Dubnici, v halách v Praze, Třinci, Hustopečích…

Kdy a kde jste se prvně setkal s vírou?

Rodiče mě od malička k ní vedli. Poté co mi bylo osmnáct, se moje náboženská orientace ještě více prohloubila – i díky mé budoucí manželce.

Nakolik vás v profesním životě ovlivnil fakt, že jste věřící?

Myslím, že velmi. Lépe se mi překonávají překážky a těžší situace. Na druhé straně je pro mě víra takovým majáčkem, který bliká a stanovuje mi hranice, jež nechci překročit.

Myslíte si, že se dnes královna sportu atletika vyvíjí v souladu s křesťanskými hodnotami?

Tato otázka by mohla být nasměrována na celý sport, nejen na atletiku. Symbióza těla a ducha platí stále. Snaha o dobro a radost též. To je jedna z funkcí sportu, aby se vytvářely pozitivní emoce. Nositelé sportu jsou jednotlivé osoby a mnohé z nich se snaží ctít spravedlnost a smysl pro fair play. I díky sportu jsou lidi vedeni k těmto hodnotám. Jako v každé sféře lidského života jsou ale osoby a skupiny, které se snaží dostat k prospěchu nefér. Věřím však, že je těchto lidí méně než těch čestných.

Jak si myslíte, že se dá nejlépe svědčit o víře? 

Vlastním příkladem, nic více a nic méně.

Kdy jste začal spolupracovat se slovenskou křesťanskou televizí Lux?

Prakticky od jejího počátku v roce 2008. Mám na starosti jednou za měsíc meditativní debatu U Nikodéma. Je to naše společné dílo s manželkou – ona má na starosti scénář a dramaturgii jako větší odbornice v této oblasti. A já jsem moderátor.

Které osobnosti jste měl možnost potkat při své práci v Luxu?

Mnoho skvělých lidí, o nichž se nepíše, ale jejich příkladná práce a hlavně pomoc ostatním je úžasná. Je to několik kněží, biskupů, řeholníků, odborníků na teologii a mnoho lidí z terénu, kteří jsou skvělí tím, že svému okolí pomáhají. Snažím se vše, co dělám, dělat nejlépe, jak to jde – ve vztahu k Bohu, v rodině a též v práci. Ne vždy se to daří, ale nevzdávám se.

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Rozhovory

Diskuse

Zlatá tretra Vladimír F. 14.6.2014 05:26

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay