Verdikt nad současným ruským uměním?

Vydání: 2010/30 Neplodnost, 20.7.2010, Autor: Martin T. Zikmund

Moskevský proces ostře sledovaný obránci lidských práv skončil minulý týden vynesením rozsudku. Vysokou peněžitou pokutou byli při něm potrestáni autoři tři roky staré kontroverzní výstavy „Zakázané umění“ Jurij Samodurov a Andrej Jerofejev, kteří podle žaloby zlehčovali náboženství. Za obrazy jako Kristus na křížové cestě s hlavou Mickey Mouse nebo jako propagátor Coca--Coly, které byly vystaveny v moskevském Sacharovově muzeu, žádal prokurátor dokonce tři roky vězení.

„Žádné rouhačství v tom nebylo. Obrazy naopak upozorňovaly, že náboženství je ohrožováno konzumem,“ tvrdí autoři a kurátoři výstavy. A není to jen jejich názor. Postavili se za ně další známí ruští umělci včetně malíře Ilji Kabakova, a obrátili se dokonce na prezidenta Dmitrije Medveděva s prosbou, aby trestní stíhání organizátorů výstavy ukončil. „Odsuzující rozsudek bude verdiktem nad celým současným ruským uměním a dalším krokem k zavedení cenzury,“ uvedli autoři otevřeného dopisu a hlavu státu varovali, že odsouzení umělců by poškodilo pověst Ruska ve světě. Pravoslavný spolek Národní rada, odkud žaloba vzešla, hájil zase svůj postup. Jeho zástupce Oleg Kassin se nechal slyšet, že byl „protikřesťansky“ zaměřenými výtvarnými díly znechucen. „Jestliže se chcete vyjadřovat svobodně, udělejte to doma a pozvěte blízké přátele,“ vzkázal Kassin potrestaným umělcům a dodal: „Ale od chvíle, kdy se taková výstava koná na veřejném místě, zvláště obsahuje-li urážky, už nejde o umění, ale o provokaci.“

TREST JAKO REKLAMA

„Myslím si, že svoboda projevu má určité morální hranice. Nelze blahovolně přijímat urážení náboženského cítění, stejně jako projevy nebo chování podněcující k nenávisti,“ vyjádřil se pro KT přední český orientalista Luboš Kropáček. Je to prý o to horší, že zpravidla nejde o postmoderní hravost, nýbrž o marketingovou strategii vydělávat na zlém, jež přitahuje. Řešením podle něj ovšem není ani trestněprávní postih, neboť i ten může být využit jako reklama. „Nejvhodnější by bylo odpovídat na zesměšňování ušlechtilých hodnot stejnou mincí, tedy zesměšněním cyniků. Ukazujme, že hloupé je hloupé. Co je chytrého nebo vtipného třeba na zobrazování Ježíše s hlavou Mickey Mouse?“ ptá se Luboš Kropáček. Soudní proces s oběma umělci začal již v březnu 2009. Jurij Samodurov byl však pokutován už před sedmi lety, a to za výstavu „Opatrně, náboženství!“, kterou i tehdy uspořádal v moskevském Sacharovově muzeu. Naopak jeho kolega Jerofejev se v nedávném dopise zaslaném představitelům Ruské pravoslavné církve omluvil, pokud se výstava dotkla náboženského cítění křesťanů. Prý to nebylo jejím záměrem.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay