Venezuelský prezident Chávez útočí na církev

Vydání: 2008/10 Jak nás sourozenci ovlivňují?, 4.3.2008, Autor: Martin T. Zikmund

Skupina studentů a jiných revolucionářů vnikla minulý týden do arcibiskupského paláce ve venezuelském hlavním městě Caracasu a přinutila všechny tamní zaměstnance, aby jej opustili. Podle prohlášení skupiny byla církevní budova zabrána v rámci „boje za socialismus jako jedinou možnou alternativu pro vývoj v zemi“.

Kardinál Jorge Urosa, jemuž bylo již dvakrát vyhrožováno smrtí, na to reagoval slovy, že jde o vládní provokaci. „Nedávno se vysoký státní představitel vyslovil proti mně a apoštolskému nunciovi, dnes se stalo toto,“ poznamenal kardinál a vyzval státní orgány: „Tyto útoky musí být zastaveny!“

BISKUP JE NADÁVKAMI POCTĚN
Proticírkevní výpady se dějí i mimo hlavní město. Jen několik dní předtím se objevily graffiti s nadávkami na církev na různých domech (nevyjímaje ani katedrálu) ve městě Barinasu. Tamní biskup Sandoval totiž nesouhlasil se sloužením mše k výročí nezdařeného Chávezova pokusu o vojenský puč, jak ho o to žádaly úřady. Podle Sandovalova sdělení byl tento akt namířen „proti ústavnímu řádu a nelze na něj nahlížet jinak než jako na zločin, který přivodil smrt řadě lidí, a tak si nezaslouží být vyzdvihován“. Biskup nakonec nesloužil mši k výročí puče, nýbrž za jeho oběti – stejně, jak to činil i v předchozích letech. „Mé rozhodnutí bylo motivováno zachováním autonomie a nezávislosti církve, protože náboženství nemůže být zavlékáno do služby politice ani kněží – a náboženské obřady nesmí sloužit nějaké ideologii či vůdci,“ vysvětlil Sandoval. Pokud jde o urážlivé nápisy proti církvi a jeho osobě po městě, biskup uvedl, že se jimi cítí poctěn.

JEŽÍŠ – SOCIALISTA?
Chávezovo napadání církevních představitelů není nového data. Například loni v létě kritizoval biskupskou konferenci za to, že zpochybnila jeho plány na přepsání ústavy. Podle mínění biskupů však na návrhu nové ústavy pracovali jen Chávezovi lidé, aniž by veřejnost měla šanci změny ovlivnit. „Jednají, jako by byli politickou stranou,“ prohlásil tehdy prezident na adresu biskupů ve svém televizním projevu a dodal: „Každý den je na světě méně katolíků a ve Venezuele je to přímo očividné. Postoje katolické hierarchie jsou jednou z příčin tohoto úpadku.“ Reakce církve následovala vzápětí. „Ocitli jsme se v absurdní situaci, kdy se jedna osoba pokouší stát jedinou, celoživotní autoritou,“ konstatoval tehdy kardinál Jorge Urosa Savino.
Prezidentův vztah ke katolické církvi nebyl nikdy kladný, ačkoliv mu teologické výměny názorů nejsou cizí – Ježíše totiž považuje za „největšího socialistu v dějinách“. Vyhraněný názor má i na katolickou misii v 16. století. Papeži Benediktu XVI., který se loni v květnu při návštěvě Brazílie zmínil o původní křesťanské misii latinskoamerického kontinentu, Chávez z Venezuely kontroval: „Nebyl to Kristus, který připlul do Ameriky s Kryštofem Kolumbem, ale Antikrist.“Ve Venezuele fungoval stranický systém od roku 1958, kdy padla diktatura. U moci se střídaly Acción Democrática (AD), strana se sociálně demokratickými rysy, a křesťansko-demokratická strana COPEI. Ke krizi dosavadního systému došlo po dvou dekádách v důsledku hospodářského úpadku, zadluženosti a korupce. V roce 1998 žilo už 68 % obyvatel země pod hranicí chudoby. V únoru 1992 zinscenoval důstojník Chávez neúspěšný vojenský převrat. Po dvou letech vězení byl však amnestován. V roce 1998 pak kandidoval na prezidenta a zvítězil. Od té doby se snaží v zemi omezit demokratické mechanismy a implantovat socialismus kubánského stylu. Začátkem prosince 2007 proběhlo ve Venezuele referendum o reformě ústavy, která měla „socialistický systém“ v zemi údajně kodifikovat, resp. zajistit, aby Chávez mohl doživotně kandidovat na prezidenta a uplatňovat kontrolu nad Centrální bankou. Chávez tento plebiscit těsným rozdílem prohrál. Sdílet článek na: 

Sekce: Zahraniční, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 34 16. – 22. srpna 2022

Festival plný radosti z víry

Celostátním setkáním mládeže v Hradci Králové provedl příběh sv. Pavla. „Vstaň! Udělám z tebe svědka toho, co jsi viděl,“ znělo motto týdne.

celý článek


Kardinál Czerny navštívil Osvětim

Někdejší nacistický vyhlazovací tábor v Osvětimi navštívil s delegací polských biskupů kardinál Michael Czerny 9. srpna – v den 80. výročí smrti sv. Terezie Benedikty od Kříže.

celý článek


Zažehnout oheň poznávání

Na univerzitě, v klášteře, farním pastoračním centru nebo u počítače. Vzdělávat se dá skoro všude. S novým školním rokem se rozbíhají některé pravidelné kurzy.

celý článek


Nebát se psát vlastní příběh

Ti starší z nás pamatují mnohé. Příběhy radostné i ty jiné, zkušenosti draze zaplacené, momenty, o kterých se jen těžko mluví. Jak se ale o nich dozvědět, když babička…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay