Velikonoční víra

Vydání: 2004/15 Velikonoce, 3.9.2004, Autor: Jiří Zajíc

Komentář Jiřího Zajíce

Nedávno se na diskusní konferenci ChristNetu objevilo toto přiznání: „Představila jsem si Ježíše na Křížové cestě a znovu se mi vynořila otázka: Proč nesl ten kříž a v čem se projevovala jeho láska? Ty různé poučky znám: aby nás spasil, vzal na sebe naše hříchy... Ale vůbec tomu nerozumím.“ Jsem přesvědčený, že autorka – mladá dívka vyrostlá v katolickém prostředí – tvrdě, ale pravdivě vyjádřila skutečnou pozici nejen těch „ostatních“, ale i mnohých křesťanů vůči samotnému srdci křesťanství – velikonoční události. Ti, které zajímá, jaká debata se z té původní otázky rozvinula, si to jistě sami na internetu najdou. Já se tu teď společně s vámi pokusím najít stručnou odpověď na otázku, proč tomu tak je – a jak z toho ven. Stručná odpověď bude nutně zjednodušující, současně dává šanci ukázat jádro problému, které mnoho slov snadno zakryje.

Když se před sto padesáti lety vysmíval Friedrich Nietzsche křesťanům, že „vypadají příliš málo vykoupeně“, popsal tím zvenku to, oč skutečně běží. Jak je to ale zvnitřku? Tedy co se děje v samotném křesťanském chápání, prožívání a uskutečňování? Podle mého se výrazně oslabila – ne-li u mnohých přetrhala – žitá souvislost mezi velikonoční událostí „tenkrát“ v Palestině a přítomností „teď a tady“. Významná část křesťanů sice týden co týden navštěvuje bohoslužby, které mají být zpřítomněním toho, co bylo nejdůležitější „tenkrát“, ale když se člověk pak s někým na to téma otevřeně baví, zjistí, že nic z toho nezažívají. Úporně se snaží aspoň nějak najít „poučení“ v kázání, „soustředit se“, nenechat se úplně zavalit malomyslností, že všechno je „pořád stále stejné“. Ale Ježíš – ten sympatický hrdina evangelií, je nekonečně daleko. A že by církev opravdu byla pokračujícím vtělením Vzkříšeného, k němuž dokonce můžeme být jedinečně připojeni křtem? A zkušenost vzkříšení? Ne, „říká se to“, ale vůbec tomu nerozumím...

A přece právě o tohle jde. Lapidárně řečeno: Velikonoce vyjadřují, že Bůh není „tam“, a my „tady“, nýbrž že „Bůh je s námi“ – a to proto, abychom nakonec „my byli navždy s Ním“. Znamená to, že křesťan má sice spoustu důvodů k bolesti a trápení – se sebou, druhými i světem, ale má také pádné důvody, aby navzdory tomu neztratil odvahu k novým pokusům o pravdu a lásku. Naše trápení totiž nesleduje nějaký povýšený bůh z trůnu své nedotknutelnosti, nýbrž procházejí – v Ježíši – Božím Srdcem. A cokoliv z našich pokusů má nějakou cenu, je navždy zachráněno v Něm, který je Pravda a Láska. Taková velikonoční víra je skutečně „vítězství, které přemáhá svět“.

komentar@katyd.cz

Sdílet článek na: 

Sekce: Názory, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay