Velikonoční příměří - cesta k míru

Vydání: 2022/16 Velikonoce uprchlíků z Ukrajiny, 12.4.2022

Zástupy poutníků s ratolestmi znovu zaplnily Svatopetrské náměstí. Snímek ČTK

K velikonočnímu příměří na Ukrajině vyzval papež František po liturgii Květné neděle. Ta se po dvouleté pandemické přestávce vrátila na Svatopetrské náměstí.

Papeže při zahájení Svatého týdne přišlo pozdravit asi 65 tisíc lidí, mnozí z nich s palmovými a jinými ratolestmi. „Připravujeme se na vítězství Pána Ježíše Krista nad smrtí a hříchem – nikoli nad někým,“ zdůraznil papež před modlitbou Anděl Páně. „Ať jsou složeny zbraně a nastane velikonoční příměří, díky němuž by se dospělo k míru. Jaké vítězství přinese prapor vlající nad haldou trosek?“ tázal se. A v kázání při mši svaté (viz homilie níže) varoval, že i dnes je „Kristus křižován ve válečném šílenství“.

Na Zelený čtvrtek bude papež slavit křižmovou mši sv. (Missu chrismatis) se svěcením olejů a v kázání se podle tradice obrátí ke kněžím, kteří v ten den obnovují své sliby. O Velkém pátku má František předsedat pašijovým obřadům. Kvůli nemocnému kolenu ovšem není dosud jasné, jestli bude jako obvykle ležet před oltářem v prostraci – připomněla zpravodajská agentura Rome Reports. Večer papež povede křížovou cestu po dvou letech opět v Koloseu. Přípravu rozjímání k jednotlivým zastavením tentokrát v rámci Roku rodiny svěřil rodinám z různých dobrovolnických a sociálně-pečujících společenství.

Velikonoční vigilie začne v sobotu procesím ve svatopetrské bazilice. Svatý týden papež uzavře mší svatou o Božím hodu, po níž pronese promluvu a udělí požehnání Městu a světu (Urbi et orbi). Na slavnost Zmrtvýchvstání Páně se chystá také premiéra nového seriálu „Tváře evangelia“, který vytvořil vatikánský Úřad pro komunikaci, Apoštolská knihovna a Vatikánská muzea spolu s kulturním kanálem italské státní televize (Rai Cultura). Příběhy z Písma vypráví seriál pomocí obrazů, fresek, soch nebo starobylých rukopisů; první díl uvede papež. „Stále doporučuji každodenní kontakt s evangeliem, protože nejsi-li v denním styku s milovaným člověkem, jen stěží můžeš milovat,“ říká František ve svém prvním vstupu.

Pondělí Velikonočního oktávu papež prožije na Svatopetrském náměstí s desítkami tisíců mladých lidí z celé Itálie. Pouť náctiletých do Říma zahrne hudbu, videoprojekce či svědectví a uzavře ji modlitební vigilie s papežem. 

TEREZA ZAVADILOVÁ

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, ČlánkyAktuální číslo 5 31. ledna – 6. února 2023

Co popřát novému prezidentovi

Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi ČR Petru Pavlovi se připojují i představitelé církve. „Nevidím vítězné ani poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály…

celý článek


Není čas naříkat, ale rozhlížet se

Co je církev? Říkáme, že je Kristovo Tělo – a já věřím, že Bůh jej v tomto světě nenechá zaniknout. Dosud se totiž církev dostala i přes sebevětší krize a byla…

celý článek


Proč nás volby rozdělily a co s tím

Důležitý problém kolem prezidentských voleb je „polarizace společnosti“, tedy to, že se lidé o kandidátech a jejich názorech často hádali a někdy i rozkmotřili. A…

celý článek


A stíháš dělat ještě něco?

S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay