Velikonoce u Kristova hrobu

Vydání: 2015/17 Akce K: hlídali nás jako zločince, 21.4.2015, Autor: Veronika Bezděková

Jeruzalémský Chrám Božího hrobu je vybudován v místech, kde se před 2 000 lety odehrávaly velikonoční události. Jaké je být tam knězem, popisuje P. ANDREW KINGSLY HAYFORD.
 
P. Andrew Kingsly Hayford se připravuje na slavení mše svaté v Chrámu Božího hrobu. Snímek autorka
 
Chrám Božího hrobu není pouze kostelem, ale současně domovem tří komunit – katolické, pravoslavné a arménské. Kolik členů má ta vaše františkánská a co pro vás znamená být její součástí?
 
Celkem nás tu žije deset, z toho sedm kněží a tři bratři. Sešli jsme se z celého světa – z Polska, Itálie, Malty, Koreje, Palestiny a Ghany. Osobně jsem přesvědčen, že je mým osudem sloužit na místě, kde Ježíš zemřel, byl pohřben a vzkříšen. Když jsem před osmnácti lety přijel do Svaté země, ve snu by mě nenapadalo, že skončím v nejdůležitějším chrámu na světě. Původně jsem přišel jen na tři měsíce, a už jsem tu zůstal.
 
Jaká je obvyklá doba setrvání v Chrámu Božího hrobu?
 
Sloužit v Chrámu Božího hrobu není jednoduché. Ne každý se umí vyrovnat s tlakem, který tato služba přináší. Vzhledem k dokumentu Status quo je dobré, zůstane-li tu kněz alespoň šest let. Mnoho kněží a bratrů však žádá změnu místa i po dvou letech.
 
Co je Status quo?
 
Neměnný dokument, který určuje práva, povinnosti a vymezuje vlastnictví římskokatolické, pravoslavné a arménské církve uvnitř chrámu. O chrám totiž mezi sebou církve po staletí bojovaly (menší práva má také církev koptská, syrská a etiopská), a tak byl v roce 1852 vydán edikt Status quo. Se vznikem státu Izrael byl konečně sepsán jako dokument, předtím byl pouze ve verbální formě, čehož bylo zneužito ostatními církvemi k nelegálnímu získávání majetku, který byl původně v našem vlastnictví.
 
Jak vypadá váš běžný pracovní den v chrámu?
 
Vstávám ve 3.30 ráno, ve 4 hodiny totiž otevíráme chrámové dveře. Musím připravit vše potřebné pro bohoslužby a procesí, která se zde denně konají. Jakožto první sakristián denně řeším problémy vyplývající z (ne)dodržování Statu quo. Je to obrovská odpovědnost, protože v případě, že se byť i jednou určité pravidlo nedodrží, automaticky na danou věc ztrácíme právo.
 
Jak probíhal Svatý týden a v čem jsou Velikonoce v Chrámu Božího hrobu jiné než v jiných kostelích?
 
Svatá země je sama o sobě výjimečná. Vše, co čteme v Bibli, ať už ve Starém či Novém zákoně, se stalo právě tady. Velikonoce v našem chrámu jsou opravdu krásné, protože právě na tomto místě vše začalo. Těžko lze k něčemu přirovnat pocit, kdy se v noci ze soboty na Velikonoční neděli v procesí procházíte kolem prázdného Kristova hrobu a zpíváte hymnus „Bože, chválíme Tebe“. 
 
Doporučil byste poutníkům návštěvu Jeruzaléma ve Svatém týdnu?
 
Záleží, zda se chtějí účastnit našich liturgických obřadů, nebo přijeli navštívit hrob. Bazilika totiž bývá přeplněná a dostat se dovnitř chce hodně trpělivosti, protože izraelská policie dodržuje velmi přísná bezpečnostní opatření, a tak se bohužel může stát, že se poutníci do chrámu na bohoslužby ani nedostanou, zvlášť když slavíme Velikonoce spolu s pravoslavnou a arménskou církví. Oslavy jsou však mimořádně krásné, především naše procesí se starodávnými hymny a varhanním doprovodem.
 
Nepůsobí rušivě, že současně probíhá několik bohoslužeb, modliteb a procesí?
 
Za ta léta jsme na to už zvyklí. Žijeme zde, jak se říká, pod jednou střechou, a proto se musíme chovat jako bratři a sestry. Samozřejmě někdy cítíme napětí – například na Boží hod velikonoční jsme slavili vzkříšení Páně, ale pro ostatní to byla Květná neděle, a tak probíhalo najednou hned několik bohoslužeb a procesí různých církví. To samozřejmě vyvolávalo negativní emoce, ale nemůžeme s tím nic dělat, vše je řízeno Statem quo.
 
Je pro vás služba v chrámu pořád výjimečná, nebo už je to rutina? Potřebujete vyhledávat klid a samotu, abyste náročný provoz vyvážil?
 
Večer, když je bazilika skoro prázdná (po předchozí domluvě je možné strávit noc v Chrámu Božího hrobu – pozn. red.), je dobré najít si alespoň pár minut pro soukromou modlitbu a ujasnit si, proč jsem vlastně tady. Každých pět týdnů máme možnost chrám na týden opustit, abychom načerpali síly, kterých je opravdu zapotřebí. Služba v chrámu je totiž náročná nejen fyzicky (máme hodně práce v noci i brzy ráno), ale i psychicky. Do chrámu k nám denně přicházejí tisíce lidí, z nichž někteří jsou skutečnými poutníky, co se chtějí v tichosti věnovat modlitbě. Naneštěstí však přichází také mnoho turistů, kteří nemají ponětí, kde se vlastně nacházejí, a podle toho se chovají. Jenže my musíme zachovat klid a být vlídní ke všem.
 
Které je vaše nejoblíbenější místo v chrámu?
 
Velmi rád chodím do Ježíšova prázdného hrobu, protože když do něj vstoupím, okamžitě cítím, že jsem na jedinečném místě. Miluji ten okamžik, kdy zavřeme dveře a najednou, po celém dni chaosu a hluku, slyšíte to ticho. Během dne je velmi těžké, nejen pro nás, ale i pro poutníky a návštěvníky, uvědomit si, že se nacházíte na svatém místě. Ale jakmile se za posledním návštěvníkem zavřou dveře, je to něco úplně jiného.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, RozhovoryAktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay