Velehrad všední i sváteční

Vydání: 2019/26-27 Putování s živým Mistrem, 25.6.2019

Příloha: Léto s KT

Každý rok během 4. a 5. července přijede na Velehrad až třicet tisíc lidí. Poklidná obec se rázem promění v okresní město. Krásu, pokoj a duchovní poklady tu však lze hledat a nalézat i v nesrovnatelně klidnější atmosféře všedních dnů.


Velehradu dominuje bazilika a poutní areál. Snímek M-ark

Bohaté církevní dějiny Velehradu představuje informační centrum poutního místa v samém srdci obce, v bývalých hospodářských objektech na centrální křižovatce. Kromě vyhlášeného občerstvení v místní cukrárně a kavárně tu lze zajistit vstupenky do několika muzejních expozic a prohlídkových okruhů. „Objednat si lze průvodcovský okruh bazilikou nebo se projít jejím podzemím, kde před několika lety vznikla expozice připomínající křesťanské mučedníky 20. století. Jedním z exponátů je i Zlatá růže, kterou bazilice věnoval papež Jan
Pavel II., když mu komunistický režim nedovolil přicestovat. Uchováváme tu i věrnou kopie Palladia země české, které podle legendy sv. Metoděj věnoval sv. Ludmile,“ doplňuje jeden z iniciátorů úprav podzemí, jezuita P. Pavel Ambros.

V samotném Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje pak mohou návštěvníci zhlédnout stálou expozici, věnovanou duchovnímu bohatství Velehradu od jeho osídlení cisterciáckými mnichy až po současnost se zaměřením na růst cyrilometodějské úcty. Navštívit mohou i Muzeum Bible.

O kus dál, v informačním centru pro turisty, je k vidění unikátní výstava sochaře Otmara Olivy, který žije a tvoří přímo na Velehradě. „Chci připomenout, že je autorem nejen oltáře velehradské baziliky. Jeho dílo obdivují poutníci na Svatém Kopečku, na Petrově nebo na Svaté Hoře, zdobí kostely v Mariboru, Košicích či San Miniatu. A nádhera vatikánské kaple Redemptoris Mater by byla bez jeho přičinění poloviční. V Evropském parlamentu ve Štrasburku pak nalezneme jeho kříž. Olivova výstava potrvá až do konce roku,“ láká velehradský starosta Aleš Mergental.

Kam hlavu složit?

Ti, komu na poznávání krás Velehradu a okolí nestačí jeden den, mohou využít některé z místních ubytovacích zařízení. Specifické místo mezi nimi zaujímá zvláště jedno. Před téměř sto lety ho zde založil olomoucký arcibiskup Antonín Cyril Stojan a kromě čistých lůžek a jídla poskytuje prostor také pro odpočinek a duchovní občerstvení – slouží především coby exerciční dům, který během roku nabízí desítky duchovních cvičení, ať už pro všechny zájemce, nebo ty specializované: pro pracovníky Charity, kostelníky, lektory, lékaře či učitele.

„Vedle toho rádi přivítáme všechny, kdo by u nás chtěli jen přespat. Nabízíme jak pokoje s příslušenstvím, tak pokoje se společným sociálním zařízením na chodbě,“ vysvětluje vedoucí Stojanova Jindřiška Borková. Zatímco v rušných dnech kolem Národní cyrilometodějské pouti zájem o ubytování několikanásobně převyšuje kapacitu, najít tu volné lůžko po zbytek roku obvykle není problém. „Přesto je vždy lepší informovat se předem,“ doplňuje Borková.

Účastníci exercicií i další ubytovaní mohou využít nejen místní kapli a zúčastnit se modliteb nebo bohoslužeb, které v ní probíhají, ale třeba i nabídku duchovní literatury ve zdejší knihovně. „Stojanov má být domem klidu, v němž promlouvá Bůh,“ zdůrazňuje rektor duchovní správy v domě Mons. Vojtěch Šíma a dodává: „Má poskytovat prostor každému, kdo hledá vnitřní ztišení.“

Vedle duchovního programu i zábava

Obec připravila pro dětské návštěvníky zdarma dvě velehradské „hledačky a šifrovačky“. Jsou to takové tajné stezky historickým centrem i okolím, které propojují zajímavá místa duchovní i světská. Začíná se v turistickém centru, kde si mohou děti vyzvednout mapu a pokyny. „Zjistí například, že na Velehradě máme Pražské jezulátko nebo že jeden veliký kámen u poutní cesty, na kterém je železné očko, sloužil jako kotviště armádního meteorologického balónu,“ prozrazuje starosta Mergental.

A pro všechny náctileté mají na Velehradě celoročně otevřený sportovní areál. Lze tu využít hřiště na tenis, beachvolejbal, sestavu hrazd, multifunkční atletickou dráhu a rampy na skateboard. Vše se nachází v prostoru za základní školou, naproti poutnímu domu Stojanov.

Okolí Velehradu je protkané sítí turistických tras i cyklostezek. Lze odtud vyrážet na výlety do Chřibské vrchoviny a na cyklisty tu čeká přímo ráj. V okolí jsou i pro méně zdatné turisty dostupné hned dvě rozhledny. Jedna je na místě zvaném Židoviny, nachází se nad vinicemi a je vidět při příjezdu na Velehrad od Modré. „Rozhodně stojí za to ujít pár kilometrů i na Králův stůl, kde odkazuje na dávnou historii také kámen, ve kterém je vyryté prastaré písmo – runy. Traduje se, že tam odpočívali a jedli králové a jejich společníci,“ uzavírá pozvánku velehradský starosta.

JIŘÍ MACHÁNĚ, JIŘÍ GRAČKA

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Přílohy, Speciály, ČlánkyAktuální číslo 39 22. – 28. září 2020

Křesťanské symboly v politice

Symboly jsou pro lidskou povahu důležité, ale u každého z nich musíme mít neustále na paměti, že je pouze pomůckou k pochopení něčeho většího a hlubšího.

celý článek


Libanon: zachováváme si naději

Osm týdnů po masivním výbuchu, který zdemoloval libanonskou metropoli Bejrút a připravil statisíce lidí o přístřeší, do země stále míří mezinárodní pomoc. Místní…

celý článek


Přinuceni k útěku jako Ježíš

V naší době se miliony rodin nacházejí v bezútěšné situaci podobné té, jakou zakoušela Svatá rodina na útěku do Egypta. Upozorňuje na to papež František ve svém poselství…

celý článek


Katolický týdeník mění distributora novin

KT bude od příštího vydání do schránek čtenářů doručovat prostřednictvím své sítě společnost PNS - nikoliv Česká pošta, jak tomu bylo dosud. Správa předplatitelského…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay