Velehrad všední i sváteční

Vydání: 2019/26-27 Putování s živým Mistrem, 25.6.2019

Příloha: Léto s KT

Každý rok během 4. a 5. července přijede na Velehrad až třicet tisíc lidí. Poklidná obec se rázem promění v okresní město. Krásu, pokoj a duchovní poklady tu však lze hledat a nalézat i v nesrovnatelně klidnější atmosféře všedních dnů.


Velehradu dominuje bazilika a poutní areál. Snímek M-ark

Bohaté církevní dějiny Velehradu představuje informační centrum poutního místa v samém srdci obce, v bývalých hospodářských objektech na centrální křižovatce. Kromě vyhlášeného občerstvení v místní cukrárně a kavárně tu lze zajistit vstupenky do několika muzejních expozic a prohlídkových okruhů. „Objednat si lze průvodcovský okruh bazilikou nebo se projít jejím podzemím, kde před několika lety vznikla expozice připomínající křesťanské mučedníky 20. století. Jedním z exponátů je i Zlatá růže, kterou bazilice věnoval papež Jan
Pavel II., když mu komunistický režim nedovolil přicestovat. Uchováváme tu i věrnou kopie Palladia země české, které podle legendy sv. Metoděj věnoval sv. Ludmile,“ doplňuje jeden z iniciátorů úprav podzemí, jezuita P. Pavel Ambros.

V samotném Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje pak mohou návštěvníci zhlédnout stálou expozici, věnovanou duchovnímu bohatství Velehradu od jeho osídlení cisterciáckými mnichy až po současnost se zaměřením na růst cyrilometodějské úcty. Navštívit mohou i Muzeum Bible.

O kus dál, v informačním centru pro turisty, je k vidění unikátní výstava sochaře Otmara Olivy, který žije a tvoří přímo na Velehradě. „Chci připomenout, že je autorem nejen oltáře velehradské baziliky. Jeho dílo obdivují poutníci na Svatém Kopečku, na Petrově nebo na Svaté Hoře, zdobí kostely v Mariboru, Košicích či San Miniatu. A nádhera vatikánské kaple Redemptoris Mater by byla bez jeho přičinění poloviční. V Evropském parlamentu ve Štrasburku pak nalezneme jeho kříž. Olivova výstava potrvá až do konce roku,“ láká velehradský starosta Aleš Mergental.

Kam hlavu složit?

Ti, komu na poznávání krás Velehradu a okolí nestačí jeden den, mohou využít některé z místních ubytovacích zařízení. Specifické místo mezi nimi zaujímá zvláště jedno. Před téměř sto lety ho zde založil olomoucký arcibiskup Antonín Cyril Stojan a kromě čistých lůžek a jídla poskytuje prostor také pro odpočinek a duchovní občerstvení – slouží především coby exerciční dům, který během roku nabízí desítky duchovních cvičení, ať už pro všechny zájemce, nebo ty specializované: pro pracovníky Charity, kostelníky, lektory, lékaře či učitele.

„Vedle toho rádi přivítáme všechny, kdo by u nás chtěli jen přespat. Nabízíme jak pokoje s příslušenstvím, tak pokoje se společným sociálním zařízením na chodbě,“ vysvětluje vedoucí Stojanova Jindřiška Borková. Zatímco v rušných dnech kolem Národní cyrilometodějské pouti zájem o ubytování několikanásobně převyšuje kapacitu, najít tu volné lůžko po zbytek roku obvykle není problém. „Přesto je vždy lepší informovat se předem,“ doplňuje Borková.

Účastníci exercicií i další ubytovaní mohou využít nejen místní kapli a zúčastnit se modliteb nebo bohoslužeb, které v ní probíhají, ale třeba i nabídku duchovní literatury ve zdejší knihovně. „Stojanov má být domem klidu, v němž promlouvá Bůh,“ zdůrazňuje rektor duchovní správy v domě Mons. Vojtěch Šíma a dodává: „Má poskytovat prostor každému, kdo hledá vnitřní ztišení.“

Vedle duchovního programu i zábava

Obec připravila pro dětské návštěvníky zdarma dvě velehradské „hledačky a šifrovačky“. Jsou to takové tajné stezky historickým centrem i okolím, které propojují zajímavá místa duchovní i světská. Začíná se v turistickém centru, kde si mohou děti vyzvednout mapu a pokyny. „Zjistí například, že na Velehradě máme Pražské jezulátko nebo že jeden veliký kámen u poutní cesty, na kterém je železné očko, sloužil jako kotviště armádního meteorologického balónu,“ prozrazuje starosta Mergental.

A pro všechny náctileté mají na Velehradě celoročně otevřený sportovní areál. Lze tu využít hřiště na tenis, beachvolejbal, sestavu hrazd, multifunkční atletickou dráhu a rampy na skateboard. Vše se nachází v prostoru za základní školou, naproti poutnímu domu Stojanov.

Okolí Velehradu je protkané sítí turistických tras i cyklostezek. Lze odtud vyrážet na výlety do Chřibské vrchoviny a na cyklisty tu čeká přímo ráj. V okolí jsou i pro méně zdatné turisty dostupné hned dvě rozhledny. Jedna je na místě zvaném Židoviny, nachází se nad vinicemi a je vidět při příjezdu na Velehrad od Modré. „Rozhodně stojí za to ujít pár kilometrů i na Králův stůl, kde odkazuje na dávnou historii také kámen, ve kterém je vyryté prastaré písmo – runy. Traduje se, že tam odpočívali a jedli králové a jejich společníci,“ uzavírá pozvánku velehradský starosta.

JIŘÍ MACHÁNĚ, JIŘÍ GRAČKA

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Přílohy, Speciály, ČlánkyAktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay