Vedro může být i v kostele...

Vydání: 2006/31 Umění odpočívat, 31.7.2006, Autor: Štěpán Havlíček

„Dobře se obleč, je to chladná gotická stavba,“ říkala mi matka jako malému klukovi, když jsme šli v zimě do chrámu Panny Marie Sněžné v Praze. V létě se nic takového neřešilo. Z rozpálené ulice jsme vcházeli do příjemného chládku a já si zvykl považovat ho za samozřejmost. Vedro však může být i v kostele, a stejně jako kdekoli jinde může také tady skýtat zdravotní rizika.

„Naši předkové navrhovali v chrámovém prostoru většinou nepřímé osvětlení a mírné přítmí. To bohužel u některých nových staveb není splněno a kostely nesplňují požadavky na tepelnou pohodu,“ vysvětluje specialista na stavební fyziku a šéfeditor internetového magazínu Christnet Jan Kirschner. Dodává však, že zapotit se můžeme i ve starých kamenných chrámech: „Velké kamenné kostely mají výhodu vysoké akumulační schopnosti svých stěn, takže v nich je v létě většinou příjemný chládek. Pokud ale trvají tropické teploty příliš dlouho, může se stát (zejména u menších staveb), že se teplota vyrovná s vnějším vzduchem a prostor se neochladí ani v nočních hodinách. Zdivo pak naopak přebytečné teplo v noci vyzařuje.“

KDYŽ NÁM HORKO NESVĚDČÍ
Při bohoslužbě se v kostele nachází větší množství lidí a může zde dojít ke kolapsu někoho z přítomných. Podle mons. Aleše Opatrného není v takové situaci nutné ani vhodné bohoslužbu přerušovat, pokud nezkolabuje celebrující kněz. Vysvětluje, že stačí, když postiženého umístíme do vhodné polohy, přivedeme k němu zdravotníka nebo lékaře, je-li na bohoslužbě přítomen, případně zavoláme rychlou zdravotní pomoc. Lékaři se shodují, že příliš velký rozruch postiženému spíš škodí. „Nejprve je nutné ho vytáhnout z lavice, ne ho na ni pokládat, a nahmatat puls. V případě, že člověk nedýchá, je třeba se podívat, zda nemá zapadlý jazyk. Osudným se může stát podání vody nebo dokonce léku. Dokud není postižená osoba při vědomí, nesmíme jí nic z toho podávat,“ popisuje první pomoc student teologie MUDr. Jiří Korda. Dodává, že prevencí před letním kolapsem je pravidelný přísun tekutin.


Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 22 30. května – 5. června 2023

Za pár dnů z nich budou kněží

Pán Bůh povolává ke kněžství rázně a náhle, jindy tiše a pomaličku, ale vždy ponechává svobodu odpovědět. O povolání i kněžských vyhlídkách jsme hovořili se…

celý článek


Požehnání za volant i řídítka

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Na kole do Polska či Bavorska

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Ať objeví, že se mají rádi

„Mami, ségra je zlá, už si s ní nikdy nebudu hrát. – Tati, ten brácha otravuje, furt za mnou leze, udělej s tím něco.“ Vztahy mezi sourozenci dávají rodičům někdy…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay