Brzy po ránu to vypadalo, že by organizátoři měli povolat ke krájení mlhy Rákosníčka. Rodiny však první pokusy podzimu neodradily. Lidé postupně zaplnili všechna nádvoří a zahradu někdejšího cisterciáckého kláštera. Jako první se jim do cesty stavěli organizátoři, kteří zvali k podepsání dárku pro hlavního celebranta, kardinála Dominika Duku – velkého hokejového dresu s mottem pouti „Fandíme rodině“.
S poutí rodin mají ve Žďáře nad Sázavou desetiletou zkušenost. Letošní se však z diecézní rozrostla při příležitosti oslav 20. výročí Mezinárodního roku rodiny vyhlášeného OSN na pouť národní. Dorazili tak lidé i ze vzdálených koutů republiky – například farníci z chodského hlavního města Domažlic.
O úvod pouti se postaral karmelitán Vojtěch Kodet. „V rodině nežijeme ze sebe samých, ale z Boží milosti. Nesmíme ztratit identitu křesťanské rodiny, která na první místo klade to, co pro nás vykonal Bůh a co se snažíme předat dál,“ připomněl P. Kodet.
MÍSTO BEZPEČÍ, RŮSTU A OBDAROVÁNÍ
Poutníci zaplňovali první nádvoří zámeckého areálu, kde je přivítal biskup-hostitel Vojtěch Cikrle. Hlavní celebrant kardinál Dominik Duka se ujal i role kazatele. „Rodina nás spojuje jako veliké společenství mužů a žen, sester a bratrů i s těmi, kteří s námi nesdílejí naši víru,“ řekl pražský arcibiskup hned v úvodu. Věnoval se zejména příčinám zhoršujícího se postavení rodin ve společnosti. „Křesťanství stojí a padá s pojetím rodiny, prostorem pro početí a zrození, které vyrůstá z manželství. Rodina je místo, kde jsme poznali lásku. A z lásky, setkání muže a ženy, jsme všichni přišli na tento svět. Je to místo bezpečí, růstu, obdarování a prvního setkání s Bohem,“ uvedl český primas.
„Potřebujeme restituci manželství a rodiny, jinak nám nehrozí krize, ale katastrofa. Dovolte mi proto poděkovat všem iniciativám, jednotlivcům a hnutím i politikům, kteří usilují o podporu rodiny, dodal kardinál Duka.“
Během pouti nechyběly ani zábavné aktivity. Dospělí mohli navštívit výstavy či nakupovat u stánků zejména dobročinných organizací. Děti zase dostaly čas a prostor řádit například při rytířské bitvě nebo osvěžit znalosti Písma při soutěži. Velkou atrakcí byly vedle nafukovacích balonků veliké bubliny u stánku KT. „Bylo moc milé, kolik čtenářů nás navštívilo a zajímalo se o naši novinářskou práci,“ pochvaloval si zájem poutníků šéfredaktor Antonín Randa.
Ani hluk dětských her a veselí od stánků však nedoléhaly do baziliky, kde poutníci nacházeli ticho nejen pro modlitbu, ale i pro svátost smíření. Pouť zakončilo procesí na Zelenou horu, poutní místo nad městem.
Rodiny zejména z olomoucké arcidiecéze se v sobotu sešly také na Svatém Hostýně. „Pouť rodin a učitelů na závěr prázdnin má u nás už tradici, proto jsme se s organizátory celostátního setkání dohodli, že ji rušit nebudeme. S účastníky ve Žďáru jsme byli spojeni v modlitbě za rodiny naší vlasti,“ sdělil Josef Záboj z pořádajícího Centra pro rodinný život v Olomouci. Bohoslužbě předsedal arcibiskup Jan Graubner a po ní byly nabídnuty dva souběžné programy. Ten pro rodiny obsahoval například přednášku o vděčnosti, loutkové divadlo či hry a soutěže. „Učitelé si mohli vyslechnout přednášku arcibiskupa Graubnera na téma ‚Eucharistie v životě učitele‘. O působení této svátosti ve svém životě pak mohli rozjímat při společné modlitbě Cesty světla,“ doplnila Zdislava Vyvozilová z arcidiecézního Centra pro školy, podle níž je smyslem setkání poděkovat za čas volna a odpočinku a připravit se na nový školní rok.