Ve Vatikánu se diskutovalo o eutanazii

Vydání: 2008/11 Chápe kněze nejlépe kněz?, 11.3.2008, Autor: Martin T. Zikmund

„Nablízku nevyléčitelně nemocným“ – tak zněl název mezioborového setkání, které zorganizovala 25. – 27. února v Římě Papežská akademie pro život. Svůj příspěvek na ní přednesl i její nedávno jmenovaný člen, profesor Květoslav Šipr z Masarykovy univerzity v Brně. Účastníky konference přijal také papež Benedikt XVI.
Jakkoli se všichni biologové, lékaři, filozofové, teologové a právníci v zásadních věcech shodovali, přesto se podle profesora Šipra v pohledu na konkrétní otázky „tolerovala názorová různost až v překvapivé míře“. To by podle něj mohlo být poučné pro kritiky údajné církevní zkostnatělosti a neústupnosti. „Různé názory zazněly i na takzvané řádné a mimořádné terapeutické prostředky či na přiměřenou a nepřiměřenou léčbu – přestože jim náleží podstatná role při morálním hodnocení terminální péče o nemocné,“ sdělil Květoslav Šipr Katolickému týdeníku.
Profesor Šipr představil na římské konferenci závěry studie o názorech vysokoškoláků na eutanazii. Z ní sice vyplynulo, že více než polovina dotázaných souhlasí s její legalizací, ale zároveň se ukázalo, že stoupenci eutanazie zaměňovali skutečnou eutanazii s ukončením neúčinné a příliš zatěžující léčby. „Strach z udržování při životě ,na hadičkách‘ patří mezi časté argumenty při prosazování legalizace eutanazie. Chceme-li účinně předcházet žádostem o její uzákonění, potom se nesmíme domnívat, že je naší povinností zpomalovat proces umírání, který již započal,“ zdůraznil prof. Šipr.
Papežskou akademii pro život založil v roce 1994 Jan Pavel II. s ohledem na vývoj biologických a medicínských věd.


Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay