Varhany zazněly po dvaceti letech

Vydání: 2013/46 Izraelem zněla čeština, 11.11.2013, Autor: red

Farnosti v Lukách nad Jihlavou se povedla nevídaná věc. V půli října se ve farním kostele svatého Bartoloměje po dvacetileté odmlce opět rozezněly historické varhany.
 
Varhany v Lukách v novém hávu. Snímek Magda Vaňková
 
K čistým tónům nástroje ovšem nevedla jednoduchá cesta. Během posledních čtyř let bylo nutné, aby farnost získala bezmála pět milionů korun na restaurování. „V loucké farnosti jsme v roce 2009 stáli před rozhodnutím, zda se pustit do restaurování varhan, které už patnáct let nefungovaly, nebo se poohlédnout po dalších elektronických, které už také dosluhovaly,“ přiblížila zrod myšlenky na záchranu historického nástroje Magda Vaňková, která se zapojila do aktivního shánění podpory formou grantů a dotací.
 
Tehdy se farnost rozhodla pro záchranu starobylého nástroje. „Z ceny téměř 5 milionů korun, která vzešla z výběrového řízení, jsme se zhrozili. Ale když naši pradědové dokázali před sto padesáti lety vybrat peníze na nové varhany, řekli jsme si, že to dokážeme také,“ uvedla k začátkům čtyřleté cesty Vaňková, která se společně s několikačlenným týmem do nelehké práce pustila. Právě kvůli výrazné finanční náročnosti muselo být restaurování varhan rozloženo do čtyř etap, aby to farnost zvládla financovat. Restaurování varhan se ujal varhanář Vladimír Šlajch z Borovan u Českých Budějovic. „Dnes je obecně velmi obtížné sehnat na takový projekt peníze, proto byla práce rozdělena do etap. Ale nijak výrazně se od dalších mých podobných zakázek nelišila,“ poznamenal k restaurátorským pracím varhanářský mistr Šlajch, který loucké varhany dokončil letos na jaře a v létě je převezl zpět do kostela.
 
Každý rok musela farnost sehnat zhruba 
1,2 milionu korun na opravy. „Po všechny čtyři roky jsme byli úspěšní v grantech Kraje Vysočina a Ministerstva kultury s nemalým příspěvkem městyse,“ přiblížila způsob financování náročného projektu Vaňková. Příspěvky od těchto institucí byly ve výši zhruba 700 tisíc korun ročně. Zbytek peněz musela sehnat farnost. „Každou první neděli v měsíci probíhá sbírka a farníci jsou opravdu štědří. Daří se nám také každoročně pořádat Farní den s bohatým programem, který je tradičně hojně navštěvován širokou veřejností – a opět s velkorysými příspěvky na varhany,“ dodala Vaňková.
 
Po dva roky výrazně pomohlo i občanské sdružení Kamarádi Balkánského ranče a mnoho anonymních nezištných dárců. „Dá se říci, že restaurování varhan naši farnost v dobrém slova smyslu nastartovalo. Všichni si byli vědomi velkého finančního závazku a velmi ochotně se zapojovali do akcí, které v uplynulých letech na podporu našich varhan probíhaly,“ uzavřela Magda Vaňková.
Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 21 23. – 29. května 2023

Blíží se Noc kostelů

Více než 1 700 kostelů a modliteben se návštěvníkům otevře v pátek 2. června. Organizátoři jubilejního 15. ročníku Noci kostelů dokončují poslední přípravy.

celý článek


Maraton „zušek“ propojí umění a pomoc

Po celé republice mohou v těchto dnech lidé zdarma navštívit některý z pěti set koncertů a dalších akcí festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Sedmý ročník…

celý článek


Práce dozorce je službou všem

Historicky první mši sv. za příslušníky a zaměstnance Vězeňské služby ČR hostil ke 30. výročí jejího vzniku minulý čtvrtek vojenský kostel sv. Jana Nepomuckého na…

celý článek


Rabín, který se přátelí s papežem

„Jsme přátelé v nejhlubším významu toho slova,“ popisuje vztah k papeži Františkovi argentinský rabín ABRAHAM SKORKA. Dne 10. května obdržel čestný doktorát Trnavské…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay