Vánoční tajemství Daniely a Natálky

Vydání: 2009/51 Vánoce, 15.12.2009, Autor: Renáta Holčáková-Masto

Vánoce jsou pro Danielu Drtinovou především duchovním svátkem, oslavením narození malého Ježíše. Její dceři Natálce je letos osm a ještě věří tomu, že dárky nosí Ježíšek. „Ale snažím se, aby Štědrý den nebyl jen čekáním na hračky pod vánočním stromem,“ podotýká Daniela. „Díváme se na pohádky, posloucháme koledy, ale zároveň si taky povídáme o tajemství, které Vánoce přinášejí. V podvečer pak zhasneme, zapálíme svíčky a čekáme, až Ježíšek přiletí.“

Co si s Natálkou říkáte o „vánočním tajemství“?

Povídáme si o tom, že se Ježíšek narodil, aby nám ukázal cestu, jak se můžeme vrátit domů, k Otci, od něhož jsme se třeba někteří z nás na čas vzdálili.

Ptá se ona sama na něco v souvislosti s příchodem Ježíška na tento svět?

Sama se ještě neptá, ale poslouchá třeba CD Kouzelný kalendář o cestě do Betléma. Vystupuje tam anděl Eferiel, který dětem vysvětluje, jak to bylo. Od anděla to slyší raději než od maminky, což chápu.

Na co se Natálka těší ze všeho nejvíc?

Samozřejmě na dárky. Letos je jejím největším přáním Hafík Ňafík. Samotnou mě překvapilo, že taková hračka opravdu existuje, takže Ježíšek snad nebude mít problém ji pořídit. Za okno taky dala lístek, že chce živého poníka. Přání si už Ježíšek odnesl, ale v tomto případě doufám, že vyslyšeno nebude (smích). Ale vlastně se těší na celý ten den i večer. Moc se jí líbí zdobit stromek – v dětském pokoji má jeden menší jen pro sebe a na něj si i sama vyrábí ozdoby. A celý listopad už taky tvořila pro všechny dárky. Vím, že v družině šila pejska z ponožky, ale ještě nevím, komu jej zabalí a daruje.

A co si nejvíc užíváte vy?

Moc ráda mám celý prosinec, celé adventní čekání. I když prší a není hezky, nevadí mi to. Pro mě je předvánoční doba snad nejhezčí v roce. Něco je ve vzduchu, co mě zklidní a ztiší, a i když musím nějaké přípravy udělat, o ten zvláštní vnitřní pocit mě to nepřipraví. Štědrý den je korunou toho všeho. V tom dni bych nenašla nic, co bych si neužila. Podotýkám, že vaříme den předem (smích).

Nenarušuje vám vánoční pohodu práce?

Události, komentáře ani Interview ČT24 se ve sváteční dny nevysílají, takže naštěstí ne. Ale mezi svátky a Silvestrem sloužím ráda. Přijdou na řadu témata, která se ke slovu během roku nedostanou, a i v práci je klid. Na rozdíl od Vánoc totiž oslavy Nového roku ráda nemám, takže ani vysílací služba by mi na Silvestra nevadila.

Na co „vánočního“ ze svého dětství ráda vzpomínáte, případně to realizujete i nyní?

Měli jsme u domu v Olomouci zahradu a vzpomínám si, že na rozdíl od mých dospělých Vánoc bylo všude hodně sněhu. My děti – mám dva sourozence, sestru Andreu a bratra Daniela – jsme vybíhaly na Štědrý den ven a v čistém sněhu jsme vleže plácaly rukama vějíře, a dělaly tak obrazy andělů. To se nám bohužel v Praze nepoštěstí. Sníh aby jeden pohledal, a i kdyby napadl, rozhodně by nebyl čistý tak, aby se do něj dalo lehnout.

Které Vánoce vám utkvěly v paměti – radostné, či rozesmutnělé?

Veselý i rozesmutnělý zážitek mám ve vazbě k mým nejbližším. Vzpomínám si, jaké zvláštní Vánoce to byly v roce 2001, kdy jsem byla v očekávání s Natálkou. Narodila se pak o měsíc a něco později, v únoru. Vánoce u nás slavila sestra s mužem a s dcerou Jessicou. Byla jsem v osmém měsíci a přišlo nám v ten den, jako by už Natálka byla s námi. A smutný zážitek jsem rovněž prožívala se sestrou o Vánocích – o těch, které s námi poprvé netrávila babička, jež se nám v dětství hodně věnovala.

Máte vy a Natálka nějaký oblíbený recept, o který byste se s námi mohly podělit?

Oblíbený recept poskytnout nemůžeme. Péct většinou nestíháme a salát a kapra máme stejný jako všichni. Místo vaření a pečení chodíme po vánočních trzích na Staroměstském náměstí, kde máme oblíbenou výtvarnou dílnu. A taky si nikdy nenecháme ujít betlémy v muzeu u Karlova mostu – slaměné, z šustí, námořnický… Tam jsem se úplně zamilovala do jejich místního punče s ovocem.

Kdy vlastně zdobíte stromeček?

Dřív jsme stromeček zdobily na Štědrý den ráno, ale od té doby, co máme dva, je zdobíme den předem. Natálka má svůj stromek hodně barevný, z ozdob, které si sama vybere a koupí nebo vyrobí. Minule jí na něm visela i jakási bleděmodrá ryba, která trochu připomínala aligátora. Mně se moc líbí kombinace slaměných ozdob s červenými jablíčky, ale jen umělými, ta pravá by asi na stromku dlouho nevydržela.

Stromeček jste nazdobily a je tady ráno Štědrého dne…

…Vstaneme a ještě si dozdobíme byt. Pak se díváme na pohádky, posloucháme koledy a taky vaříme horkou čokoládu. Rychle to uteče. Krájíme jablíčka a hledáme hvězdičky. Půst od masa dodržujeme, ale ovoce a buráky si neodpustíme. Pak už nastává ono jiskřivé čekání na Ježíška… a poté, co rozbalíme dárky, ještě lijeme olovo a pouštíme lodičky ze skořápek ořechů. Jen na půlnoční mši nejdeme, je to na nás pozdě… a nakonec z toho všeho šťastně usneme.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay