Vánoční strom putuje do Říma

Vydání: 2013/49 Papež představil svůj program, 3.12.2013, Autor: Martin Breuer

Vánoční strom z Waldmünchenu jako zářící symbol míru – pod tímto mottem vezou členové ochotnického divadelního spolku Černí pandurové v těchto dnech 25metrový smrk jako dárek ze středu Evropy do centra křesťanství.

Kolona se stromem z domažlických lesů určeným pro Vatikán se zastavila v Řezně, kde tento českobavorský dar Svatému otci požehnal zdejší biskup Rudolf Voderholzer. „Tento strom je v pravém slova smyslu velkým znamením naděje, neboť ukazuje, jak víra lidi spojuje. Čechy a Bavorsko mohou tak společně vydat svědectví, že Kristus přišel na svět jako světlo a Vykupitel. Raduji se z toho, že strom pro svatopetrské náměstí pochází z česko-bavorského pohraničí,“ vyjádřil se řezenský biskup Voderholzer. Zároveň využil tuto příležitost, aby pozval křesťany v Česku na celoněmecké Katolické dny do Řezna v roce 2014. Řezenský biskup – stejně jako onen vánoční strom – má své české kořeny. Jeho matka pochází ze západočeských Kladrub. Snímek archiv řezenského biskupství
 
Historicky 32. strom pro Vatikán sice putuje z Bavorska, ale vyrostl na české straně společné hranice a od zástupců městských lesů Domažlice byl darován Trenckovu divadelnímu spolku Černí pandurové. Ti si ho v hlubokých lesích kolem Čerchova sami vybrali jako nejvhodnější. „Po převratu jsme u něho tábořili se skauty. Pikantní je, že ten strom zřejmě zasadili strážci železné opony, netušíce, že jednou bude zdobit svatopetrské náměstí. Je to asi podobné, jako když Izraelité stavěli otrocky cestu, po níž pak šli na svobodu,“ potvrzuje teolog Jaroslav Vokoun z Domažlic.

Podle slov hejtmana chamského okresu Franze Löfflera bude strom předáván papeži Františkovi jako symbol míru a přátelství obou zemí – České republiky a Německa. První strom z Bavorska směřoval do Vatikánu v roce 1984 a tehdy byl pokácen před železnou oponou, v místech, kde končila svobodná Evropa. Nyní strom do Říma doprovází i zástupci hraničního domažlického regionu spolu s Waldmünchenskými, kteří celou náročnou akci dlouhé měsíce připravovali.

VRTULNÍK NEBYL ZAPOTŘEBÍ

Původně byl plánován a nacvičován transport z místa kácení do Waldmünchenu největším armádním vrtulníkem, ale na poslední chvíli byla z bezpečnostních důvodů celá vzdušná akce odvolána a transportu na kolech se ujala už od místa kácení stromu firma z Chamu. Strom z česko-bavorského pohraničí celkem absolvuje 1 200 km dlouhou cestu s mezizastávkami v Řezně a Mnichově. Jako první jej o první neděli adventní požehnal ve Wadlmünchenu místní kněz a při loučení se stromem zahrál česko-německému publiku i Felix Slováček. V Řezně se strom dočkal biskupského požehnání od tamního biskupa Rudolfa Voderholzera a v Mnichově se s ním rozloučí státní sekretář Bernd Sibler a starosta Christian Ude.

Váha stromu byla při kácení za pomoci teleskopického jeřábu změřena na 7,2 tuny. Smrk je 45 let starý, transport potrvá čtyři dny a strom má přijet do Vatikánu v 5 hodin ráno v pátek 6. prosince, vztyčen bude během dopoledne.

Spolu se stromem putuje do Říma dalších 60 malých smrků, které budou s věnováním rozeslány na různá místa ve Vatikánu. Biskup Voderholzer spolu s Černými pandury z Trenckova spolku a zhruba 200 poutníky z Waldmünchenu poté předají strom papeži Františkovi během zvláštní audience v Sala Clementina v pátek 13. prosince. Tradiční slavnostní rozsvícení vánočního stromu proběhne v 16 hodin odpoledne. O den později budou Černí pandurové prezentovat na svatopetrském náměstí regionální bavorské speciality.

Sdílet článek na: 

Sekce: Články

Diskuse

Milé, bez hranic, bez resentinentů Michal 4.12.2013 23:11

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay