V Pákistánu panuje po smrti bin Ládina napětí

Vydání: 2011/20 Jaroslav Šlezinger, 10.5.2011, Autor: Martin T. Zikmund

Smrt Usámy bin Ládina a jeho „zavedený“ život v Pákistánu znovu stočily pozornost světa k této chudé, lidnaté i terorismem destabilizované jaderné mocnosti. Že je násilnický extremismus problém Pákistánu číslo jedna, potvrdil minulý týden v Paříži i pákistánský premiér Júsuf Ráza Gílání.

„Bezpečnost a boj proti extremismu nebo terorismu nejsou úkolem jednoho národa, potřebujeme podporu celého světa,“ bránil se pákistánský premiér proti výtkám, že nejhledanější terorista světa žil možná až pět let jen několik desítek kilometrů od pákistánské metropole. „Jde o selhání tajných služeb zbytku světa včetně USA,“ tvrdí Gílání. „Usáma je hrdinou islámu!“, „Usáma je mučedníkem!“ – vykřikoval dav v Péšávaru a Karáčí, kde minulý týden pákistánské extremistické skupiny Tehrik-i-Taliban či Laškar-e-Taíba zorganizovaly pohřební modlitby za bin Ládina. „Mučednictví není porážka, ale pro muslimy věc hrdosti… Ať Alláh přijme oběť Usámy bin Ládina,“ vyjádřil se mluvčí skupiny Laškar-e-Taíba. Ta se v minulosti zaměřovala zejména proti Indii – je například odpovědná za koordinované útoky v Bombaji, které si v roce 2008 vyžádaly 166 obětí. Že „situace je napjatá“, potvrdil i zvláštní poradce pákistánské vlády pro náboženské menšiny Paul Bhattí. Vláda podle něj věnuje preventivním opatřením maximální pozornost. Právě Paul Bhattí, bratr před dvěma měsíci zavražděného ministra Šahbáze Bhattího, se nedávno v Římě setkal s papežem Benediktem XVI., a to nikoli sám, ale po boku Kabira Azada, velkého imáma pákistánského takřka desetimilionového Lahore.

BUDE HŮŘ?

Lahorský arcibiskup Lawrence Saldanha, který byl do svého úřadu uveden v den útoku na newyorská „dvojčata“, připustil, že „lidé jsou ještě jako omráčeni a odmítají přijmout, že bin Ládin skutečně zemřel. Říkají, že to může být jen trik, i když vzdělaní lidé této zprávě věří“. Zároveň ale vyjádřil arcibiskup naději, že odchod bin Ládina ze scény oslabí islámský fundamentalismus a pomůže v budoucnu k normalizaci náboženské situace v Pákistánu: „Bin Ládin byl mnohými považován za hrdinu islamistické revoluce, byl vzorem extremismu a hrozbou pro mír ve světě. Jeho smrt změní povahu tohoto extremismu tím, že ho připraví o jeden mýtus,“ uvedl. Nicméně podle pákistánského deníku Dawn (Úsvit) má 64 % jeho čtenářů za to, že smrt bin Ládina povede naopak k významnému nárůstu teroristických útoků v Pákistánu.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 23 6. – 12. června 2023

Rekordní Noc kostelů se Santinim

Poslechnout si varhany, dotknout se baroka i gotiky, ztišit se, přečíst si pasáž z Bible, zahrát si. Ke vstupu do posvátných prostor při letošní již patnácté Noci kostelů…

celý článek


Pro zdraví, k jídlu i pro duši

Zahradnická sezona je v plném proudu a stále častěji se týká také farností nebo klášterů. Navazuje se tak na starobylou tradici, kdy právě kláštery byly průkopníky…

celý článek


Výstava připomene A. C. Stojana

Velehrad ožije 4. a 5. července cyrilometodějskými oslavami, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí. Dny lidí dobré vůle i velehradská pouť připomenou významné…

celý článek


Nečekáme, až nám děti vyrostou

Cestování s dítětem je jiné než o samotě nebo v páru. Ovšem není to o nic menší zábava.

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay