V opraveném klášteře ožívá historie

Vydání: 2021/31 Do Maďarska i za papežem, 27.7.2021, Autor: Radek Gális

Příloha: Diecézní zpravodajství - Českobudějovická diecéze

Program „Večer za zdmi bývalého kláštera“ slibuje příjemně prožitý čas v nově zrekonstruovaném dominikánském klášteře v Českých Budějovicích.


Divadelní doprovod a komentovaná prohlídka s průvodcem Jiřím Míchalem lákají do klášterní zahrady. Snímek Ludmila Blechová

Nejcennější budějovickou památku mohou během šesti letních pondělků navštívit zájemci o historii. Vstoupí tak do mystické atmosféry kláštera prostřednictvím jedinečné večerní prohlídky s divadelním doprovodem a se zkušeným průvodcem a znalcem kláštera Jiřím Míchalem.

Setkání s Karlem IV.

Mezi zájemci, kteří se chystali na prohlídku toto pondělí, byla také Ludmila Blechová z Českých Budějovic. „Zhlédla jsem část programu už před čtrnácti dny a moc mě zaujal, proto jsem se rozhodla vypravit se nyní na celý,“ svěřila se zájemkyně o historické památky i odborný a poutavý výklad, jehož se účastní herci v dobových kostýmech. Premiéru si pochvaloval také spoluorganizátor Jiří Míchal: „Příjemně nás překvapil zájem lidí, čekali jsme návštěvnost do 50 lidí a přišlo jich přes 70.“ Návštěvníky zaujaly výjevy ze založení kláštera, historické osobnosti Hirza, Karla IV. či Václava IV. i legenda o zdejším obrazu Panny Marie. Další prohlídky s divadelním doprovodem Agentury Kultur-Kontakt se budou konat 9. a 23. srpna a 6. a 20. září. Začátky jsou vždy ve 20.00 na nádvoří před klášterem, konec se odhaduje v 21.30 – 22.00.

Milé zastavení

O návštěvnost opravené památky z poloviny 13. století má zájem i českobudějovické biskupství. „Snažíme se vlít nový život do zrekonstruovaného dominikánského kláštera, takže klášterní kostel Obětování Panny Marie s křížovou chodbou a rajskou zahradou je pro turisty otevřený přes prázdniny denně, v září pak o víkendech,“ uvedla Ludmila Hejdová, sekretářka generálního vikáře Davida Henzla. Ten povede tři večerní komentované prohlídky kláštera, které se uskuteční 2. a 16. srpna a 27. září. Začátky jsou opět ve 20 hodin. „Pokud budete mít čas a chuť oživit letní dny nějakou kulturní akcí, věřím, že právě toto bude milé zastavení,“ dodává Ludmila Hejdová.

Účastníci mají mít při vstupu potvrzení o negativním testu, o očkování či o prodělaném covidu v posledních 180 dnech.

RADEK GÁLIS

 


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 22 24. – 30. května 2022

Jan Graubner: Říkat Bohu ano

Arcibiskup Jan Graubner poskytl KT při příležitosti svého jmenování na pražský svatovojtěšský stolec rozhovor.

celý článek


Vojáci se v Lurdech modlili za mír

Na 10 tisíc poutníků ze 42 zemí světa se sešlo v polovině května ve francouzských Lurdech na 62. mezinárodní vojenské pouti. Po covidové odmlce opět přijeli také Češi.

celý článek


Různé pozvánky na cestu...

Jak zakoušely Boží přítomnost ve svém životě některé osobnosti, s nimiž jsem měl možnost dělat knižní rozhovory?

celý článek


Jak sladit noty na prázdniny

Známky školáci zdaleka uzavřené nemají, ale rodiče už začínají plánovat prázdniny i dovolenou. Do kempu, na chatu, na hory nebo k moři? Za kolik a kam? Vlakem, autem nebo…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay