V Kadani odkrývají cenné malby

Vydání: 2015/31 Skauti z celého světa v Japonsku, 28.7.2015, Autor: Jana Michálková

Příloha: Diecézní zpravodajství - Litoměřická diecéze

Studenti školy Karla Strettiho z pražské Akademie výtvarných umění vracejí interiéru klášterního kostela v Kadani původní výtvarnou koncepci.

Nástěnné malby v jižní boční lodi kostela, kde bude restaurátorský tým profesora Karla Strettiho pracovat letos.Snímek autorka

Cenné nástěnné malby klášterního kostela v Kadani znovu ožívají. Pod vrstvami vápenných omítek je tu odkrývají budoucí restaurátoři – studenti pražské Akademie výtvarných umění pod vedením svých pedagogů. Mezi nimi ty, které jsou pozůstatkem původní poutní kaple Čtrnácti svatých pomocníků z 15. století.

„V horní části je vidět malba čtrnácti svatých pomocníků z roku 1614, pod ní jsme v ještě starší vrstvě odhalili drobnější postavy modlících se klečících šlechticů. Jsou tu dva nápisy, z nichž jeden nese jména rodiny Fictumů, kteří kapli založili,“ popisuje jednu z maleb na stěně kostela profesor Akademie výtvarných umění v Praze Karel Stretti.

Právě jeho škola už deset let pracuje na systematickém odkrývání a restaurování maleb v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie a Čtrnácti svatých pomocníků v Kadani. Vždy od léta do pozdního podzimu. Zatím kompletně zrestaurovali nástěnné a nástropní malby v kněžišti a v současnosti pracují v jižní boční lodi kostela.

Na základě restaurátorského průzkumu z roku 2013 bylo zjištěno, že v roce 1614 nechali celý kostel vymalovat páni Popelové z Lobkovic. Ovšem umělecko-historicky nejcennějším motivem, který zde byl zatím odkryt, je malba z roku kolem 1530, na níž se podíleli malíři vzešlí ze školy Lucase Cranacha staršího. „Je to scéna s pašijovými motivy, pod ní je donátorská scéna, kde jsou zobrazeni členové rodu Lobkowiczů v rozhovoru se svatými patrony klášterního kostela,“ říká Lukáš Gavenda, historik Městského muzea v Kadani.

Areál františkánského kláštera v Kadani je majetkem Biskupství litoměřického. Město Kadaň v klášteře provozuje městské muzeum a restaurátoři zde pracují za jeho běžného návštěvního provozu. Prohlídky kláštera a jeho kostela tu probíhají od dubna do října.

Klášterní areál byl prohlášen národní kulturní památkou a ministerstvo kultury zařadilo projekt stavební obnovy do Programu záchrany architektonického dědictví České republiky. Finanční tíži oprav a restaurování na sebe vedle státu a částečně také Ústeckého kraje převzalo a nese zejména město.

„Čeká nás tu ještě několik let dobrodružné práce. Sledujeme návrat interiéru do původní výtvarné koncepce. Můžeme se jen domnívat, co ještě objevíme. Restaurování je jako detektivka – neustále jste v napětí, co tam bude,“ svěřuje se Karel Stretti.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, Články



Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay