V Domově pro seniory sv. Jiří se tančilo

Vydání: 2018/34 Strahovský klášter s novým opatem, 21.8.2018, Autor: Alena Ouředníková

Příloha: Diecézní zpravodajství - Plzeňská diecéze

V Domově pro seniory sv. Jiří v Plzni – Doubravce minulé úterý zněla hudba, přicházeli hosté, tančilo se, slavila se mše svatá, nechybělo občerstvení. V domově, provozovaném Diecézní charitou, si totiž připomínali 15 let své služby.


Při oslavě patnáctileté existence Domova pro seniory sv. Jiří v Plzni mezi klienty zavítali 14. srpna oba plzeňští biskupové. Tomáš Holub se zdraví s klienty. Snímek Soňa Pikrtová

Programu se zúčastnili nejen klienti, ale i jejich rodiny, přátelé, nechyběli ani biskupové Tomáš Holub a František Radkovský či ředitel Diecézní charity Jiří Lodr. „V roce 1998 přišla tehdejší starostka obvodu Eva Maříková, že by byli moc rádi, aby Charita provozovala tento dům v majetku města. Tehdy neexistoval žádný garant financování těchto služeb Charity a neexistoval zákon o sociálních službách. Začalo sbírání zkušeností a cesty do Rakouska, Německa a Belgie pro hledání inspirace. Odtud také pochází záměr vybudovat domov jinak – jako kruh života,“ vysvětluje Jiří Lodr.

Domov sv. Jiří má skutečně tvar kruhu, v jehož středu se nachází prosklené atrium s vodotrysky a rostlinami, okno do kaple a v centrální části kruhu roste „strom života“. „Říká se, že je to nejkrásnější domov pro seniory v celé republice. Já se tu cítím po všech stránkách výborně,“ prozradila jedna z klientek za mohutného souhlasu okolosedících.

„Domov nakonec stál 1 133 333 Kč na lůžko včetně připojení infrastruktury a byl předán slavnostně do provozu v srpnu roku 2003. Je pravda, že mezi léty 1998 a 2003 na nás číhala skutečně spousta starostí. Bylo i náročné přesvědčit vedení města Plzně, které celou stavbu investovalo, že právě Charita je nejen duchovním otcem celé přípravy a odborné práce, ale že bez nárokových dotací bude schopná domov provozovat a pro město nebude dražší než vlastní příspěvková organizace. Dnes můžeme říct, že v domově prožilo krásný a plnohodnotný závěr svého života na tři sta klientů, včetně několika našich kněží,“ pokračoval Jiří Lodr a poděkoval za obětavou službu všem bývalým a současným zaměstnancům.

Vedoucí Domova sv. Jiří Antonín Kmoch se zahleděl do budoucna: „Ve fázi projektové přípravy je momentálně rekonstrukce vstupního prostoru s modernizací recepce. Výhledově bychom rádi využili volného travnatého prostoru mezi budovou domova a padesát metrů vzdáleným Špitálským lesem pro výstavbu propojovacího relaxačního přírodního parku. Stávající nabídku poskytovaných služeb bychom rádi doplnili o činnost fyzioterapeuta.“

Na sedm desítek současných klientů a klientech se při oslavě skutečně bavilo, někteří si za doprovodu kapely Švejk Band dokonce zatancovali.

ALENA OUŘEDNÍKOVÁ
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, Články



Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay