USA nesjednocuje prezident, ale ústava

Vydání: 2016/47 Američtí biskupové po volbě: Slyšíme vás, 15.11.2016, Autor: Aleš Palán

Z komunistického Československa se jako mladík prostříhal přes dráty s vysokým napětím. Od roku 1963 žije v USA, kde se naučil otevřeně vyjadřovat k politickým i duchovním otázkám. O situaci v zemi po vítězství Donalda Trumpa jsme e-mailem korespondovali s biskupem PETREM ESTERKOU.

Dlouhodobě žijete v Kalifornii, která dala jednoznačnou přednost demokratické kandidátce. Jaká je zde atmosféra po vítězství republikána?

Nevěřícné ohromení. Ne proto, že zvítězil republikán, ale proto, že hlasy pro Donalda Trumpa přišly většinou od starších bělošských voličů. Amerika je hodně velká země a člověka vždycky překvapí, jak málo ji vlastně může znát jako celek.

A jaká je atmosféra mezi katolíky? Komu oni dávali přednost?

To se na první pohled nepozná. Většina katolíků byla rozpolcená nutností vybrat si mezi sociální spravedlností a péčí o potřebné na jedné straně a mezi ochranou nenarozeného života na straně druhé. Jen málokteří byli ochotni říct, koho si vybrali.

Měla své jasné preference i české komunita žijící v USA? Hrál roli například fakt, že první Trumpova manželka byla Češka?

Myslím, že Ivana v tom žádnou roli nehrála. Jakožto bývalá manželka byla důkazem toho, že Trump preferuje mladší ženy. Mnoho lidí v našem společenství mělo hodně zavádějící informace, nejspíš kvůli tomu, že je čerpají z diskusních rozhlasových pořadů.

Pokud to není příliš osobní otázka: Koho jste volil vy? A z jakého důvodu?

Osobní to je, nicméně mohu hrdě říct, že jsem hlasoval pro všechny demokratické kandidáty. Republikáni se už několik let podle všeho věnují zlepšování situace zámožných lidí.

Dokázal byste stručně okomentovat program obou prezidentských kandidátů z pohledu teologa? Který z nich je katolíkům bližší a v čem?

Tito dva kandidáti zosobňovali rozdíl mezi teologií sociální spravedlnosti a teologií opírající se o jednotlivé sexuální otázky. Dvojice Hillary Clintonová a Tim Kaine (její viceprezidentský kandidát) představovala spojení praktické metodistické teologie pomoci druhým (Clintonová) a dobrého katolíka, který respektuje odluku církve a státu i svědomí žen (Kaine). Jejich základní hodnoty připomínají hodnoty katolického učení o sociální spravedlnosti, důstojnosti každé osoby a solidarity společenství. Donald Trump a jeho viceprezidentský kandidát Mike Pence přitahují evangelikální a fundamentalistické křesťany, kteří jediné téma – potraty – používají jako test křesťanské věrnosti, nezajímají se o svět a bližní a místo toho šíří strach z cizinců.

Americká společnost je nyní rozdělená. Co ji může opět sjednotit?

Může to být jen přehnaný dojem. Nevidím větší rozdělení, než po jakékoliv jiné tvrdé volební kampani. Není snadné dosáhnout amerického snu o tom, že dáte dohromady lidi různých ras a kultur a tříd. Otcové zakladatelé byli moudří, jelikož tuto zemi nesjednocuje prezident, ale ústava.

V USA žijete více než půl století, prožil jste již mnohé prezidentské kampaně a volby. Byly ty letošní skutečně tak výjimečné? Dala by se najít historická paralela s jiným kláním uchazečů o Bílý dům?

Historikové některé paralely uvádějí, například prezidentské volby v roce 1800, nicméně si myslím, že tato volební kampaň byla dost ojedinělá. Jejímu nehoráznému posouvání hranic i čiré zábavní hodnotě se hned tak něco nevyrovná.

Změní se Amerika po vítězství Donalda Trumpa?

Jelikož v Trumpových proslovech bylo jen velmi málo informací, je zatím tajemstvím, co vlastně udělá. Na víře v Boha je dobré, že vaše víra a naděje nezávisí na tom, kdo je zrovna čelným politickým představitelem. To jsme se naučili za komunismu. V americkém životě jsou podstatné spíš jednotlivé čtvrti a komunity a jejich četní čelní představitelé než prezident.


Petr Esterka (nar. 1935 v Dolních Bojanovicích) teolog, biskup a podplukovník amerického letectva. V roce 1957 emigroval z Československa. Na Lateránské univerzitě vystudoval teologii a jako kněz působil v Texasu, Minnesotě a v Kalifornii. Přes dvacet let byl kaplanem v Air Force, založil Severoamerické pastorační centrum pro české katolíky a jako biskup pak o ně pečoval celosvětově. Jeho vzpomínky a názory jsou zachyceny v knize rozhovorů Rozhodni se pro risk.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Téma, Rozhovory



Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay