Urbi et orbi: Aby ustal lomoz zbraní

Vydání: 2015/15 Urbi et orbi: Aby ustal lomoz zbraní, 7.4.2015, Autor: Martin T. Zikmund

Jako morální a diplomatická autorita a představitel státu Vatikán se papež František obrátil ve svém velikonočním poselství na celé světové společenství. Jeho apel se týkal mírového procesu v šesti oblastech světa a starých i nových forem otroctví. 
 
Papež František z lodžie svatopetrské baziliky uděluje tradiční požehnání Urbi et orbi. Jeho velikonočnímu poselství naslouchalo na 40 tisíc věřících vybavených pláštěnkami a deštníky.Snímek ČTK
 
Na prvním místě papež uvedl Sýrii a Irák, na jejichž humanitární těžkosti, úděl uprchlíků a nedostatek míru upozorňuje světové společenství znovu a znovu. „Mír vyprošujeme především milované Sýrii a Iráku, aby ustal lomoz zbraní a bylo obnoveno dobré soužití různých skupin, z nichž se skládají tyto milované národy.“ Svatý otec se už dříve vyjádřil, že kdyby mohl, hned by do Iráku zajel. Nyní tam posílá aspoň své kardinály (viz str. 16).
 
Cesty k dialogu s muslimy
 
Na druhém místě připomněl světové veřejnosti potřebu míru ve Svaté zemi i budování kultury setkávání mezi Izraelci a Palestinci. V minulém roce se František modlil u dvou zdí ve Svaté zemi, podle protokolu u Zdi nářků a neplánovaně u bezpečnostní zdi, kterou postavili Izraelci, aby oddělili oblast Betléma od Izraele.
 
Na třetím místě zmínil římský biskup dvě arabské země: Jemen a zejména Libyi, kde odsoudil „veškeré barbarské násilí“ a vyzval k budouvání bratrské společnosti. Vatikán v poslední době intenzivně sleduje situaci v arabském světě a hledá cesty k dialogu se Saúdskou Arábií.
 
Modlitba za oběti na univerzitě v Keni
 
František ve své promluvě ocenil dohodu z Lausanne mezi Západem a Teheránem, která má omezit a kontrolovat íránský jaderný program.
 
V neposlední řadě papež připomněl světu konflikty v Africe, zejména v Nigérii, Jižním Súdánu a Demokratické republice Kongo. Pomodlil se i za oběti teroristického útoku islamistů na univerzitě v keňské Garisse. A nakonec vyjádřil touhu, aby „zmrtvýchvstání Páně přineslo světlo milované Ukrajině“.
 
Kromě toho František orodoval za oběti starých i nových forem otroctví (drogově závislé), za vězně, migranty, chudé lidi a další marginalizované.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články



Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay