U labského pramene

Vydání: 2008/41 Nový litoměřický biskup, 7.10.2008

Příloha: Doma

K prameni nejmohutnější české řeky putuje už léta nesčetné množství turistů. Chodí sem různými krkonošskými cestami a pěšinami, přes hory a doly, aby si splnili jeden ze svých cestovatelských snů. Naše cesta povede ze Špindlerova Mlýna. Tady turista prochází z autobusového nádraží modernizujícím se městem až k lanovce na Medvědín. Při tom může sledovat tekoucí vodu Labe, která proudí ze dvou pramenů: z Labe a Bílého Labe. Obě řeky se stékají nedaleko nad městem. Kdo procházel podél vod Labe Bílého, jistě nám dá za pravdu, že svůj název nedostalo náhodou.
Lanovka na Medvědín je sedačková – využívají ji nejen pěší turisté, ale i lyžaři. Na jednu sedačku se vejdou čtyři pasažéři a rodina s dětmi sem naloží třeba i skládací kočárek nebo jízdní kolo. Z Medvědína se vychází na túru. Cesta je dlouhá asi 7 km a nabízí výhledy na krkonošské vrcholky, nezastihne-li turistu mlha pro hory typická. První zastávkou může být Šmídova vyhlídka, o něco dále se asfaltovou cestou přichází na Vrbatovu boudu a místo zvané Zlaté návrší. Což takhle dát si pravou krkonošskou česnečku, koláč z horských borůvek anebo orosenou sklenici Krakonošova piva? Málokdo odolá… Za Vrbatovou boudou stojí mohyla sportovců-lyžařů Hanče a Vrbaty, kteří zde zahynuli během mezinárodního lyžařského závodu v roce 1913.
Horská pěšina pádí kolem vojenského pohraničního bunkru, říčky Pančavy a Pančavského vodopádu (148 m), nejvyššího v ČR. K vidění jsou všeliké druhy horských květin, jako např. chráněný fialovomodrý hořec. Na návštěvníky čeká výhled z další vyhlídky jménem Ambrožova, ležící na skále. Zvlášť milovníci romantiky si všimnou, že socialistické monstrum ze železa a betonu zvané Labská bouda do krajiny příliš nezapadlo. Jak by mohl sám název napovědět, k cíli odtud už není daleko.
Zbývá zhruba kilometr Labskou loukou ozdobenou klečí a trávou, a hle: pramen Labe je tu. Ten „turistický“ vyvěrá nedaleko Polska v nadmořské výšce 1386 m. Ten pravý pak o trochu dál... Na kamenné zdi je možné se dočíst, kterými městy Čech a Německa (je jich celkem 26) protéká tato evropská řeka, než se vleje do Severního moře. Labe je veletok, který symbolicky spojuje Čechy a Němce už zde – u svého pramene.
Na cestu zpět se lze vydat stezkou přes Pančavskou louku. Od Vrbatovy boudy se mohou nechat unavení poutníci odvézt autobusem do Horních Míseček, zdatnější sejdou zpátky do Medvědína. Cesta není mimořádně náročná, ale z kopce do kopce. Možná tak budete kráčet v Krakonošových šlépějích…
VERONIKA ČEPELKOVÁ


Sdílet článek na: 

Sekce: Doma, Přílohy, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 23 6. – 12. června 2023

Rekordní Noc kostelů se Santinim

Poslechnout si varhany, dotknout se baroka i gotiky, ztišit se, přečíst si pasáž z Bible, zahrát si. Ke vstupu do posvátných prostor při letošní již patnácté Noci kostelů…

celý článek


Pro zdraví, k jídlu i pro duši

Zahradnická sezona je v plném proudu a stále častěji se týká také farností nebo klášterů. Navazuje se tak na starobylou tradici, kdy právě kláštery byly průkopníky…

celý článek


Výstava připomene A. C. Stojana

Velehrad ožije 4. a 5. července cyrilometodějskými oslavami, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí. Dny lidí dobré vůle i velehradská pouť připomenou významné…

celý článek


Nečekáme, až nám děti vyrostou

Cestování s dítětem je jiné než o samotě nebo v páru. Ovšem není to o nic menší zábava.

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay