Týden manželství. Aby vztah vydržel

Vydání: 2015/7 Týden manželství. Aby vztah vydržel, 10.2.2015, Autor: Tomáš Kutil

Lze žít v jednom manželství šťastně až do smrti? Podle organizátorů Národního týdne manželství, který právě začal, to možné je.
 
Při manželském slibu si partneři slibují na celý život lásku, úctu a věrnost. Organizátoři Národního týdne manželství se pokoušejí přinášet inspirace k tomu, aby manželé tento závazek dokázali dodržet. Ilustrační snímek Aleš Masner
 
Akce spojené s tímto týdnem se konají po celé republice a mají jediný cíl – podpořit manželské páry a pomoci jim zlepšit jejich vztahy. „Národní týden manželství je skvělou příležitostí, kdy se páry mohou inspirovat, jak ze svého dobrého manželství udělat ještě lepší. Věříme, že svatbou vše teprve začíná a že se všechna manželství mohou s každým dalším rokem stávat něčím větším, hlubším a intimnějším,“ přibližuje koordinátor kampaně Petr Činčala.
 
Akci podporují také známé osobnosti
 
Akci podporuje mnoho duchovních i známých osobností – například herec Jan Potměšil. „Své manželství považuji za jednu z nejdůležitějších věcí, která mě potkala. Cítím za ně veliký vděk. Přináší mi velkou radost a obdarování, ale zároveň vyžaduje vyšší míru empatie a dostatek chuti starat se o druhé,“ vzkazuje čtenářům KT Jan Potměšil, který je ženatý deset let a s manželkou Radkou mají dva syny. Žít společně šťastně až do smrti je podle něj normální a běžné. „Potvrzuje mi to zkušenost mých rodičů, prarodičů i většiny manželství v našem příbuzenstvu. A nijak o tom nepochybuji ani v našem případě,“ popisuje Potměšil. Člověk se podle něj neustále mění a nové zážitky jej posouvají dál. „Stejně tak se proměňuje každé manželství, včetně toho našeho. Těším se na nové zážitky a společné chvíle, které budou náš vztah tříbit a povznášet,“ dodává herec.
 
Aby nechyběl duchovní pohled
 
Existuje podle Jana Potměšila recept na šťastné manželství? „Neumím dát žádný univerzální návod, ale mohu se podělit o to, o co se snažím – stále svou ženu vnímat, zajímat se o ni, stejně jako o děti,“ svěřuje se. Mít vedle sebe druhého člověka je podle něj veliký dar, na který není radno zapomínat. „Je třeba projevovat si lásku i ve chvílích, které jsou náročné. Důležité je vzájemné porozumění a komunikace,“ uzavírá Potměšil.
 
Zahájení týdne manželství se zúčastnil i kardinál Miloslav Vlk. „Téma rodiny je velmi aktuální nejen v církvi, ale i v celé společnosti a ve světě. Je nutné zapojit se do debaty o ní, například skrze tuto iniciativu, která má tak dlouhou tradici,“ uvádí pro KT kardinál Vlk a připomíná též výzvu papeže Františka, že je nutné vycházet ke druhým lidem a snažit se o dialog. „V Národním týdnu manželství se už delší dobu angažují různé náboženské instituce a pracují zde i někteří věřící odborníci,“ připojuje kardinál.
 
Největší přínos celé iniciativy vidí v tom, že nejde jen o fórum teoretických přednášek a seminářů, ale že skrze ni lidé z praxe přinášejí konkrétní zkušenosti a svědectví ze života. „K tomu, aby manželé spolu vydrželi skutečně celý život, je důležité, aby měli od začátku hluboké duchovní základy pro svůj vztah a v neposlední řadě pomoc milosti Boží,“ podotýká kardinál Vlk.
 
Poprvé se zapojují i lidé ve Zlíně
 
K akci se letos poprvé připojí město Zlín. Největší zdejší akcí bude sobotní valentýnský seminář (nejen) pro manžele. „Připravujeme workshop s manžely Irenou a Petrem Smékalovými, oblíbenými lektory a poradci. Součástí bude slavnostní raut a valentýnské kino,“ láká koordinátorka akce Markéta Piknová. Rodiče mohou během programu využít nabídky hlídání dětí. Každý zúčastněný pár navíc obdrží jako dárek společnou fotografii. V rámci kampaně proběhne soutěž „O nejdéle spolu žijící manželský pár“.
 
Ve Znojmě vyvrcholí Národní týden manželství 15. února nedělní mší svatou v 9 hodin u sv. Mikuláše, kam místní děkan Mons. Jindřich Bartoš pozval všechny novomanžele z minulého roku. V Českých Budějovicích jsou pak v neděli večer zvány především manželské páry na představení Divadla Víti Marčíka Labyrint světa.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články

Diskuse

Know how se nedá obejít, Michal 10.2.2015 21:47

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 23 6. – 12. června 2023

Rekordní Noc kostelů se Santinim

Poslechnout si varhany, dotknout se baroka i gotiky, ztišit se, přečíst si pasáž z Bible, zahrát si. Ke vstupu do posvátných prostor při letošní již patnácté Noci kostelů…

celý článek


Pro zdraví, k jídlu i pro duši

Zahradnická sezona je v plném proudu a stále častěji se týká také farností nebo klášterů. Navazuje se tak na starobylou tradici, kdy právě kláštery byly průkopníky…

celý článek


Výstava připomene A. C. Stojana

Velehrad ožije 4. a 5. července cyrilometodějskými oslavami, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí. Dny lidí dobré vůle i velehradská pouť připomenou významné…

celý článek


Nečekáme, až nám děti vyrostou

Cestování s dítětem je jiné než o samotě nebo v páru. Ovšem není to o nic menší zábava.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay