Tříkrálová sbírka zatím online

Vydání: 2021/1 Urbi et Orbi: Chovejme se jako bratři, 29.12.2020, Autor: Radek Gális

Příloha: Diecézní zpravodajství - Českobudějovická diecéze

Letošní Tříkrálová sbírka, která startuje na Nový rok a potrvá až do 24. ledna, bude jiná než předešlé.


Českobudějovický primátor Jiří Svoboda přispívá na Tříkrálovou sbírku pravidelně. Ilustrační snímek autor


Kvůli epidemiologické situaci se totiž neuskuteční v klasické podobě, kdy se koledníci setkávají s dárci tváří v tvář.

Králové na síti

„Nastane-li uvolnění všech opatření, klasickou tříkrálovou koledu s požehnáním domovů bychom očekávali do 24. ledna, kdy prodloužený termín sbírky končí,“ říká mluvčí Diecézní charity České Budějovice Martina Nováková. „Jinak se uskuteční Tříkrálová sbírka s omezeními tak, aby zajistila bezpečí koledníků i dárců. Nechceme ale naše příznivce připravit o požehnání, které koledníci vnášejí do domovů, a pokusíme se nově podporovatele oslovit také online,“ doplňuje.

„Chceme tímto vyzvat zejména mladší generaci, aby pomohla svým rodičům a prarodičům přispět do online kasičky, která je přístupná na webu www.trikralovasbirka.cz a umožní darovat podle konkrétní obce, kterou si dárci zvolí,“ přidává se ředitel Diecézní charity Jiří Kohout. „Otevíráme tak společně nový prostor třem králům, kteří přinášejí požehnání a prostřednictvím dárců darují pomoc nejpotřebnějším,“ zdůrazňuje.

Požehnání v televizi

V sobotu 2. ledna se mělo v Českých Budějovicích konat tradiční diecézní zahájení sbírky s požehnáním biskupa. Kvůli zákazu shromažďování většího počtu osob Charita ovšem akci již počátkem prosince zrušila. „Tříkrálové požehnání pro České Budějovice tak bude kvůli epidemické situaci související s pandemií nově přesunuto do online prostoru,“ uvádí primátor Jiří Svoboda, který se akce i sbírky každoročně účastní. „V připravované reportáži, kterou odvysílá Jihočeská televize začátkem ledna, lidé uvidí a uslyší zdravici tří králů i požehnání kříd představitelem biskupství. Město tuto charitativní akci podporuje pravidelně a stejně tomu bude letos, kdy ji podpoříme částkou 10 tisíc korun,“ dodává primátor.

Peníze pro seniory

Charity v diecézi jsou s improvizací srozuměny, kupříkladu Farní charita Katovice bude sbírku pořádat netradiční formou. „Je nám líto, že Boží požehnání pro naše rodiny a domovy, které jsme každý rok přinášeli přímo k lidem, nyní nebudeme moci zanést osobně,“ říká Miroslav Čapek z tamní Charity. „Dáme požehnané křídy i tříkrálové dárky do obcí na veřejně přístupná místa, aby si je lidé vzali a využili ve svých rodinách. Když budou chtít přispět na charitní dílo, budou na těchto místech i tříkrálové pokladničky, dar mohou zaslat též elektronicky na číslo účtu: 66008822/0800 v. s. 77702011, využít QR kód či dárcovskou DMS v hodnotě 30, 60 nebo 90 korun na číslo 87 777. U nás budou kasičky jen do soboty 16. ledna. Výtěžek sbírky věnujeme na domácí péči o seniory, postižené a potřebné a na volnočasové aktivity pro všechny lidi v našich farnostech,“ představuje Miroslav Čapek s tím, že kvůli pandemii se neuskuteční ani 29. křesťanský ples, plánovaný v Katovicích na 30. ledna.

RADEK GÁLIS

 


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 49 30. listopadu – 6. prosince 2021

Za svobodu vyznání

Už počtvrté se v Česku konala připomínka pronásledovaných pro víru Červená středa. 130 míst se zapojilo, červeně byl poprvé nasvícen také Mariánský sloup nebo česká…

celý článek


Synoda už běží napříč diecézemi

Synodální proces se už rozběhl v celé řadě farností. Zjišťovali jsme napříč diecézemi, kolik skupinek se již přihlásilo.

celý článek


Setkává se s námi tam, kde jsme

Adventní čas, do něhož jsme vstoupili, je spojený nejen s očekáváním, ale i s Izaiášovým motivem cesty. „Připravte cestu Páně, vyrovnejte mu stezky! Každé údolí…

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay