Tříkrálová sbírka je i na Facebooku

Vydání: 2011/2 Jaroslav Seifert, 3.1.2011, Autor: Zita Chalupová

Do ulic měst a vesnic i na odlehlé samoty v těchto dnech vyrážejí koledníci Tříkrálové sbírky – největší charitativní akce svého druhu v České republice. Vyptat se na její průběh v roce 2011 jsme se vypravili za člověkem, který stál i u jejího začátku: MAREK NAVRÁTIL je pracovník Arcidiecézní charity Olomouc a hlavní koordinátor Tříkrálové sbírky.

V jakém termínu letos Tříkrálová sbírka probíhá – kdy mohou lidé očekávat, že u nich koledníci zazvoní?

Sbírka je postavena na lidové tradici, koledníci proto chodí kolem svátku Tří králů. Mezní termíny jsou 1. a 14. leden. Záleží na pořadateli, kdy svoje dobrovolníky vyšle koledovat. Jsou místa, kde tradice Tří králů není tolik živá – a tam je možné chodit třeba až do 14. ledna. Kdyby ale koledníci zazvonili v tomto termínu v některých vesnicích na Slovácku, pustí na ně psa, protože si budou myslet, že jsou to podvodníci. Tradice je tam totiž dosud velmi živá a Tři králové chodí zásadně 6. ledna.

Kde všude sbírka probíhá?

Tříkrálová sbírka kopíruje síť jednotlivých charit po celé republice. Jsou ale i obce, kde charita není, ovšem ve farnosti je aktivní kněz, který s organizací pomůže. Nejlepšího přijetí se koledníkům dostane tam, kde jsou lidé s charitou v kontaktu, kde vědí, jak pracuje a proč to dělá. Kde charita není, tam ji lidé znají jen z televize a nemají ke koledníkům takovou důvě- ru.

Je těžké shánět dobrovolníky, kteří na Tříkrálovou sbírku vyrazí?

Jak říkáte, koledníci jsou především dobrovolníci, občas se stává, že s nimi jdou i pracovníci charity. Dnes už se koledníci hlásí v podstatě sami. Lidé, hlavně děti, si to řeknou mezi sebou, a dobrovolníků tak stále přibývá. Ovšem v začátcích to bylo těžké. Smyslem sbírky není jen vybírání peněz, má i rozměr evangelizační. Proto jsme se nejdříve obraceli především na věřící lidi, na farnosti, ministranty, farní společenství, scholy. Při prvním ročníku jsme vařili z vody, velkou pomocí pro nás byli skauti, kteří se Tříkrálové sbírky pravidelně účastní. Dnes už se můžeme spoléhat na ty, kteří koledovali v předchozích ročnících. Děti to obvykle velice baví. Kontakt mezi lidmi a koledníky je hodně založen na tom, co do toho kdo vloží. Jak mají koledníci pěkné kostýmy, zda zazpívají koledu, vezmou si dokonce třeba flétnu nebo kytaru. Nejde jen o to, zazvonit a nastrčit kasičku. Lidé se chovají podle toho, co od koledníků přijmou.

Kolik koledníků po celé republice chodívá?

Dnes se jejich počet pohybuje kolem padesáti tisíc. A musím říct, že už je to na hranici organizační únosnosti.

Předpokládáte, že se výnos sbírky 2011 bude v důsledku finanční krize zásadně lišit od jiných ročníků?

To se dá samozřejmě těžko odhadnout, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by ekonomická krize měla nějaký zásadní dopad. Spíše ji pociťujeme u sponzorů, velkých firem, je znát, že mají méně peněz, ale veřejné sbírky tím postiženy nejsou, hlavně proto, že nejsou postaveny na tom, že někdo z kapsy vytáhne pět tisíc. Každý dá trošku a v součtu jsou to pak ty velké peníze, které pomáhají.

 Jak se může člověk stát koledníkem? Na koho by se měl obrátit?

Ve všech prezentacích sbírky vždy uvádíme veškeré kontakty – telefony, e-maily, webové stránky, odkazy na nejbližší charitu. Zájemce by měl uspět i v jakékoli farnosti. Letos je Tříkrálová sbírka také poprvé na Facebooku. Zrovna před půlhodinou se mi ozval nějaký člověk z Chomutova, že o sbírce slyšel a rád by pomohl. Spojil jsem ho s diecézním koordinátorem v Litoměřicích, který už se o něho postará.

Jak prožíváte Tříkrálovou sbírku vy osobně, co je pro vás největší zážitek?

Bývá to žehnání, které tentokrát proběhlo 30. prosince ve Veselí nad Moravou. Při mši přítomným koledníkům požehnal arcibiskup Graubner, následovala beseda, prezentace humanitární pomoci na Haiti, kde výnos ze sbírky také pomáhá. Podobně to bývá každý rok, koledníci tak mají možnost dozvědět se, co se za peníze, které od lidí získají, dělá. Žehnání se děje v každé větší farnosti. Asi největším zážitkem pro mě ale bývá Tříkrálový koncert. Je to vždycky takové poděkování koledníkům, kteří přicházejí v kostýmech. Mám radost vidět lidi, kteří jsou ochotni vyměnit část volných dnů a teplo domova za koledování.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 9 23. února – 1. března 2021

Zralost, pokora a vlídnost Jana Sokola

Zpráva o úmrtí filozofa Jana Sokola vyvolala mnoho reakcí. Jeho přátelé, spolupracovníci z disentu či akademické obce se s KT podělili o osobní vzpomínky.

celý článek


Prodral se i skrz železnou oponu

Katolíky po celém světě, a nejen je, spojuje Vatikánský rozhlas už 90 let. Vysílá nepřetržitě od 12. února 1931. Jakou roli hrála česká redakce v minulosti a kam se ubírá nyní?

celý článek


Papež navštíví rozdělenou zemi

Cesta papeže Františka do Iráku, která má proběhnout od 5. do 8. března, jej přivede do hluboce rozdělené země, kde se před lety nezdařil pokus o nastolení demokratických…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay