Tři králové rozdávali radost

Vydání: 2021/3 Pravoslavní slaví Vánoce, 12.1.2021, Autor: Radek Gális

Příloha: Diecézní zpravodajství - Českobudějovická diecéze

Tradiční hemžení koledníků v ulicích letos sice chybí, ovšem neznamená to, že charitní Tříkrálová sbírka spí.


Tří králů se dočkali i pacienti v Prachaticích. Snímek archiv Roberta Huneše


Tři králové jsou o to víc aktivní na charitních a farních webech a na Facebooku. Například sourozenecké trio z rodiny Novotných zpěvem vábí dárce v Katovicích a okolí, kde vybírají na pomoc seniorům a na volnočasové aktivity.

Do kostela za požehnáním

V Českých Budějovicích se počátkem roku konalo online požehnání, a jinde si pro ně dokonce přišli koledníci osobně. „Tříkrálová sbírka bývá na Jindřichohradecku již několik let zahajována 2. ledna pěveckým sborem Smetana v kostele sv. Máří Magdaleny, což ale letošní situace neumožnila,“ říká sociální pracovnice tamější Charity Jitka Smrčková. „Přesto se požehnání koledníkům s ohledem na omezující opatření uskutečnilo při večerní mši svaté 2. ledna v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Jindřichově Hradci. Slavnostní modlitbu pronesl probošt P. Ivo Prokop,“ dodává Jitka Smrčková s tím, že pokud se situace rozvolní, jsou koledníci připraveni okamžitě vyrazit do ulic a předat požehnání osobně.

Svět je krásný

Koledníci osobně potěšili klienty prachatického hospice. „Na Tři krále jsme si dopřáli radost a udělali ji našim pacientům,“ sděluje ředitel zařízení Robert Huneš, který se vypravil koledovat se zaměstnanci i novoknězem, kaplanem P. Rothschedlem. „Je osvěžující si připomenout, jak malá drobnost způsobí velkou věc. Tolik záře, úsměvu a jihnutí ve tváři druhých se nám do srdce otiskne na dlouho. Navštívili jsme pacienty hospice i klienty Domova Matky Vojtěchy, kde žijí osoby s různými druhy demencí, zejména s Alzheimerovou chorobou. S každým jsme zazpívali tříkrálovou koledu, požehnali, křídou označili veřeje a kadidlem provoněli prostory. Tvrdím, že svět je krásný a vždy lze hledat a nalézat radost a naději, virus nevirus,“ usmívá se Robert Huneš a dodává: „Jak nadčasově znějí, snad o to více v nynějším čase epidemické patálie, slova Jana Pavla II. z října 1978, jimiž oslovil svět při svém uvedení do papežského úřadu: Nebojte se! Moc Kristova kříže a vzkříšení je větší než veškeré zlo, z něhož by člověk mohl a musel mít strach.“

Přišpendlené kasičky

V těchto dnech už Charity po celé diecézi mají ve svých střediscích i na dalších veřejných místech, jako jsou lékárny, úřady či kostely, nainstalované kasičky, kam lidé přispívají. „O kasičkách si Charita či koledující farnost rozhoduje sama a informuje o tom třeba na webových stránkách,“ zmiňuje mluvčí Diecézní charity Martina Nováková. V Českých Budějovicích je např. na sekretariátu Diecézní charity v Kanovnické 18, v Městské charitě v Žižkově 12 (ve 2. patře) nebo v zařízení Domino v Jizerské 4. V Jindřichově Hradci je v kostele, v Pelhřimově zase v obchodech Biovital, Káva-čaj nebo Zahrada.

S křídou bez korunky

Někde se tradiční požehnání nad dveřmi objevuje, záleží na rozhodnutí místních Charit. „Při současném pátém stupni totiž mohou dobrovolníci sbírky obnovovat nápisy nade dveřmi posvěcenou křídou i vhazovat do schránek tříkrálové dary, ovšem bez kostýmů a kontaktu s osobami z domácnosti,“ zakončuje Martina Nováková.

RADEK GÁLIS 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 50 7. – 13. prosince 2021

Cesta k pramenům bratrství

Papež se vydal na Kypr a do Řecka ve stopách apoštolů Pavla a Barnabáše. Přijel, aby povzbudil katolickou menšinu, promluvil o jednotě křesťanů a vybídl k přijímání…

celý článek


Odpouštět sobě i druhým

Smiřovat se učíme odmala. Pokud žijeme v manželství a chceme, aby náš vztah za něco stál, musíme v této disciplíně dosáhnout téměř mistrovské úrovně. A bez usmiřování…

celý článek


Na Šumavu za lidovými podmalbami

Stoletou tradici podmaleb na skle představuje Muzeum Kvilda v tomto oblíbeném šumavském zimovisku. Lidovou techniku si lze na místě dokonce vlastnoručně vyzkoušet.

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay