„To, co jsem viděl, byl hrozný obraz…“

Vydání: 2014/34 Papež přijel. Korea na kolenou, 19.8.2014

Exkluzivní dopis z Iráku se dostal péčí českých dominikánů redakci Katolického týdeníku. Napsal ho P. Najeeb Michael OP
původně z dominikánského kláštera v Mosulu, aktuálně na útěku v 80 kilometrů vzdáleném takřka milionovém městě Arbílu, který je součástí autonomní oblasti Kurdistánu.
 
Irácké menšiny domorodců, které jsou původními a domorodými obyvateli již od starověké Mezopotámie, jsou dnes ponižovány, zesměšňovány, masakrovány a ohrožovány ve své existenci krutostí fanatiků a fundamentalistů Islámského státu, kteří mají za svůj princip pouze meč a černý prapor, na kterém je napsána šaháda (islámské vyznání víry). Tyto menšiny, zvláště křesťané, jezidé a mandejci (učedníci Jana Křtitele), vyznávají náboženství míru, nedisponují žádnými milicemi ani ochranou. Nemají žádné zbraně, nikdy ve své zemi nevyvolali žádnou válku, nemají mimo Irák žádnou oporu.
 
Jsou dnes v posledním tažení, zasaženi přímo do srdce, masakrováni ve své vlastní zemi. Jejich statky jsou kradeny, jejich domy konfiskovány, muži masakrováni, ženy a děti prodávány na dražbě v pětihvězdičkových hotelích v Mosulu. Je to opravdová tragédie 21. století. Právě dnes by civilizovaný svět a země, které hlásají svobodu a rovnost, měly ihned reagovat, aby odsoudily toto barbarství a pomohly nám je vymýtit.
 
OZNAČENI PÍSMENEM „N“
 
Je tomu několik týdnů, co se píše nová stránka historie pronásledování v Iráku. Křesťané si musí na rozdíl od ostatních vyznání, která Korán neuznává, vybrat mezi obrácením k islámu, placením daně pro bezvěrce (džizja), nebo odchodem. Písmeno „N“ bude od této chvíle rozlišujícím znamením křesťanů, „Nazorejců“ (podle Nazaretu, z něhož pocházel Ježíš). V Mosulu bylo toto písmeno napsáno na domy a statky křesťanů, které jsou nyní zabaveny Islámským státem. Po ultimátu, které dostali od džihádistů, byli křesťané donuceni opustit toto město, starověké Ninive, během pouhých 24 hodin.
 
Na check-pointech při výjezdu na ně čekala past: muži Islámského státu v Iráku a Levantě je zastavili a obrali. Vzali jejich zlato a stříbro, celoživotní úspory – s brutalitou a výsměchem. Auta byla konfiskována, osobní doklady, pasy a pozemkové knihy roztrhány a zničeny nemilosrdně před jejich očima. Ano, pro džihádisty byl odchod žijících a ponížených křesťanů s pouhým oblečením, které nesli na zádech, už tak velkou milostí…
 
To nejhorší však mělo teprve přijít. Středa 6. srpna zůstane jako zvlášť krvavý den pro křesťany v ninivské pláni. V této oblasti existovalo dosud jedenáct křesťanských vesnic, z nichž některé dokonce od dob Asyrské říše.
 
V půl čtvrté ráno 7. srpna se kurdské vojenské síly, které až doposud účinně bránily ninivskou pláň, náhle stáhly a nechaly za sebou tuto oblast jako snadnou kořist mezi upířími zuby „černých fantomů“. Pouhou hodinu po stažení Kurdů, než začalo svítání, je ninivská pláň prázdná: obyvatelé utekli ze svých domovů, nechali za sebou svůj majetek, kráčejíce po zemi svlažené svým potem a slzami. Jak hrozný obraz, absolutní smutek, vidět to, co jsem viděl onoho dne: několik tisíc aut nalepených jedno na druhé, přetížených muži a ženami, dětmi a starci vyděšenými a blokovanými v zavřeném check-pointu v Kalaku. Všichni tito lidé museli opustit svá vozidla a přejít tuto poslední bariéru, než se vydali pěšky na cestu exodu do iráckého Kurdistánu.
 
VZNÁŠÍM APEL…
 
Během posledních týdnů více než 130 tisíc křesťanů uteklo z ninivské pláně, zanechavše plody své práce a všechna svá hmotná dobra za sebou. Utekli do třech okresů autonomní oblasti iráckého Kurdistánu. Připojili se v této oblasti k dalším 100 tisícům jiných křesťanů, kteří tam již chtě nechtě dorazili.
 
Vznáším apel k mezinárodní komunitě: není čas reagovat, abychom zachránili a dále ochraňovali tuto mozaiku menšin, které dnes hrozí, že bude vyhubena? Zmizí-li tyto menšiny, bude potopena historie světa. Vytlačte džihádisty, kteří vzali naši zemi, a umožněte nám, abychom se vrátili domů a žili v bezpečí! Když ne, pomozte těm, kteří mají touhu odejít do jiné země a žít konečně důstojně!(Redakčně mírně kráceno)
 
Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Publicistika, Články

Diskuse

Neprotivení zlu umožňuje jeho růst Pedol 24.8.2014 23:33
Re: Neprotivení zlu umožňuje jeho růst Zrušený uživatelský účet 27.8.2014 17:19

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay