Texaský biskup: Jsem Čechoameričan

Vydání: 2021/10 První papežská cesta do Iráku, 2.3.2021

Nového pomocného biskupa s českými kořeny dostala arcidiecéze San Antonio v Texasu. Je jím církevní právník a dosavadní generální vikář diecéze Victoria GARY JANAK.


Kdy a proč vaše rodina emigrovala?

Moje rodina odešla z Moravy kolem roku 1860. Lodí připlula do přístavu Galveston v Texasu. Mí předci odešli za stabilnějšími ekonomickými podmínkami. Českou republiku jsem navštívil dvakrát, a při poslední cestě se mi dokonce podařilo najít místo, kde mí předkové žili v obci Tichá (okres Nový Jičín). Mnoho Janáků tam žije dodnes. Naše rodina je velmi rozvětvená, v rodokmenu máme zaznamenáno už více než deset tisíc jmen.

Mluvili prarodiče a rodiče česky? A vy?

Moje prababička mluvila pouze česky, anglicky se nenaučila. Ani moji rodiče neuměli anglicky, když šli poprvé do školy. Jak prarodiče, tak rodiče tedy mluvili česky plynně, maminka česky občas mluví dodnes. I já se několik slov naučil a jednoduchým větám většinou rozumím. Jsem schopen sledovat slova, která zaznívají v polce. Tenhle tanec máme moc rádi, někdy ho posloucháme. Umím i pár modliteb v češtině – například Otčenáš a Zdrávas Maria.

Ponechali jste si některé české zvyky?

Samozřejmě. České kulturní dědictví je pro mě hodně důležité, velmi často o něm mluvíme. Řadu zvyků, které jsme si z Moravy přivezli, stále zachováváme. Jsme hrdí, že se můžeme označovat za Čechoameričany. V části Texasu, kde žiji, je česká stopa a kultura velmi živá.

Při oznámení vašeho jmenování biskupem jste zmínil, že váš český původ vám pomohl i v duchovním životě. Jak?

Ano, byl mi velkou pomocí při růstu ve víře. Ukázal mi důležitost každodenní modlitby i pravidelného přijímání svátostí. V rodině si uchováváme velkou úctu k Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu a Neposkvrněnému srdci Panny Marie. Můj český původ mě naučil žít jednoduše, nenáročně a mít hlubokou důvěru v Ježíše.

Sledujete i přes oceán dění v Česku?

Trochu ano. Mrzí mě, že v Česku není tolik věřících jako dříve. Přesto je to nádherná země a já jsem na toto své dědictví velmi hrdý. Těším se, až budu moci zase někdy přijet. A budu velmi rád, když se budete modlit za dobrý začátek mé biskupské služby.

Texas nyní zažívá neobvykle silné mrazy, na mnoha místech popraskalo vodovodní potrubí a lidé byli bez pitné vody. Jak situaci zvládáte?

V našem městě Victoria bylo poměrně hodně lidí bez vody. Chvíli nešla elektřina, ale tu už máme na většině míst zpátky. Kostely zůstávají otevřené. Velká část diecéze je na tom dobře, protože ve venkovských oblastech jsou vodovody v lepším stavu. Velká zima ovšem stále pokračuje a jsme připraveni pomáhat všem, kdo to budou potřebovat.

(tok)


 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Zahraniční, ZpravodajstvíAktuální číslo 16 13. – 19. dubna 2021

Co nám covid dal a vzal

Jak se pandemie podepisuje na životě církve a samotných věřících? Přibylo online přenosů bohoslužeb, na řadě míst se lidé aktivněji zapojili do služby.

celý článek


Oltář z Brna se stěhuje do Říma

Minulou středu byla zahájena demontáž obětního stolu v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově. Poté 1,1 tuny těžký oltář, jehož autorem je řezbář, sochař…

celý článek


Pastorace je možná i ve virtuálním světě

Originální způsob, jak se i za pandemie setkat s dospívajícími ze své diecéze, nabízí mohučský biskup Peter Kohlgraf. V neděli 18. dubna odpoledne se za nimi vydá do online…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay