Katolícke noviny: jako učit na jednotřídce

Vydání: 2005/8 Média na Slovensku, 14.2.2005, Autor: Aleš Palán

Nejstarším a nejčtenějším katolicky orientovaným tiskovým médiem na Slovensku jsou Katolícke noviny (KN). Jedná se o periodikum s podtitulem „týdeník pro náboženské a společenské otázky“. Mezi všemi slovenskými týdeníky se KN řadí v počtu čtenářů na velmi úspěšné šesté až sedmé místo.

Během 150 let své historie si KN hledaly svou identitu podle společenské a politické situace. "V období sociální krize se noviny snažily dávat důraz na sociální problematiku a praktickou pomoc lidem psaly mj. třeba o tom, jak roubovat stromy. V období násilné maďarizace se snažily udržovat slovenštinu, tehdy noviny zůstaly jedním z malých slovenských ohníčků," popisuje historii KN jejich šéfredaktor a zároveň mluvčí Konference biskupů Slovenska mons. Marián Gavenda. Během druhé světové války hodnotil Katolícke noviny německý vyslanec na Slovensku negativně: zdánlivě se prý tváří konformně, ale jinak jsou velmi rafinované a šíří ideologii nepřátelskou Říši. „Za totality v novinách vycházelo na pokračování Písmo svaté a lidé si ho mohli vystřihovat. Každý věřící vycítil, že některé články tam byly dodány svrchu – ty čtenáři jednoduše přeskakovali, ale kromě nich tam stále zůstávala řada jiných textů, které se rozhodně číst daly. I ve tmě tak zůstávala trocha světla,“ charakterizuje periodikum v době komunismu M. Gavenda.

PRO PŘESVĎČENÉ VĚŘÍCÍ

Po listopadu 1989 měly noviny náklad až 140 tisíc výtisků. Mezitím vznikla nová periodika, jiná tradiční byla obnovena, a tak šly KN s nákladem dolů. Ovšem i tak by čeští katolíci současný náklad 86 tisíc výtisků mohli Slovákům jen závidět.  

Za Mečiarovy vlády měly o noviny zájem tři skupiny lidí z několika politických stran: Kresťanskodemokratické hnutie, národně orientované strany a mečiarovci; tyto subjekty si z KN chtěli udělat jakousi hlásnou troubu svých názorů uvnitř církve. „Řekl jsem tehdy, že i když nás to bude stát jistou politickou sterilitu, nesmíme na tuto hru přistoupit. Věřím, že se nám to podařilo ustát a dnes nikdo na Slovensku nemá pocit, že píšeme na objednávku nějaké politické strany,“ vysvětluje šéfredaktor.

A jak chápe zaměření KN? „Rozhodl jsem se pro evoluci, a ne revoluci, těžiště tematické i věkové přesouváme pomalu KAM?. Nemá význam suplovat třeba specializované časopisy pro mládež. Naše noviny by měly zůstat týdeníkem pro už přesvědčené praktikující věřící,“ říká M. Gavenda.

Katolícke noviny vycházejí na novinovém papíře ve formátu A4, mají 32 stran - dvě strany jsou věnovány zprávám z domova, další dvě duchovní obnově, dvojstrana je určená i mládeži, dopisům čtenářů, liturgii či publicistice. Větší plochu zabírají stránky věnované dětem a mládeži a informacím ze světa. Mezi nimi mají své významné místo zprávy z Česka. Mons. Gavenda přitom žertuje: „Čechy nepočítáme za klasické zahraničí, ale ani za domov. Je v tom pak riziko, že zpráva od vás není zařazena ani do jedné z rubrik.“

Ve skutečnosti se čtenář KN dozví mnohem víc informací z Česka než český čtenář katolického tisku o dění na Slovensku. V KN například běžně publikují texty Maxe Kašparů, Tomáše Halíka, Aleše Opatrného, objevuje se i Tomáš Špidlík, Vojtěch Kodet či nedávno zesnulý Karel Vrána. Na druhou stranu slovenské Katolícke noviny pravidelně odebírá několik stovek obyvatel Moravy.

Několik stránek v novinách zaujímá i řádková inzerce. Plošné inzerce není v KN mnoho, přesto bývají zveřejňovány plošné inzeráty z oblasti zdravotnictví, bankovnictví, dopravy a dalších oborů. Noviny však „neživí“ ani tak inzerce, jako prodej jednotlivých výtisků: číslo stojí 10 Sk.

Velkou devizou KN je vlastní distribuce; noviny jsou k dostání i v supermarketech, některých trafikách a na benzinových pumpách. „Udělali jsme takový tah, že cestující ve všech vlacích Intercity v neděli na stolečcích najdou Katolícke noviny. Lidé mají na cestě čas a mohou si nás přečíst. Zavedli jsme i dar pro novomanžele: spolu s gratulačním lístkem jim věnujeme půlroční předplatné zdarma,“ vysvětluje M. Gavenda. KN má asi 400 vlastních kolportérů, což je zejména na venkově nejen ekonomicky výhodnější, ale kolportéři zároveň znají své odběratele, reagují na jejich požadavky a udržují kontinuitu.

Čtenost novin je pak hodně závislá na práci místního kněze. Redakce má třeba statistiky dvou farností se srovnatelným počtem věřících, kde do jedné z nich chodí pět kusů novin, kdežto do druhé sto. Je to důkazem toho, jak důležité je místo, kde jsou noviny v kostele vystaveny, a to, jestli se o nich kněz zmíní.

V současné době leží ve slovenských kostelích anketní lístky, pomocí nichž dělá KN čtenářský průzkum. Podle toho předchozího je čte 23 % vysokoškoláků a 43 % středoškoláků; věkový průměr pak je pouze mírně nad celorepublikovým průměrem. Co se týká území, noviny se odebírají rovnoměrně po celém Slovensku. Redakce sídlí v Bratislavě, ale díky dopisovatelům má „obsazenou“ Spiš, Košice, Prešov, Nitru a Banskou Bystrici. Inzerce pracuje v centru Bratislavy, samostatně funguje i distribuce. Redakci, která sídlí na západním předměstí hlavního města, tvoří pět redaktorů, dva grafici, ekonomka a správce sítě. Majitelem a vydavatelem je Spolek sv. Vojtěcha Trnava.

 „Pater Koláček jednou řekl, že psát Katolický týdeník je jako učit v jednotřídce. A na Slovensku to dá ještě větší práci; šíře očekávání našich čtenářů jsou totiž větší než v České republice,“ uzavírá M. Gavenda.

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay