Jak objevovat Matku Boží

Vydání: 2022/19 S Pannou Marií na cestu k míru, 3.5.2022, Autor: Ondřej Elbel

Květen – měsíc Mariin s sebou přináší poutě, litanie i růžencové pobožnosti. Pro někoho jde o hluboké meditace, jiní tvrdí, že je to neoslovuje. Jak tedy Marii objevovat?


Jaké symboly se ukrývají v mariánských obrazech?Snímek Klára Kalinová / Člověk a Víra

„Panna Maria nikdy neměla potřebu, abychom z ní dělali sochy. Ale měla potřebu být blízko našemu srdci. Je ochotná jít i na křížovou cestu, kdy nebude moct ani mluvit, ale bude tam,“ vypráví u konvice bylinkového čaje na faře v Neratově Mons. Josef Suchár, který spravuje toto mariánské poutní místo. Je pár dnů po Velikonocích, za oknem létají sněhové vločky a my se snažíme slovem dotknout tajemství Mariina příběhu. Chvílemi pomáhá barvitý jazyk, třeba když otec Josef mluví o Marii jako o jitřence, o vstupní bráně, která s mateřskou něhou uvádí do Božích věcí.

Hledat Marii v každé životní etapě

Tyto dveře ale i někteří katolíci míjejí, tradiční projevy mariánské úcty můžou působit nesrozumitelně. Právě toto je podle Barbory Šmejdové z KTF UK výzvou dneška: jak mluvit o Marii autenticky a zároveň se vyhnout zbožným frázím. Sama teoložka cestu nachází při pohledu na Mariino lidství a obyčejnost. Že je takových přístupových stezek více, ukazuje i anketa na této straně.

„Je důležité hledat. Každý z nás roste a v různých životních etapách k nám Maria promlouvá různě,“ radí neratovský farář. „Uhas nenávist, zmírni pomstu, nauč nás odpuštění“ se ostatně modlili lidé v mariánských svatyních a nejen v nich na sklonku března po celém světě za mír na Ukrajině. Už to, že se vnitřně spojujeme s nebeskou matkou, je „samo o sobě vítězstvím nad zlem,“ podotkl arcibiskup Visvaldas Kulbokas, nuncius na Ukrajině.

ONDŘEJ ELBEL
 

  

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, ČlánkyAktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay