26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Italové byli překvapeni naším duchovním bohatstvím

17. 5. 2011

|
Tisk
|

Vydání: 2011/21 Otevřené kostely, 17.5.2011, Autor: Václav Štaud

Hlavní světové církevní památky ročně navštíví kolem 330 milionů turistů, kteří tak utratí na 18 miliard dolarů. Mezi přední destinace v tomto smyslu patří Itálie, Francie, Izrael a v poslední době i Polsko. Církevní turistika představuje ostatně jednu z nejstarších forem cestování a přitom se stále dynamicky rozvíjí.

Například do Itálie přijíždí ročně zhruba 14 milionů poutníků a miliony Italů zase vyjíždějí k poutím za hranice. Ne náhodou právě v Římě proběhl před dvěma lety první ročník veletrhu Josp Fest věnovaný církevní turistice. „Zjistili jsme zde, že většina Italů české a moravské církevní památky vůbec nezná. A pokud k nám turisté přijíždějí, pak z 80 procent jen do Prahy. Jak to změnit?“ ptá ředitel milánského zastoupení agentury CzechTourism Luboš Rosenberg. Agentura je příspěvkovou vládní organizací zřízenou za účelem koordinace a propagace cestovního ruchu u nás i v zahraničí. A právě italské zastoupení této agentury se mezi prvními začalo zabývat církevní turistikou. Na začátku stál nápad, že by se cílovou skupinou mohly stát italské farnosti. „V Itálii je asi 20 tisíc far, které ve svém teritoriu působí i jako kulturní centra – organizují výstavy, semináře, s dětmi hrají divadlo, sportují, ale také pořádají zájezdy. Nejdřív se přitom obracejí na tour operátora, jakéhosi poutního referenta příslušné diecéze. Proto nyní chceme tyto tour operátory cíleně upozorňovat na české a moravské církevní památky,“ uvádí Luboš Rosenberg. Za tímto účelem zorganizoval CzechTourism v minulých měsících dvě návštěvy České republiky. První patřila na konci roku 2010 italským novinářům a odborníkům v oblasti cestovního ruchu. Odpověď už přišla v podobě českých a moravských duchovních center, které do svých katalogů zařadily severoitalské diecéze. Svatá Hora, Velehrad, Svatý Hostýn, Olomouc nebo Kroměříž se tak dostaly po bok takových poutních míst, jako jsou Lurdy, Fatima, Assisi nebo Santiago de Compostela. Další skupinu, která na pozvání agentury CzechTourism poznávala naše duchovní poklady, tvořily v březnu tohoto roku dvě desítky kněží ze severoitalského Piemontu. „Moravské diecéze nám při těchto prezentacích vycházely ochotně vstříc. Novým poznáním příjemně překvapené účastníky přijal také arcibiskup Jan Graubner. V této strategii chceme pokračovat,“ tvrdí Luboš Rosenberg s tím, že v tomto směru si dost slibuje i od blížícího se cyrilometodějského jubilea. „Italové si dobře uvědomují závažnost aktu, jímž blahoslavený Jan Pavel II. prohlásil naše věrozvěsty za spolupatrony Evropy. Také jméno pana kardinála Špidlíka, pohřbeného na Velehradě, se v Itálii vyslovuje s velkou úctou.“

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou