Téma

Pastorační reforma je běh na dlouhou trať

Pastorační reforma je běh na dlouhou trať

Vydání: 24, 14.6.2006, Autor: Jiří Macháně

V západních Čechách slučují farnosti a usilují o změnu jejich životaUž několik let se na plzeňském biskupství, v jednotlivých vikariátech i farnostech skloňuje sousloví pastorační reforma. Na to, co vlastně znamená a kam až ve změnách duchovní správy v nejmladší české diecézi došli, jsme se zeptali plzeňského biskupa Františka Radkovského.

celý článek


Umět projevit své emoce

Umět projevit své emoce

Vydání: 23, 6.6.2006, Autor: Gabriela Plačková

Rozhovor s psychoterapeutem Jiřím Růžičkou o podstatě lidské agresivity Zlosti se v životě nevyhneme. Ideální je, když ji můžeme převést do slov, a člověku, který ji v nás vyvolal, vysvětlit co nám vadí. Co ale v případech, kdy to jednoduše nejde? A co teprve se zlobou, kterou pociťujeme vůči sobě samým, vůči vlastní hříšnosti? Na tyto otázky jsme hledali odpověď s Jiřím Růžičkou, rektorem Pražské vysoké školy psychosociálních studií.

celý článek


Soužití církve a státu v minulosti

Soužití církve a státu v minulosti

Vydání: 22, 30.5.2006, Autor: Jaroslav Šebek

O provedení odluky od státu se uvažovalo už po roce 1918Církevní společenství bylo již od dob prvních křesťanských obcí nuceno vyrovnávat se s problémy týkajícími se materiálního zabezpečení své existence. Na jedné straně byla tato otázka příležitostí k tomu, aby jeho členové brali vážně Ježíšovo poselství o stonásobku a působící Boží prozřetelnosti. Na straně druhé se při hledání konkrétních cest k materiálnímu zajištění nezřídka církev dostávala do závislosti především na instituci státu.

celý článek


Co zamýšlí politické strany

Co zamýšlí politické strany

Vydání: 22, 30.5.2006, Autor: Aleš Palán

Financování církve podle ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a SZ Mnoho z nás vnímá politika jako člověka, který je schopen mluvit na jakékoliv téma libovolně dlouhou dobu bez ohledu na to, zda věci vůbec rozumí. Schopnost něco „okecat“ patří k elementární výbavě české politické reprezentace. Tiskoví mluvčí jsou pak za svá verbální vyjádření přímo placeni. O to víc nás překvapilo, jaké problémy měli zástupci námi oslovených politických stran s odpovědí na prostou otázku: Jak si vy sám, potažmo politická strana, kterou zastupujete, představujete do budoucna financování církve?

celý článek


Co znamenají záhadné zkratky

Co znamenají záhadné zkratky

Vydání: 21, 23.5.2006, Autor: Petr Šmolka

Přiznávám se, slavný soude: mé manželství je šťastné Občas se nám citlivě naznačuje, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, jindy se setkáváme s tvrzením, že bytosti tak odlišné si prostě nemohou rozumět. Přesto můžeme potkat partnery, kteří i na sklonku života popravdě tvrdí, že se mají rádi. Pokusme se tedy nalézt alespoň pár základních ingrediencí, jež by měl recept na manželskou spokojenost obsahovat.

celý článek


Proč se lidi nemají rádi...

Proč se lidi nemají rádi...

Vydání: 21, 23.5.2006, Autor: Jan Mazanec

Rozhovor s P. Ladislavem Simajchlem nejen o tom, jak udržet manželství Starý fryšavský farář (84 let) vypráví příběh o setkání kněze a mladé ženy. „Kolik máš dětí?“ - „Žádné.“ „Jsi vdaná?" - „Ještě ne, vždyť mi ještě není třicet.“ „Máš vážnou známost?“ - „Známost mám. Ale vážnou, to ještě ne.“ „Chceš zůstat starou pannou?“ - „To ne, ale na vdávání mám ještě času dost! Toho se ještě bojím.“ Ladislav Simajchl říká, že žijeme ve zvláštní době: polovina lidí se manželství bojí - a z těch, co se vezmou, se polovina rozvádí.

celý článek


Modlitba vyžeduje lásku i návyk

Modlitba vyžeduje lásku i návyk

Vydání: 20, 15.5.2006, Autor: Marie Lindrová

Jak se máme správně obracet k Hospodinu? Naše modlitba je často protkána myšlenkami či slovy, s nimiž se plně neztotožňujeme a někdy je odříkáme, aniž je myslíme úplně vážně. Má smysl Boha prosit o konkrétní věci? Neplatí snad „člověče přičiň se a Bůh ti pomůže“? A jak si máme vysvětlit, když Bůh nevyslyší naše prosby? Na tyto otázky jsme se zeptali představeného karmelitánů v České republice P. Vojtěcha Cyrila Kodeta.

celý článek


Když se vám život zamotá

Když se vám život zamotá

Vydání: 19, 9.5.2006, Autor:

Pět vybraných žen vypovědělo pro KT svůj příběh o vlastním nelehkém prožívání eticky problematických situací z intimní oblasti gynekologie. Řada z nich neměla štěstí na své bližní či lékaře, který by jim v dané svízelné situaci pomohl, a uchýlila se třeba k řešení, které je dodnes mrzí. Příběhy komentuje P. RNDr. Robert Falkenauer, který přednáší lékařskou etiku na Lékařské fakultě UK v Plzni, a své stanovisko vyjadřuje také MUDr. Miloslav Nesyba, gynekolog a jáhen.

celý článek


Seminář je pro mě druhý domov

Seminář je pro mě druhý domov

Vydání: 18, 2.5.2006, Autor: Jiří Macháně

Jak vypadá všední den bohoslovce studujícího v Praze? Mladí muži ve věku seminaristů obvykle rádi vyrazí na pivo, do kina nebo na fotbal. Jak vlastně žijí adepti kněžství? Čeká je po vstupu do semináře klášterní režim, nebo tam přebývají téměř jako na běžném internátu nebo vysokoškolských kolejích? Jak to vlastně chodí za zdmi semináře? Vypravili jsme se to zjistit.

celý článek


Dokázat přijmout sám sebe

Dokázat přijmout sám sebe

Vydání: 17, 25.4.2006, Autor: Kateřina Beščecová

Rozhovor s psychoterapeutem o tom, jak ovlivnit pocit vlastní hodnotyPřipadáte si někdy jako ten nejhorší člověk pod sluncem, skoro až jako hadr na podlahu a raději byste se neviděli? Máte radši své bližní než sebe a myslíte, že je to tak v pořádku? Nebo neustále potřebujete, aby vám druzí dávali najevo, jak si vás váží, protože sami to neumíte? Pak by vás mohl zaujmout následující rozhovor s Jakubem Hučínem.

celý článek


P. Hylmar: Mějte ducha otevřeného Božímu hlasu!

P. Hylmar: Mějte ducha otevřeného Božímu hlasu!

Vydání: 16, 18.4.2006, Autor: Václav Štaud

Studentský Velehrad, stejně jako celá činnost Vysokoškolského katolického hnutí, je zacílen na všestranný duchovní rozvoj studentů. Ve spolupráci s celou církví se tímto způsobem na budování Božího království podílí především Tovaryšstvo Ježíšovo. Oslovili jsme proto provinciála české jezuitské provincie P. Františka Hylmara.

celý článek


Téma: Studentské farnosti pomáhají najít orientaci

Téma: Studentské farnosti pomáhají najít orientaci

Vydání: 16, 18.4.2006, Autor: Zuzana Burdová

O velikonoční neděli se otevřela pozoruhodná výstava: Práce studentů, kteří se 1. dubna vydali do pražských ulic fotografovat. Měli jen 12 snímků pro zachycení dvanácti témat a to za dvanáct hodin. Témata vybral P. Tomáš Halík.

celý článek
Aktuální číslo 6 7. – 13. února 2023

V Praze začala evropská synoda

„Zde jsme, před tebou, Duchu Svatý, shromážděni ve tvém jménu.“ Slovy starobylé modlitby „Adsumus“, která od začátku doprovází společnou synodální cestu církve,…

celý článek


Přestaňte drancovat Afriku

„Chci dát hlas těm, kteří ho nemají,“ vysvětlil papež svou šestidenní cestu do Konga a Jižního Súdánu (31. ledna až 5. února), kde mluvil ostře o problémech kontinentu,…

celý článek


Někdy pláču i s rodiči

O svém trápení v nemoci si potřebují povídat nemocné děti, ale hlavně jejich rodiče. K tomu slouží mimo jiné nemocniční kaplani. V několika nemocnicích tuto službu…

celý článek


Rutina, kterou potřebujeme

Národní týden manželství, který začíná 13. února, má jako letošní motto „manželské kontrasty“. Zkusili jsme se proto podívat na jeden z nich: všední versus nevšední.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay