Vydání: 43, 24.10.2006, Autor: Zuzana Burdová
Péče o zvířata učí děti odpovědnosti, toleranci a ohleduplnostiI dnes, v době televize a internetu, mají děti stále obrovský zájem o domácí zvířata. Odvěké soužití s přírodou je v člověku hluboce zakořeněno a nemá smysl se proti tomu bouřit. Také dětská psychologie potvrzuje velkou příležitost k povzbuzení duševního vývoje dítěte žádoucím směrem, k formování některých správných postojů a potlačení těch nežádoucích, a dokonce i k léčení některých duševních poruch.
celý článek
Vydání: 42, 17.10.2006, Autor: Max Kašparů
Šest praktických rad, jak se od začátku bránit syndromu kněžského vyhoření
Existuje-li únava materiálu (i dlouhá železná traverza, podložená pouze na svých koncích, se za delší dobu prohne), o to víc a rychleji se unaví člověk. Zvláště tehdy, když má - podobně jako traverza - široké rozpětí svých činností. V případě lidí zařazených do kategorie pomáhajících profesí (lékař, učitel, kněz aj.) dochází k únavě rychleji. Uvážíme-li například, že ne každý učitel nebo lékař je zároveň knězem, ale každý kněz je ze své podstaty současně učitelem i lékařem, vyjde nám, že vyčerpání kněze se dostaví třikrát rychleji.
celý článek
|
Vydání: 42, 17.10.2006, Autor: Jan Paulas
Rozhovor se spirituálem pražského semináře Zdeňkem WasserbaueremPrvní roky kněžství bývají nazývány „kněžskými líbánky“, ale rozhodně nejsou procházkou růžovým sadem. Na úskalí, které na absolventy katolických teologických fakult číhají v praxi, jsme se zeptali Zdeňka Wasserbauera, spirituála pražského semináře.
celý článek
Vydání: 41, 10.10.2006, Autor: Zuzana Burdová
Jak se žije starým lidem na zámku v Lysé nad LabemZámek, který nechal vystavět hrabě Špork, tvoří v nížinatém Polabí jednu z dominant. Na návštěvníky už z dálky působí svou romantikou. Tato „romantika“ nyní patří především starým lidem. Od roku 1961 zde totiž sídlí domov důchodců, a přestože se již mnozí pohybují jen s berlemi nebo na kolečkových křeslech, dá se říct, že na zámku to doopravdy „žije“.
celý článek
|
Vydání: 41, 10.10.2006, Autor: Kateřina Šťastná
S Marií Svatošovou o pocitech, trápeních i radostech starých lidíNás, mladší generace, zvlášť pokud ještě máme své babičky a dědečky doma a "při síle" asi sotva napadne zabývat se tím, jak asi žijí lidé v domovech důchodců nebo hospicích. Jak se cítí, co je trápí, jaké vlastně měli plány, když byli v našem věku - a jestli jim vyšly, nebo ne... Přitom to, po čem staří lidé mnohdy nejvíc touží, je přítomnost blízkých a vlídné přijetí. Nejen o tom jsme si povídali se zakladatelkou hospicového hnutí v ČR Marií Svatošovou.
celý článek
|
Vydání: 40, 3.10.2006
Rozdíly národních církví spojují jednotné evropské kořenyDomov je pro někoho domek se zahrádkou či rodné město, pro jiného společenství lidí - jeho význam si člověk uvědomí, až když mu schází. Při přípravě našeho tématu jsme se proto rozhodli, že se podíváme na naši (domovskou) církev poněkud od lesa - tedy z ciziny. S jezuitou Petrem Kolářem, který na konci 60. let odešel do emigrace a po svém návratu vedl patnáct let francouzské společenství v Praze, jsme si povídali o tom, jak prožívají katolickou víru, církev a náboženství lidé v jiných místech Evropy.
celý článek
Vydání: 39, 26.9.2006
Postava katolického kněze je i v české sekularizované společnosti většinou obestřena jakýmsi nádechem výlučnosti a tajemna. Očekává se, že kněz je člověk „z jiného světa“. Přestože se většina obyvatel nehlásí k žádné církvi, setkání s knězem v nich obyčejně zanechá silný dojem.
celý článek
Vydání: 38, 19.9.2006, Autor: Pavel Vojtěch Kohut
Dobrý kněz by měl rozumět věcem duchovním i duševním„Představ si, farář mě poslal za psychologem. On se snad zbláznil! A co si to vůbec dovoluje? O nic takového jsem ho neprosila, jen jsem se přišla vyzpovídat...“
celý článek
Vydání: 38, 19.9.2006, Autor: Aleš Opatrný
Řada katolíků považuje svátost smíření za jediné místo, kde lze hledat uzdravení nitra. Mnozí se dokonce domnívají, že pomoc psychologie nebo psychiatrie je pro křesťana zbytečná, ne-li přímo hříšná. Mezi některými věřícími také panuje zjednodušené přesvědčení, že psycholog je jakýmsi náhradníkem kněze pro ty, kdo ztratili víru, a psychoterapie je vnímána jako „zpověď pro nevěrce“. To jsou ale vesměs omyly.
celý článek
Vydání: 37, 12.9.2006, Autor: Petr Šmolka
Zhoršily se vám po dovolené vaše rodinné vztahy? Možná je to tím, že jste se provinili proti některému bodu následujícího dovolenkového „desatera“. Čeho se tedy vyvarovat, až se budeme chystat na příští – třeba už podzimní či zimní – dovolenou?
celý článek
Vydání: 37, 12.9.2006, Autor: Renáta Holčáková-Masto
Jak vidí úskalí našich dovolených psycholog?Většina z nás již jistě má letní dovolenou za sebou. S nostalgií prohlíží čerstvé fotografie a vzpomíná na tu „pohodičku, klídek a nicnedělání“. Nejspíš jsou mezi námi ale i tací, kteří mají plné ruce práce s tím, aby narovnali rodinné vztahy, které se právě o dovolené jaksi pokřivily. Co nebo kdo za to může? Nejen o tom jsme si povídali s psychologem Petrem Šmolkou z Poradny pro rodinu v Praze:
celý článek
|
Vydání: 36, 4.9.2006, Autor: Prokop Siostrzonek
Největšími nepřáteli autority jsou často sami její nositelé„Naše mládež miluje přepych, je špatně vychovaná, vysmívá se představeným a vůbec si neváží starých lidí. Děti jsou hotoví tyrani. Nepovstanou, když do místnosti vejde starší člověk. Odmlouvají rodičům. Řečeno jednoduše: jsou velmi špatní...“ Tato slova jsem nevyslechl na zakončení školního roku v břevnovské základní škole, ale převzal jsem je od římského Senecy. Pronesl je v roce 50.
celý článek