Téma

Dárky neviditelné a "vlastnoručně vyrobené"

Dárky neviditelné a "vlastnoručně vyrobené"

Vydání: 50, 11.12.2006, Autor: Karolína Peroutková

Staří lidé nás obdarovávají svými léty prověřenými životními zkušenostmiDrobná bílovlasá stařenka neklidně popochází na chodbě domova důchodců. O Vánocích by toho mohla navyprávět – během svého života jich zažila hodně. Dlouhé roky byla tou, která tvoří vánoční atmosféru, peče cukroví, dělá dětem Mikuláše. Teď to pro ni dělají jiní.

celý článek


Rituály potřebuje každý z nás

Rituály potřebuje každý z nás

Vydání: 50, 11.12.2006, Autor: Jakub Hučín

Pomáhají nám poznat a prožít čas určený důležitým událostem, které ovlivňují náš životVánoční svátky nejsou jen jednou z nejdůležitějších křesťanských slavností. Mají i psychologický význam. Proto je slaví nejen křesťané, ale celá společnost a také ti, kteří o křesťanství nic nevědí.

celý článek


Naplnění Kristova příkazu "Jděte a učte!"

Naplnění Kristova příkazu "Jděte a učte!"

Vydání: 49, 4.12.2006, Autor: Renáta Holčáková-Masto

Na slovíčko s mediálními hvězdami církveVelký vliv médií na člověka, jenž si k tvorbě vlastního úsudku místo střízlivých faktů žádá dramatickou či zábavnou iluzi, je jedním z typických znaků dneška. Rychlopalné soudy, emotivní informace a barevné obrázky určují jak vnímání reality, tak život v ní. Úspěšné je to, co je svižné, lehce stravitelné a pavlačovitě zajímavé. Je dovoleno přilhat si i zamlčet. Jak se na své působení ve sdělovacích prostředcích dívají ti, kteří jsou nositeli křesťanských hodnot?

celý článek


Když nastává čas radostného čekání na Pána

Když nastává čas radostného čekání na Pána

Vydání: 48, 28.11.2006, Autor: Pavel Vojtěch Kohut

Aneb Jedna konkrétní adventní nabídkaJednotlivé doby liturgického roku nám nepřipomínají jen klíčové události dějin spásy – chtějí v nás také obnovit určitý rozměr duchovního života, který bychom měli žít stále. Advent nám připomíná čekání Božího lidu na Mesiáše a učí nás žít v duchovní bdělosti, potřebné také k tomu, abychom byli připraveni na druhý příchod Páně.

celý článek


Občas se čertům podaří unést i převora

Občas se čertům podaří unést i převora

Vydání: 48, 28.11.2006, Autor: Gabriela Plačková

Mikuláš, čerti a andělé – to jsou postavy, které naše děti navštěvují hned na začátku adventu. Rodiče, kteří nemají zajištěného „svého Mikuláše“, jsou mnohdy odkázáni na nahodilé příchozí. U nich se nedá předpokládat, jestli jejich návštěva nebude pro naše děti spíše traumatizujícím zážitkem než připomenutím světce, který ze svých prostředků dával chudým. Jednou z možností, jak se podobným rizikům vyhnout, je uspořádání příchodu Mikuláše společně ve farnosti. Tento způsob slavení Mikuláše mají například již přes deset let zavedený v moravském Rajhradě.

celý článek


Dokáže církev ocenit práci těch, kteří pro ni pracují?

Dokáže církev ocenit práci těch, kteří pro ni pracují?

Vydání: 47, 21.11.2006, Autor: Petr Lindr

Anketa mezi ochotnými farníky a pracovníky církveS církví jako institucí se v běžném životě setkávají věřící i nevěřící. Obvykle ji reprezentují jednotlivé osoby, více či méně zapojené do struktury a hierarchie této instituce. Mnozí z nás pro církev pracovali, nebo pracují, a mají s jejím chováním rozdílné zkušenosti. Zeptali jsme se na názory některých z nich. Všichni dotazovaní jsou praktikující katolíci. Anketa nemůže vyjadřovat objektivní názor na církev a její hodnocení, je pouze sbírkou odpovědí několika dotázaných lidí.

celý článek


Umíme v církvi pochválit a poděkovat?

Umíme v církvi pochválit a poděkovat?

Vydání: 47, 21.11.2006, Autor: Milan Badal

„Dobrá, kvalitní a dlouhodobá namáhavá práce není samozřejmostí“Podobně postavená otázka vyvolá jistě širokou škálu odpovědí. Od krajnosti, která ze zkušenosti ví, že „ v církvi se neděkuje“, až po druhý pól, tvrdící, že právě v církvi se lidem dostává patřičného ohodnocení jejich práce. Možná, že při podobných rychlých soudech děláme někde chybu.

celý článek


Jak moc má církev vstupovat do manželských ložnic?

Jak moc má církev vstupovat do manželských ložnic?

Vydání: 46, 14.11.2006, Autor: Jiří Macháně

Styl starých učebnic morálky – detailní popisy co se má, může, smí a nesmí – se dnes už příliš nepěstujePoslání a účel manželství, proměna pohledu teologie na sexualitu po II. vatikánském koncilu, umělá antikoncepce a pastorační praxe. To vše jsou témata, o nichž jsme hovořili s pastorálním teologem P. Alešem Opatrným.

celý článek


Kamarádky všechny problémy nevyřeší

Kamarádky všechny problémy nevyřeší

Vydání: 46, 14.11.2006, Autor: Jiří Macháně

Příčinou traumat není zapovězený sex, ale vztahy v rodině, špatná výchova a problémy se sebepřijetímManželé Hana a Petr Imlaufovi již řadu let připravují snoubence na manželství. Na život ve svazku muže a ženy, kteří si slibují lásku, úctu a věrnost. Položili jsme jim pár otázek z (novo)manželských ložnic.

celý článek


Hostiárna ve městě řeholnic na hranicích

Hostiárna ve městě řeholnic na hranicích

Vydání: 45, 7.11.2006, Autor: Aleš Palán

Z mlýna přes míchárnu, pekárnu a vlhčírnu do farnostíV některých rodinách si v minulosti připravovali hostie sami. Na jejich výrobu vzpomínají například bratři Gabriel a Jan Florianové ze Staré Říše, synové vydavatele Dobrého díla Josefa Floriana.

celý článek


Siard Falco - želivský opat i pivo

Siard Falco - želivský opat i pivo

Vydání: 45, 7.11.2006, Autor: Radek Čapek

Medovinové pivo je světová rarita, vaří ho jen premonstráti na VysočiněŽelivský sládek Libor Pavelec se ve své práci evidentně vyzná. Pozdvihne sklenici, podívá se na zlatistý mok a spustí: „Toto naše pivo se dá charakterizovat jako hutné, plné, více sladké a hladší. Používáme speciální typ kvasinek.“ Pak se zarazí a řekne větu srozumitelnou každému laikovi: „Není to zkrátka žádná krkavá voda.“

celý článek


Průběh svatořečení je dlouhý a náročný

Průběh svatořečení je dlouhý a náročný

Vydání: 44, 31.10.2006, Autor: Václav Štaud

Na odpovědném rozhodování se kromě Svatého otce, kardinálů a biskupů podílí i laičtí odborníciMons. Josef Laštovica, žijící v Římě, je postulátorem současné římské fáze beatifikačního procesu boromejky matky Vojtěchy Hasmandové. Protože má s průběhem svatořečení mnoho praktických zkušeností, požádali jsme jej o několik informací.

celý článek
Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay