Téma

Musím poslouchat církevní autoritu?

Musím poslouchat církevní autoritu?

Vydání: 36, 4.9.2006, Autor: Prokop Siostrzonek

Největšími nepřáteli autority jsou často sami její nositelé„Naše mládež miluje přepych, je špatně vychovaná, vysmívá se představeným a vůbec si neváží starých lidí. Děti jsou hotoví tyrani. Nepovstanou, když do místnosti vejde starší člověk. Odmlouvají rodičům. Řečeno jednoduše: jsou velmi špatní...“ Tato slova jsem nevyslechl na zakončení školního roku v břevnovské základní škole, ale převzal jsem je od římského Senecy. Pronesl je v roce 50.

celý článek


O naší (ne)poslušnosti

Vydání: 36, 4.9.2006, Autor: Milan Badal

Největší problém je jednosměrnost vztahůJe tomu v církvi skutečně tak, že musíme poslouchat každého, kdo má vyšší funkci či čepici než my sami? Platí v církvi, že když dal Pán Bůh úřad, dá i rozum? Mají poslouchat nejen ti, kdo slíbili slib poslušnosti, ale i ti, kdo se k ničemu takovému nezavázali? Mají i oni sklapnout podpatky a ústa před vyššími? A co s neposluchy? Na hranici s nimi? Vyloučit každého, kdo má pochybnosti a chtěl by diskutovat?

celý článek


Církevní školy neformují jenom křesťany

Církevní školy neformují jenom křesťany

Vydání: 35, 29.8.2006, Autor: Jiří Macháně

Nejdůležitější není výchova k asertivitě a dravosti, ale k pomoci slabším a poctivé práciDo lavic sto dvaceti církevních škol a školských zařízení se usadí na začátku nového školního roku stovky žáků, učňů a studentů. Jak úspěšné jsou církevní školy v porovnání s veřejnými a soukromými školami? Čím jsou jiné? Proč by měli křesťané vybírat právě školy, které otevřelo na 35 zřizovatelů z několika církví? A zajistí taková škola ve svém vzdělávacím programu i náboženskou výchovu?

celý článek


Těší se, až bude umět číst pohádky sestřičce

Těší se, až bude umět číst pohádky sestřičce

Vydání: 35, 29.8.2006, Autor: Václav Štaud

Jak budoucí prvňačka a její rodina prožívají přípravy na školní rok? Sedmiletá Magdalénka Matalová přišla otevřít domovní dveře sama. A pěkně pozdravila. Od začátku září už z ní totiž bude velká holka - školačka. Brněnská rodina Matalových nemá na rozhovor moc času, užívají si totiž plnými doušky poslední dny prázdnin a dovolené a právě vybalují. Vrátili se z farního tábora rodin na Vysočině a hned zítra si dvě starší děti odvezou na zbytek prázdnin dědeček s babičkou.

celý článek


Buldozery zbouraly půl Krabonoše

Buldozery zbouraly půl Krabonoše

Vydání: 34, 18.8.2006, Autor: Radek Čapek

Část obce měla smůlu, že byla moc blízko státních hranicNěkteré obce ležící na hranicích přestály čtyři desetiletí panování proletariátu bez zjevných architektonických jizev, jiné naopak zcela zanikly. Takových vsí, jako je Krabonoš v okrese Jindřichův Hradec, je minimum: menší část, která se nachází dál od hranic, zůstala zachována, většina ležící blíž Rakousku, byla zcela srovnána se zemí.

celý článek


Lidé odešli. Krajina za dráty zůstala

Lidé odešli. Krajina za dráty zůstala

Vydání: 34, 18.8.2006, Autor: Aleš Palán

Hraniční pásmo sahalo místy až 15 km do vnitrozemí V dubnu 1950 rozhodly orgány KSČ, že dosavadní ochrana státní hranice je nedostatečná. Bylo zřízeno tzv. hraniční pásmo, jehož hlavním smyslem bylo zabránit lidem v emigraci na Západ. Železná opona, jak ji formuloval W. Churchill, začala i u nás dostávat zcela konkrétní obrysy.

celý článek


Nejsem nikde pevně zakořeněněný

Nejsem nikde pevně zakořeněněný

Vydání: 33, 15.8.2006, Autor: Zuzana Burdová

Rozhovor s Josefem Dvořákem nejen o kočování s divadlemStěhování pro mnoho z nás představuje katastrofu. Asi každý zná lidové rčení „lepší je vyhořet než se vystěhovat“. Pro některé je ale pobyt mimo domov běžnou součástí života. Jak se na tuto problematiku dívá principál kočovné divadelní společnosti Josef Dvořák, který se svým divadlem mimo domov tráví deset až dvanáct dní v měsíci?

celý článek


Mladé rodiny na cestě mimo metropoli

Mladé rodiny na cestě mimo metropoli

Vydání: 33, 15.8.2006, Autor: Zuzana Burdová

Nejen středočeské farnosti povstávají z popelaUtváření domova předchází téměř pokaždé stěhování. A protože je to zkušenost opravdu všeobecná, má dopad i na život celých regionů. Jak se náš svět proměňuje, odráží možná nejvýrazněji Středočeský kraj, který zažívá nebývalý nárůst obyvatel dojíždějících za prací do Prahy.

celý článek


Maximum dobrého pro sebe i lidi kolem

Maximum dobrého pro sebe i lidi kolem

Vydání: 32, 7.8.2006, Autor: Matúš Demko

První motorkou otce Jana Böhma byl bicykl s nalezeným výfukem P. Jan Böhm spravuje čtyři farnosti s osmi kostely. Má rád běhání, fotbal, hokej, motorky. Letos zorganizoval setkání křesťanských motorkářů. Předtím, než se stal knězem, pracoval jako řidič náklaďáku a ošetřovatel. Bydlí ve Voticích, při faře postavil volejbalové hřiště a chystá se vybudovat vinný sklípek.

celý článek


O umění "dělat odpočinek"

Vydání: 31, 31.7.2006, Autor: Max Kašparů

Všechno se musí umět, i odpočívat. V první řadě je potřeba pochopit, že odpočinek není nicnedělání. Lenošení je něco zcela jiného.

celý článek


Je jedno kde, důležité je s kým

Je jedno kde, důležité je s kým

Vydání: 31, 31.7.2006, Autor: Jan Paulas

O dovolené s moderátorkou a mezzosopranistkou Martinou KociánovouKdo sleduje večerní zprávy na TV Prima, ten její tvář dobře zná. Moderátorka hlavní zpravodajské relace Martina Kociánová patří k mediálně známým tvářím. Zeptal jsem se, nakolik jí tato popularita přijde vhod v čase odpočinku.

celý článek


Workoholik je v podstatě lenoch

Workoholik je v podstatě lenoch

Vydání: 30, 24.7.2006, Autor: Kateřina Beščecová

Přehnaná píle totiž může být pouhým útěkem před skutečnými povinnostmiKdyž se řekne lenost, většinou se nám vybaví nicnedělání, lelkování či koukání do prázdna místo plnění povinností. Někdy také odkládání „na jindy“ či velmi pomalá aktivita. Možná však budete překvapeni, že lenost se může projevovat i horečnatou činností...

celý článek
Aktuální číslo 40 27. září – 3. října 2022

Svatováclavská přilbice v Římě

Bohoslužba v bazilice sv. Petra a slavnostní koncert. Svatováclavské oslavy pořádají Češi v Římě každoročně, do letošní podoby se promítlo i české předsednictví…

celý článek


Santiniho chrám stojí na Zelené hoře 300 let

Kulturním i duchovním programem vyvrcholily o víkendu na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou oslavy 300 let od posvěcení chrámu sv. Jana Nepomuckého.

celý článek


Církev v době velkých změn

Jako církev máme stále hledat Vzkříšeného také za hranicemi vlastní instituce i představivosti, a tím tyto hranice neustále rozšiřovat a otevírat – zdůraznil Mons.…

celý článek


Přibývá lidí s depresí a úzkostí

Psychiku lidí poznamenala pandemie i válka na Ukrajině, stále roste počet pacientů s depresí, úzkostmi, sociální fobií i propadem sebedůvěry. Podle JAROSLAVA ŠPÁCE z…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay